Dominvrt.si
Tudi ozko korito ali okenska polica je dovolj za zasaditev nekaj najljubših zelišč.

Lepe in užitne balkonske zasaditve

Loreta Vlahovič
26. 05. 2011 11.34
0

Tudi če imamo vsaj majhen balkon, življenje v stanovanju ni razlog, da si ne bi ustvarili vrtička. A če hočemo uživati v plodovih in dišavnicah v posodah, moramo upoštevati nekaj osnovnih vodil, pravi Loreta Vlahovič, strokovnjakinja in direktorica Kluba Gaia.

Na osnovi lege naše terase ali balkona se odločimo, katere rastline bomo zasadili.

Mnoge okrasne rastline, plodovke, jagode in zelišča najbolje uspevajo na sončni legi. Na senčno lego bomo posadili redka zeliščča in izbrane okrasne rastline, ki uspevajo v polsenci in senci, kot so: fuksije, begonije, razne strukturne rastline, od zelišč pa različne vrste mete.

Z nekaj znanja in upoštevanjem nasvetov lahko tudi v koritih vzgojimo pester, bujen vrt.
Z nekaj znanja in upoštevanjem nasvetov lahko tudi v koritih vzgojimo pester, bujen vrt. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Kako sadimo?

Pomembno je, da izberemo pravo posodo za sajenje. Izbor je odvisen od vrste rastlin. Za zasaditev z zelenjavo uporabimo globlje posode, v katere gre več zemlje, za manj bujne okrasne rastline in zelišča pa lahko uporabimo korita.

Nujno je, da imajo posode imajo vode, zato na dnu nasujemo drenažno sredstvo v obliki glinopora ali peska, čez drenažno sredstvo pa položimo navaden vrtni flis, da se nam zemlja ne bo izpirala in bo ob dnu posode ves čas rahlo vlažno.

Izbira prsti in gnojenje

Brez kakovostne prsti nikakor ne bo uspeha. Če sadimo le cvetlice, lahko uporabimo zemljo za balkonsko cvetje. Za kombinacije z zelenjavo in zelišči pa rajši uporabimo specialno vrtno zemljo. Pri kombiniranih zasaditvah z zelenjavo je zelo pomembno, da že pri sajenju zemljo ustrezno pognojimo.

Najboljša družba paradižniku so zelišča - bazilika, peteršilj ...
Najboljša družba paradižniku so zelišča - bazilika, peteršilj ... FOTO: arhiv Kluba Gaia

Tudi pri nadaljnjem razvoju je pomembno kakovostno prehranjevanje rastlin. Tako plodovke (paradižnik, paprika, jajčevci) potrebujejo veliko kalija, zato je potrebno redno gnojenje s specialnimi organskimi gnojili za plodovke.

Če v zasaditvi prevladujejo jagode, pa gnojimo s specialnimi organskimi gnojili za jagodičevje. Ob sajenju je zelo priporočljivo zalivanje z naravnim vitaminskim kompleksom, da rastline okrepimo in spodbudimo boljši razvoj koreninskega sistema.

Odganjanje škodljivcev in bolezni

Pomembno je, da že v osnovi poskrbimo tudi za dobro varstvo rastlin z uporabo kakovostnih sadik, ki morajo biti zdrave in čvrste. V posode in korita postavimo rumene lepljive ploščice, ki bodo polovile odrasle osebke letečih škodljivcev, kot so uši.

V kombinacije rastlin je priporočljivo vključiti še koristne rastline, ki odvračajo škodljivce. Uši, kot najbolj nadležne škodljivce v posodah, odvračajo kapucinka, šetraj, sivka ter poprova in kodrasta meta.

Pomembno je, da izberemo močne in zdrave sadike.
Pomembno je, da izberemo močne in zdrave sadike. FOTO: N.L.

Katere rastline izbrati?

Izbira rastlin za kombinacije na balkonih in terasah je izredno bogata. Če želimo le okras v poletnem času, izberemo sezonske, poleti cvetoče rastline. V večjo korist nam bo kombinacija zasaditev z zelenjavo in zelišči. V koritu, ki je najbližje izhodu na teraso, a na sončni legi, obvezno posadimo zelišča, saj jih uporabljamo pri kuhi, da bodo vedno na dosegu roke.

Tako lahko kombiniramo viseči rožmarin, timijan, šetraj, origano, žajbelj, majaron, luštrek, peteršilj in koriander. Nekaj kontrasta v strukturi listov naredimo s kodrasto listnim peteršiljem, krebuljico, listnatim česnom, drobnjakom, barvni kontrast pa dosežemo s srebrno listnim karijem, temno listno baziliko ali pisano listnim žajbljem.

Kombinacije v posodah

Kot osnovo zasaditve z zelenjavo lahko izberemo balkonske paprike, paradižnike ali jajčevce, ki imajo šibkejšo rast in le-te kombiniramo z dobrimi sosedi. Tako so dobri sosedje za paradižnik bazilika, šparglji, solate, por, sladka koruza, ognjič.

Z jajčevci sadimo žametnice, kapucinke, ognjič ter grah ali bob v kombinaciji z drobno cvetočimi balkonskimi rastlinami, nikakor pa ne s krompirjevko in paradižnikom. Za zaščito pred pogledi zasadimo plezave paradižnike ali kumare, lahko pa uporabimo obešanke paradižnikov, jagod ali življenjsko zel jioagulan.

Plodovke in sočne jagode so vedno pri roki posajene v kortu tik ob prostoru za piknik.
Plodovke in sočne jagode so vedno pri roki posajene v kortu tik ob prostoru za piknik. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Pri določanju števila rastlin za posamezno posodo moramo vedeti, koliko se posamezna rastlina razraste, da rastlin ne bo preveč. Tudi pri zalivanju je nujno upoštevati, da v eni posodi raste več zahtevnih rastlin, ki potrebujejo zadostno količino vode in hranil, da se bodo uspešno razvijale.

Redno zalivanje

Zelo pomembno je redno zalivanje, v poletnih mesecih tudi vsak dan. Enkrat tedensko dodamo tekoče organsko gnojilo na osnovi morskih alg, da bo koreninski sistem utrjen in plodovi bolj polnega okusa.

Tudi ozko korito ali okenska polica je dovolj za zasaditev nekaj najljubših zelišč.
Tudi ozko korito ali okenska polica je dovolj za zasaditev nekaj najljubših zelišč. FOTO: N.L.

Z upoštevanjem usmeritev za sajenje in oskrbo bosta zagotovljena uspeh in zadovoljstvo pri obiranju plodov na domačem balkonu skozi vse poletje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698