Prijateljstvo, izraz, ki je pogosto rezerviran za kompleksne družbene povezave med ljudmi, je že dolgo predmet fascinacije in raziskovanja. A če je pri ljudeh tega mogoče ubesediti, se živali med seboj sporazumevajo na drugačne načine.

Jasno je, da so živali sposobne čustvovanja, ampak ali lahko sklepajo pristna prijateljstva, ki jih ne vodijo le nagoni in potreba po preživetju?
Nedavne študije in dokazi iz prakse kažejo, da živalsko kraljestvo lahko vsebuje presenetljive primere druženja, ki presega zgolj nujnost. Od igrivega tovarištva delfinov do trajnih partnerstev med sloni se zdi, da vezi med nekaterimi živalmi odražajo temeljne vidike človeškega prijateljstva.
Po nekaterih ugotovitvah živali lahko spletejo vezi – celo prek meja svoje vrste, če potreba po socialnem stiku prevlada nad njihovimi običajnimi biološkimi potrebami. Mačka, vzgojena s psi, denimo sploh ne ve, da je mačka, ampak vzpostavi odnos z bitjem, ki ji je nasproti.
Tudi pri živalih v ujetništvu se pogosto pojavi močna navezanost, pravijo strokovnjaki. Žival, ki je pod stresom, lahko tolažbo poišče pri drugi živali. V večini primerov se tovrstna prijateljstva najmočneje stkejo, ko so živali mlade. Toda v ujetništvu lahko celo starejša ujeta žival poišče prijatelja, četudi je ta pripadnik druge vrste.

Prijateljstva naj bi bile sposobne samo določene vrste
Prijateljstvo, ki je bolj ali manj resnično, v živalskem svetu ne obstaja na enak način kot v človeškem, vseeno pa so nekatere živali sposobne doživljati čustva naklonjenosti.
Večina živali ima 'znance', a le nekaj vrst je sposobnih določene oblike prijateljstva. Gre za sesalce, ki sodijo med višje primate – konji, sloni, kiti in kamele. Ni naključje, da vse te živali živijo v stabilnih, povezanih družbenih skupinah.
Za življenje v povezanem, večplastnem družbenem sistemu, je potrebna inteligenca. Medtem ko čreda razpade, ko je več ne povezuje nagon ali fizična potreba in je pravzaprav samo skupina živali, je po drugi strani dejansko mogoče, da se tudi med dvema ali več živalmi vzpostavi tesnejši odnos.
Zajec in opica – prijateljstvo ali dresura?
Dokaz za to, kako zelo prikupna so takšna prijateljstva, sta zajec in opica s spodnjega posnetka, ob katerem se boste zagotovo nasmejali.
Pod posnetkom so se zvrstili številni komentarji. Ali gre res za prijateljstvo ali pa so živali takšnega vedenja instinktivno naučene ter pri tem celo mučene pa presodite sami.
"To ni srčkano. Obe živali sta prestrašeni. Zagotovo so ju zlorabljali, da bi ju naučili tega ... zajčki naravno ne ležijo tako in ne morem si predstavljati, da bi mu bilo udobno."
"Zajci res ne ležijo tako, niti niso tako tiho, to je zato, ker je zelo prestrašen, prestrašeni ali v šoku. Vem, ker imam zajce."
"Kako si lahko dve različni vrsti živali tako pomagata, ljudje pa si ne moremo."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV