Dominvrt.si
Stevija

Jo poznate? Nekoč je bila prepovedana, danes pa ...

S.C.
22. 10. 2015 09.37
1

Ste že slišali za stevijo? Gre za rastlino z izjemnimi zdravilnimi učinki, ki je bila še do nedavnega pri nas prepovedana, sedaj pa jo brez slabe vesti lahko gojite tudi doma.

Stevija
Stevija FOTO: Profimedia

Stevija ali sladka zel je rastlina, ki se že stoletja v Paragvaju in južni Braziliji uporablja kot sladilo, prigrizek in tudi v zdravilne namene. Šele v 20. stoletju so rastlino kultivirali in vest o njej se je razširila po vsem svetu. Pri nas jo poznamo šele zadnja leta.

Bila je marsikje prepovedana, tudi pri nas. Govorilo se je, da ni dovolj varna, da ni dovolj raziskana in da je celo škodljiva, saj naj bi prevelika količina steviosida, glavne sestavine rastline, lahko vplivala na absorpcijo OH in zato motila presnovo in pretvorbo hrane v energijo, imela pa naj bi še kar nekaj škodljivih učinkov.

Zadnja leta pa so opravljene številne študije in vse govorijo o tem, da je rastlina popolnoma varna in da ima celo zelo veliko koristnih snovi. Po svetu je tako stevija del velike živilske, kozmetične, estetske in zdravstvene industrije.

Stevija
Stevija FOTO: Profimedia

Koristni učinki

Uživanje stevije priporočajo kot nadomestek sladkorja, ker ima nizko energijsko vrednost, je idealna za diabetike, saj ne zvišuje ravni sladkorja v krvi, prav tako jo brez slabe vesti lahko uživajo vegeterijanci in vegani ter tisti, ki bi radi shujšali ali vzdrževali telesno težo. Listki stevije zavirajo apetit, pomagajo znižati krvni pritisk, dnevno pitje čaja iz stevije občutno zmanjša možnost pojava prehlada ali gripe, čaj tudi pomirja trebušne bolečine, obkladki iz čaja mehčajo kožo ter gladijo gubice, redno uživanje stevije v kateri koli obliki zmanjša karies zob ter krvavenje dlesni, listki, nameščeni med dlesni in zobe, pa naj bi zmanjševali željo po kajenju. Veliko je torej razlogov, da postane del vaše prehrane.

Poseben okus

Stevija ima nekoliko drugačen okus kot sladkor, malce bolj zeliščni, zato se ga moramo privaditi. Sicer pa so različne sorte različno sladke, imajo pa tudi različno velikost listov. Če poskusimo svež list, najprej okusimo nekakšno grenkobo, ampak gre za zdravilno komponento. Potem ko slina zmehča list v ustih pa po minuti ali dveh okusimo tisto pravo sladkobo. Za sladek okus je ’krivih’ osem sladkih glukozidov, poleg tega pa ima stevija tudi veliko mineralov in rudninskih snovi, tako da ni le naravno sladilo, ampak tudi pomembno živilo.

Posušimo jo!

Sušenje stevije je podobno kot pri drugih zeliščih. Potrebujemo topel in zračen prostor, da se čim prej posuši. Listke lahko razporedimo po mreži in v sončnem vremenu so posušeni že v roku treh ur. Nato z njimi napolnimo steklen kozarec, dobro zapremo, da jih ne ujame vlaga in stevija je pripravljena za nadaljnjo uporabo. Posušene listke lahko uporabimo cele ali jih zmeljemo v prah. In domače sladilo je nared! Tak zelen prah je celo do 40-krat slajši od sladkorja, odvisno od sorte, kar pomeni, da je treba biti pri doziranju nekoliko previdni.

Bela stevija

Poznamo tudi belo stevijo, ki pa je celo do 300-krat slajša, zato se odmerja s čisto majhno žličko ali celo z zobotrebcem. Dobijo jo s posebnim postopkom z ekstrakcijo, po zadnjih analizah pa ima nekoliko manj zdravilnih učinkov. V trgovini je ponavadi naprodaj bela stevija, pri nakupu pa bodite pozorni, da izberete 100 odstotni izvleček brez dodatkov.

Uporaba

Uporaba stevije je resnično raznovrstna – za čaje, sladice, kot ojačevalec naravnih arom, konec koncev pa lahko tudi žvečimo listke. Listki se lahko tudi dodajo čaju, iz stevije pa je mogoče izdelati domačo zobno pasto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860