Dominvrt.si
Goji jagode so eden najbolj kakovostnih naravnih prehranskih dodatkov.

Poznate čudežno jagodo?

M.Č.
10. 04. 2013 08.36
12

Goji jagode krepijo imunski sistem, ugodno vplivajo na delovanje živčnega sistema in jeter, na prekrvavitev, izboljšujejo vid, znižujejo raven holesterola v krvi, uravnavajo krvni pritisk, lajšajo bolečine v sklepih, krepijo telo po bolezni, čistijo kožo in pomagajo pri zmanjševanju telesne teže. Poglejte, kako ta neprecenljiv sadež vzgojiti doma.

Goji jagode so eden najbolj kakovostnih naravnih prehranskih dodatkov.
Goji jagode so eden najbolj kakovostnih naravnih prehranskih dodatkov. FOTO: iStockphoto

Rdeči diamanti iz Kitajske

Goji jagode imajo več imen, med katerimi se najdejo: čudežno sadje, srečne jagode in celo rdeči diamanti. Izhajajo iz Kitajske, natančneje iz njenega severnega dela, v naravi pa jih najdemo tudi v nekaterih evropskih državah. Rastlina, katere latinsko ime je Lycium barvarum, zrase v srednje velik grm, visok od enega do tri metre.

Rastlina sodi v družino razhudnikovk in je tako sorodnica nekaterih dobro poznanih vrtnin – krompirja, paradižnika, paprike in jajčevcev.

Sajenje v loncu ali na vrtu

Grmi z goji jagodami so nezahtevni in enostavni za vzgojo. Gojimo jih na prostem in sadimo na sončna mesta – bodisi na njivo, vrt ali v lonec. Podobno kot za druge grme in drevesa je najprimernejši čas za sajenje pomlad ali jesen.

Ne sadite jih v zemljo, kjer zastaja voda in kjer so tla kisla. Pri sajenju izkopljite sadilno jamo, globine 40–50 centimetrov in širine 40–60 centimetrov, in jo izdatno pognojite. Sadika potrebuje tudi ustrezno oporo, saj hitro in visoko zrase. Sadilno jamo dobro zalijte, prav tako pozorno zalivajte prva dva mesca, dokler se dobro ne ukorenini, nato bodo grmi dobro prenašali tudi sušne pogoje.

Ob sajenju sadilno jamo izdatno pognojite z organskim gnojilom (kompost, hlevski gnoj in podobno) oziroma gnojili, bogatimi s fosforjem in kalijem. Grm dognojujte vsako leto, vendar ne z dušikovim gnojilom, saj to povzroči bujno rast, a slabo rodnost.

Rastlina cveti z vijoličnimi cvetovi in rodi od julija do septembra značilne rdeče plodove. V prvih letih potrebuje rastlina za zdravo rast količek za oporo. Ker raste zelo hitro – tudi do 2,5 m na leto – zahteva redno spomladansko in poletno rez.

Ker so grmi prilagojeni na razmere pod Himalajo, grmi goji jagod brez težav prezimujejo tudi v našem podnebju. Prenesejo namreč temperature vse do –25 stopinj.

Plodovi

Plodove lahko pričakujete že v drugem letu, v četrtem ali petem letu pa grmi dosežejo polno rodnost. Jagode so oranžnordeče barve in dolge 1–2 cm, zorijo pa od julija do oktobra. Užitne so sveže, mogoče pa jih je uživati tudi v obliki sokov, čajev ali kot dodatek pri kuhi.

Vas zanima recept, kako goji jagodo uporabiti v osvežilnem smutiju ( smoothie )?

Sveže jagode so zelo občutljive na dotik in hitro počrnijo, zato jih pobirajte s stresanjem na ponjave.
Sveže jagode so zelo občutljive na dotik in hitro počrnijo, zato jih pobirajte s stresanjem na ponjave. FOTO: iStockphoto

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698