Kako zelo se živali ustrašijo nenadnega in glasnega pokanja ter svetlobnih učinkov, kažejo številni posnetki na YouTubu, denimo tale, ko se pes Will kljub prisotnosti lastnice Karen ni mogel pomiriti in nehati tresti.
Posnetek je nastal na Škotskem letos novembra, ko so v Združenem kraljestvu praznovali "bonfire night" ("kresna noč", v spomin na spodletelo zaroto Guya Fawkesa, ki je nameraval razstreliti parlament).
Britanski mediji so poročali tudi o smrti komaj 18 tednov starega mladička, ki je zaradi glasnega pokanja doživel zastoj srca. Pa tudi o psički Suzy, ki je zaradi šoka ob pokanju petard oslepela. Lastnica Margaret Adams je s svojo psičko sedela v dnevni sobi in gledala televizijo, ko je nekdo zunaj začel spuščati rakete. Psička je takoj skočila, postala nemirna in začela iskati zavetje. Naslednji dan pa je lastnica opazila, da so oči njene psičke zelo nenavadne. "Odpeljala sem jo k veterinarju, kjer so ugotovili, da so ji odstopile leče in je oslepela," je dejala Margaret.
Ognjemet v Walesu pa je tako zelo prestrašil konja Harryja, da je skušal zbežati iz ograde in se je zapletel v žico. Uboga žival je nato obležala in vso noč preživela v mukah, preden so jo našli. Nato so konja, ki se je ves čas tresel od strahu, še več ur reševali iz ograje. "Ko smo odstranili še preostali del žice, smo lahko videli, kako hude so Harryjeve poškodbe. Nikoli nisem videla česa takšnega, niti v grozljivkah. Zagotovo bo trajalo vsaj dva meseca, da bo konj okreval, in mislim, da se na njem nikoli več ne bo moglo jahati," je dejala Lily Roberts, lastnica konjušnice, kjer je konj nastanjen.
Zaradi težav, ki jih zaradi hrupa imajo živali in predvsem starejši ljudje, se zato na Otoku vrstijo pozivi k prepovedi pirotehnike.
Vsako leto vsaj kakšnega psa povozi avto, ker se ustraši in zbeži
Tudi v Sloveniji se pojavljajo pobude za prepoved pirotehničnih sredstev, organizacije, ki skrbijo za živali, pa opozarjajo na njihov negativen vpliv. "Vsako leto vsaj kakšnega psa povozi avto, ker se ustraši in zbeži," pravi Maša Cerjak Kastelic iz Društva za zaščito živali Ljubljana (DZZŽ). Zato v društvu pozivajo ljudi, naj se odrečejo uporabi pirotehnike in praznujejo na živalim prijaznejše načine. "Za 50 evrov lahko kupite ognjemet, ki bo trajal 65 sekund. Lahko pa se za isti denar odpravite na romantično večerjo v dvoje ali nahranite kar 200 prostoživečih mačk," pravijo v DZZŽ.
Vsaka žival je po svoje občutljiva na pirotehniko. "Za tiste, ki bolje slišijo, je problem v poku, ker niti ne vedo, od kod prihaja in zakaj. Lahko pa se zgodi, da kakšen pes skoči za petardo, ki jo nekdo odvrže," pravi Maša. Živali imajo lahko različne težave zaradi pirotehnike. Za ptice so lahko zelo škodljivi delci v zraku. "Tukaj ne gre samo za domače ljubljenčke, pač pa tudi za vse divje živali, ki živijo v naravi, pa jim to lahko pomeni tudi razliko med življenjem in smrtjo. Zdaj je manj hrane, manj imajo energije, zato jo je zelo pomembno ohranjati. In vsakič, ko se ustrašijo in zato bežijo, porabljajo tisto energijo, ki je nujna za preživetje čez hudo zimo."
Ob božično-novoletnih praznikih več izgubljenih psov
Slovenska zavetišča za živali decembra in januarja beležijo povečan sprejem izgubljenih psov, kar neposredno povezujejo s pokanjem in drugimi efekti pirotehničnih sredstev, ki jih v tem času intenzivno uporabljamo. "To lahko pse (in tudi druge živali) prestraši do te mere, da pobegnejo in se izgubijo. Drugi razlog, ki je tesno povezan s prvim, je začasna oskrba pri prijateljih, sosedih ali sorodnikih, kjer pristane v času praznikov mnogo psov, ker njihovi skrbniki odidejo na dopust. Začasni skrbniki psa morda težje obvladajo, so manj pazljivi ali pa se žival preprosto želi vrniti domov," pravi Marko Oman, vodja Zavetišča Ljubljana.
V zavetišču Ljubljana zato lastnikom psov priporočajo, da v primeru načrtovane odsotnosti psa naprej navadijo na okolje, v katerem bo začasno bival, in ga seznanijo z začasnim skrbnikom. Prav tako začasnega skrbnika opozorite na morebitne posebnosti vašega ljubljenca, mu predajte potni list ter napišite pooblastilo za začasno oskrbo. "Seznanite ga tudi, kako naj ravna v primeru izgube psa, in sicer naj ob vsaki izgubi takoj pokliče pristojno zavetišče. Pred odhodom na počitnice je priporočljivo, da kot lastnik psa pri veterinarju tudi preverite, če je pes primerno označen (mikročipiran). Tako bo namreč vračanje morebiti izgubljenega psa precej manj zapleteno," svetuje Oman.
Kako zaščititi svoje ljubljenčke v tem času?
Čeprav je strah živali pred petardami velikokrat težko povsem odpraviti, lahko njihovi skrbniki z določenimi ukrepi pripomorejo k zmanjšanju stresa. Eden od načinov, kako to najlažje naredimo je, da živali pripravimo varno zavetje, kamor se lahko skrije in kjer se bo počutila varno.
"Če ljubljenčki živijo zunaj, naj jim omogočite umik v notranjost, vsaj zvečer in ponoči. Tudi temperature so nizke, zato je dobro, če so lahko na toplem. Lahko so v garaži ali kleti, ravno toliko, da ublažimo glasno pokanje in nenadno svetlobo. Tudi za tiste živali, ki jih imamo v hiši, je dobro, da omejimo zunanje zvoke. To lahko dosežemo tako, da spustimo rolete, jih prestavimo v prostor, kjer ni oken, recimo v kopalnico, ali na stran stavbe, ki je obrnjena stran od pokanja," pravi Cerjak Kasteliceva. Živali pa pri tem ne silite v nek prostor, ampak jim pustite možnost, da si same poiščejo prostor za umik, še dodaja. Doma lahko prižgete televizijo ali radio in glasnost nekoliko povečate, da vsaj malo nevtralizirate hrup, ki prihaja od zunaj.
Zelo pomembno je, da hišni ljubljenčki predvsem za silvestrovo niso sami doma. "Ob poku jih ne tolažite, saj s tem potrjujete njihovo vedenje in strah samo še povečujete. Živali raje zamotite z igro, triki ali kakšnimi vajami oziroma drugo pozornostjo v kateri uživa. Če se žival ob poku prestraši, ostanite čim bolj mirni in se vedite, kot da se ni zgodilo nič posebnega," poudarja Oman.
Pomaga tudi, če psa čez dan z daljšim sprehodom utrudite, zvečer pa mu daste kaj za glodanje. Oman svetuje, da za sprehode izberete manj obljudene kraje, kjer je manj verjetno, da bo kdo uporabljal pirotehnična sredstva. "Daljši sprehod raje opravite v jutranjih urah, ko ljudje običajno še spijo ali so v službah. V večernem času, ko je pokanja več, se za sprehod odločite le, če je res nujno. Na spremembo dnevnega ritma psa privajate postopoma," pravi vodja Zavetišča Ljubljana. S spremembami je treba začeti že zdaj, saj nenadno spremenjeni ritem prav tako lahko deluje stresno.
Na sprehodih naj bo pes ves čas na povodcu. "Četudi vas vaš kosmatinec vedno uboga, lahko petarda poči nepričakovano in psa prestraši do te mere, da v paniki zbeži neznano kam. Pred sprehodom tudi preverite opremo (ovratnico, oprsnico, povodec), da je brezhibna. Ob nenadnem odskoku ali močnem potegu prestrašenega psa, lahko poškodovana oprema namreč popusti. Na ovratnico ali oprsnico namestite obesek z vašo telefonsko številko," še svetuje Oman.
Živali zaznavajo tudi vaš stres, zato je pomembno, da tudi sami ob pokanju ostanete čim bolj mirni, ravnodušni in nadzirate svoje reakcije. "Ne vznemirjajte sebe, še manj vznemirjanje prenašajte na svojega psa. Psa ne tolažite, crkljajte, temveč se delajte, kot da se ni zgodilo nič posebnega oziroma pozornost usmerite drugam (v igro, vzgojo, ponavljanje vaj in nagrajevanje)," pravi Oman. Če nasveti za zmanjševanje stresa pri vašem ljubljenčku ne pomagajo in ta kaže izjemen strah v tem času, je priporočljivo obiskati veterinarja. Ta lahko predpiše ustrezno pomirjevalno sredstvo za vašega štirinožca. A to naj bo res skrajni ukrep, opozarja Oman.
Kaj storiti, če pes v paniki zbeži?
Tudi če upoštevate vse preventivne ukrepe, se lahko še vedno zgodi, da pes v trenutku panike pobegne in se izgubi. Če se to zgodi, izgubljenega psa čim prej prijavite pristojnemu zavetišču za zapuščene živali oziroma pristojni veterinarski organizaciji. "V okolici domačega kraja in tam, kjer ste psa nazadnje videli, izobesite plakate s sliko in z vsemi potrebnimi podatki. Prav tako o tem obvestite različne radijske postaje in družbena omrežja. Kot eno uspešnejših je zagotovo Facebook, saj lahko v kratkem času doseže veliko število ljudi," svetujejo v Zavetišču Ljubljana.
Podobno ravnajte tudi, če naletite na izgubljeno ali zapuščeno žival. Velika verjetnost je namreč, da jo zaskrbljeni lastniki iščejo. "Če opazite psa, ki izgubljeno tava po ulicah, je velika verjetnost, da se je zaradi poka prestrašil in pobegnil. Psa s pomočjo hrane poskusite privabiti k sebi, ga zadržati (privezati z vrvico) in spraviti na varno. Ponudite mu vodo in poglejte, če ni huje poškodovan. Če na psu opazite značko s podatki, lastnika nemudoma pokličite in obvestite. V kolikor se pes giba po cesti oziroma predstavlja nevarnost, se ne ustavljajte, temveč pokličite 113 in po njihovih informacijah obvestite tudi pristojno zavetišče."
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV