Po koncu zime si skoraj vsakdo želi svoj dom ali okolico popestriti s takšnim ali drugačnim cvetjem, ki ne služi samo kot okras, pač pa, kot potrjujejo tudi številne raziskave, zelenje izjemno pozitivno vpliva na naše zdravje in počutje. Ker pa vsi nimajo časa skrbeti za vrtiček ali lončnice ali pa se jim preprosto ne ljubi, pa bi si vendarle želeli malce ’življenja’ v stanovanju, obstajajo tudi manj zahtevne rastline in ena takih je zagotovo kaktus.
Spoznajmo kaktus
Kaktusi na prvi pogled spominjajo na artičoke in tudi ime so dobili po njih (beseda kaktus namreč izvira iz grške besede Κάκτος (kaktos), ki pomeni artičoka). Razvili naj bi se pred 40 milijoni let, danes pa jih najdemo v naravi v severni in južni Ameriki, le ena vrsta (Rhipsalis baccifera) raste v osrednji Afriki. So različnih oblik in velikosti, če poenostavimo, so kroglasti, stebrasti in drevesasti. Do sedaj izmerjeni najvišji kaktus se ponaša z višino 19,2 metra, najmanjši pa je meril le malce več kot centimeter v premeru. V Evropo je prvi kaktus prinesel že Krištof Kolumb in ko jih je spoznala širša javnost, so postali izjemno priljubljeni. Sprva so jih kupovali zgolj bogataši, kasneje pa so postali dostopni tudi za ’navadne smrtnike’.
Kako skrbeti za kaktuse
Kot rečeno, kaktusi niso pretirano zahtevni. Predvsem je treba vedeti dvoje – gre za rastline sonca, torej bodo najbolje ’funkcionirali’ v poletnih mesecih, zato jih je že spomladi potrebno postaviti na sonce oziroma še bolje v polsenco, pomembno pa je vedeti tudi, da zima ni njihova najboljša prijateljica, zato jih takrat tudi ne zalivamo. Pa pojdimo lepo počasi … Ko kupite kaktus, se najprej pozanimajte, za katero vrsto gre. Za večino njih sicer resda velja, da je rastna sezona poleti, a nekatere madagaskarske rastline imajo rastno sezono spomladi in jeseni, namibijske pa pozimi. Ampak ker jih je večina, kot rečeno, poletnih, vzemimo pod drobnogled te, ki rasti začnejo, ko se temperatura dovolj dvigne, v povprečju nekje maja, če gre za sobne kaktuse in aprila, če govorimo o tistih, ki jih imamo zunaj. In ko jesen že dodobra potrka na vrata, torej nekje oktobra, se rastna sezona kaktusov konča in jih takrat prenehamo zalivati.
Kaktusi na prostem
Če pravilno zanje skrbimo, bomo z gojenjem kaktusom na prostem zadeli pravo terno. So tudi bolj barviti od sobnih, manj gnijejo in imajo daljše bodice, negativna stran je le ta, da so lahko bolj poškodovani od insektov ali neugodnih vremenskih razmer. Najbolje je, da jih postavimo pod napušč, na balkon, lahko pa tudi kar na beton, v kolikor so seveda v loncu. Nekateri pravijo, da tako celo bolje uspevajo, kot če so v rastlinjaku. Pomembno je tudi, da niso ravno na direktnem soncu, zato jim, če ne gre drugače, ponudimo vsaj senco kakšne večje rastline. V kolikor bo kaktus na vrhu postajal rumenkast, pomeni, da ima preveč svetlobe, zato ga je nemudoma potrebno umakniti v senco. Če imate rastlinjak s kaktusi, naj bo ta od marca do septembra prekrit s 30 odstotno senčilno mrežo. V rastlinjaku tudi z zalivanjem začnemo prej kot pri sobnih kaktusih ali tistih, ki jih imamo na prostem, najbolje nekje marca, čeprav je bolj odvisno, kakšno je vreme, ostale lahko kasneje. Poleti je nekako optimalno, da kaktuse zalivamo enkrat tedensko, in sicer z deževnico ali, če ne gre drugače, z vodovodno vodo. Nekje oktobra prenehamo z zalivanjem (obstajajo tudi nekatere izjeme, ki občasno potrebujejo zalivanje tudi v zimskih mesecih) in jih pripravimo na ’zimsko spanje’.
Sobni kaktusi
V stanovanju je potrebno rast kaktusov prilagoditi na razpoložljivo svetlobo in toploto, saj notri temperatura manj niha kot zunaj, rast pa lahko reguliramo z ustreznim načinom zalivanja; najbolje jih je v poletnih mesecih zalivati dvakrat mesečno, pozimi pa nič, takrat jih le umaknemo od grelnih teles, recimo kamina ali radiatorja. Ker pa v notranjih prostorih rastline ne dobijo zadostno količino svetlobe, jih je priporočljivo čez poletje postaviti na balkon, da si opomorejo. Najbolje je to storiti aprila in jih za začetek prekriti s kakšnim papirjem, zalijemo pa jih šele, ko pokažejo prve znake rasti.
Kot smo že večkrat poudarili, kaktusi pozimi počivajo. Takrat jih lahko postavimo nekam na temno in hladno; za prezimovanje kaktusov je idealna temperatura nekje me 5 in 10 stopinj Celzija, a preden jih pospravimo, jih nekaj časa ne zalivamo.
Gnojenje in presajanje
V kolikor so bili kaktusi vsajeni v dober substrat (univerzalni substrat je mešanica tretjine vulkanskega peska, tretjine humusa ali komposta in tretjine dobre vrtne ilovice), dognojevanje načeloma ne bo potrebno, v nasprotnem primeru bo potrebno dodati gnojilo z malo dušika, tudi takrat, ko so kaktusi v istem substratu več let. Presaditi jih je potrebno v primeru, če so, ko jih kupimo, vsajeni v šoto (v tem primeru jih lahko tudi dognojujemo) in nujno takrat, ko prerastejo lonec, najboljši čas za to pa je spomladi, preden jih postavimo na prosto.
Če povzamemo, je za kaktuse potrebno lepo skrbeti, pomembno je predvsem, da jim zagotovimo dovolj svetlobe in da jih ne zalivamo preveč. Tako bodo čudovit okras v domu ali na vrtu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV