Zakaj ljudje zavržejo svoje hišne ljubljenčke?

ŽIVALI

Zakaj ljudje zavržejo svoje hišne ljubljenčke?

L.M.
04.10.2024, 5:00
2

Srce parajoča je misel, koliko hišnih ljubljenčkov je zanemarjenih in zavrženih zaradi nezmožnosti ali nepripravljenosti lastnikov, da jim zagotovijo ustrezno oskrbo. V upanju, da osvetlimo to problematiko – ki je mimogrede precej širša kot le problem ustrezne skrbi za svojega psa ali mačko – in morda vsaj spodbudimo k razmisleku, bomo na našem portalu naslednjih nekaj mesecev posvetili posebnemu projektu.

Pereča tema, ki ne zadeva le lastnikov psov in mačk, ampak širšo skupnost, saj zapuščene in prostoživeče živali bivajo v našem skupnem okolju, se začne pri odgovorni odločitvi za sprejem novega hišnega ljubljenčka. 

Skrb za žival predstavlja dolgoročno zavezo, tudi ko se ta enkrat postara.
Skrb za žival predstavlja dolgoročno zavezo, tudi ko se ta enkrat postara. / FOTO: Shutterstock

Medtem ko je posvojitev živali iz zavetišča več kot dobrodošla, so tudi neodgovorne posvojitve bolj pogoste, kot bi si želeli verjeti. Nemalokrat se zgodi, da je žival posvojena brez upoštevanja lastnikove sposobnosti, ali je zanj tudi pripravljen skrbeti, kar se lahko konča z neko obliko zlorabe ali zapustitve živali. 

Najslabši obdobji za hišne ljubljenčke sta poletje in zima

Vse prevečkrat slišimo, da je bil ljubljenček vse svoje življenje deležen toplega doma, nato pa družina zanje ni našla ustreznega varstva med dopustom in se je naenkrat znašel na cesti. 

Pogost razlog, zakaj lastniki svoje hišne ljubljenčke oddajo v zavetišče ali jih preprosto pustijo na ulici, je, da se počutijo preobremenjene. Vemo, da skrb za živali zahteva čas, veliko hišnih ljubljenčkov pa je kupljenih ali posvojenih impulzivno. 

Zapuščanje starejših psov in mačk

Skrb za žival predstavlja dolgoročno zavezo. Ko se ta enkrat postara, to pomeni, da potrebuje več pozornosti in nege, hkrati pa to zelo verjetno prinese tudi višje stroške za veterinarsko oskrbo. Zato se je nujno zavedati, da se bo vsak pes ali mačka enkrat postaral in da je ne glede na njihove zdravstvene težave lastnik zanje dolžan poskrbeti. 

Če ne želimo mladičkov, poskrbimo za sterilizacijo

Če ne želimo mladičkov, obvezno poskrbimo za sterilizacijo.
Če ne želimo mladičkov, obvezno poskrbimo za sterilizacijo. / FOTO: Adobe Stock

Nesterilizirani ali nekastrirani hišni ljubljenčki imajo lahko neželena legla, ki pogosto končajo v zavetiščih ali pa so celo kruto zavržena na smetišču, v kanti za smeti, reki ali jezeru. Zato je pomembno, da hišne ljubljenčke kastriramo, da preprečimo neželene potomce.

Katastrofalni podatki na žalost kažejo, da smo ljudje pri tem precej nepremišljeni, lahko bi rekli celo neodgovorni. 

Zgoraj omenjeni vidiki so le vrh ledene gore, ki ga bomo odkrivali skupaj z vami, dragi bralci. 

S pomočjo društev za zaščito živali in zavetišč bomo spregovorili tako o aktualnem stanju pri nas, veljavni zakonodaji, sankcijah za kršitelje in mučitelje živali, pomenu kastracije in sterilizacije, nenazadnje pa tudi o konkretnih primerih zlorab in ukrepanj. 

Predstavili bomo tako žalostne in krute zgodbe, ki so nam lahko v opomin, kot tiste s srečnim koncem, ob katerih spoznamo, da so med nami tudi dobri ljudje. 

Skozi zgodbe posameznikov in živali v zavetiščih želimo osvetliti problematiko, pri čemer nagovarjamo tudi vas, da pomagate po svojih močeh. 

Za začetek potrebujemo vašo pomoč pri izbiri imena za omenjeni projekt. 

Anketa

Katero ime projekta vam je najbolj všeč?

Katero ime projekta vam je najbolj všeč?
Zakaj ljudje zavržejo svoje hišne ljubljenčke?