V Italiji je zavladala panika, saj z juga Rima poročajo o več žrtvah ugriza rjavega pajka samotarja (Loxosceles rufescens). Gre za pajka manjše rasti, v dolžino odrasel meri 7 do 10 milimetrov, ki je lahko rjave, temno rumene ali sivkaste barve. Na hrbtni strani glavoprsja običajno poteka črni pas v obliki violine, zato mu pravimo tudi violinski ali goslarski pajek. Čeprav je njegovo naravno okolje vzhodni del ZDA, vse do Mehiškega zaliva, je razširjen tudi na območju Evrope.
Največji in najpogostejši pajek v Sloveniji
Prepoznate pike teh žuželk?
Živi tako na deželi kot v mestih, najpogosteje gnezdi na skritih lokacijah, v skritih kotičkih, omarah, pod posteljami, v garažah, kletnih prostorih in drvarnicah, lahko pa tudi v čevljih in kupih oblek, ki se jih dalj časa nihče ne dotakne. Medtem ko ima v umirjenem stanju vse noge iztegnjene, v primeru ogroženosti prvi dve dvige v obrambni položaj ter se pripravi na hiter in nenaden premik.
Načeloma je zelo plah in ni agresiven, ugrizne pa, če se ga dotaknemo, zato so najpogostejši ugrizi na roki, pa tudi na telesu, če ga slučajno presenetimo, ko se oblačimo, saj se lahko skriva tudi v oblekah.
Te kače v Sloveniji so strupene
To so nevarnosti pri delu na vrtu
Pajek samotar je strupen in njegov ugriz povzroči obsežno nekrozo (odmrtje) tkiva na širšem območju okoli ugriza (5 do 30 cm). Sam ugriz sicer bojda ni boleč, zato oseba ugriz opazi komaj kasneje. Mesto ugriza postane boleče in srbeče po 2 do 8 urah, po 12 do 36 urah pa se bolečina in drugi lokalni znaki še poslabšajo. Pojavi se izpuščaj, a le na podlagi tega zdravniki v veliko primerih težo postavijo pravilno diagnozo. Toksin se po telesu razširi v nekaj minutah, tako da se resni sistemski učinki lahko pojavijo dokaj kmalu po ugrizu.
»Ni agresivna pošast, a če se razjezi, naredi veliko škodo,« je za italijanske medije povedal infektolog Fabrizio Pregliasco, direktor klinike IRCCS Galeazzi v Milanu. »Običajno se umakne in ne ugrizne. Ko pride do ugriza, ta lahko povzroči srbečico in pordelost tkiva, sproži alergijsko reakcijo in pekoč občutek. Bakterije v strupu povzročijo škodo na koži, mišicah, pa tudi na ledvicah. Simptomi se običajno pojavijo v roku 2 dni od ugriza in v tem času je obisk zdravnika nujen,« opozarja. Blažji simptomi vključujejo slabost, bruhanje, mrzlico, izpuščaje ter bolečine mišic in sklepov.
Pomembno je, da pajka, če je le mogoče, vsaj fotografiramo ali pa ga (čeprav ubitega) shranimo in odnesemo s seboj k zdravniku, kjer ga lahko pokažemo in tako so možnosti, da vam zdravnik ustrezno in pravočasno pomaga, večje. Posledice so odvisne od tega, koliko strupa izpusti v žrtev. V skrajnem primeru, če pride do poškodbe organov, lahko povzroči tudi smrt, najbolj ogroženi pa so otroci, mlajši od 7 let in starejši ter osebe s slabšim imunskim sistemom.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV