Rezultati raziskav kažejo, da se jih v zadnjih letih vse več odloča za gradnjo montažnih, energetsko varčnih hiš, temeljna razloga za to pa sta dva: skrb za okolje ter nizki stroški ogrevanja oziroma hlajenja notranjih prostorov. Bolj kot sama odločitev za gradnjo nizkoenergijske montažne hiše je pomembno vprašanje, komu zaupati gradno svojega domovanja. Trg je preplavljen z najrazličnejšimi ponudniki montažnih hiš z različnimi tehnologijami bolj ali manj klasične gradnje, zato se kupec zlahka ujame v zanko navidezne konkurenčne prednosti.
Naj bo dom prijazen do okolja in stanovalcev
Hišo običajno gradimo le enkrat v življenju, zato je še toliko bolj pomembno, da gradnjo zaupamo izvajalcu, ki na prvo mesto postavlja kvaliteto storitve ter zadovoljstvo kupca oziroma investitorja. Prav zaradi tega so v podjetju Promles, malem slovenskem družinskem podjetju, katerega osnovna dejavnost je prodaja ter montaža nizkoenergijskih montažnih hiš doma in v tujini, sprejeli strategijo, da jim ni vodilo čim večje število prodanih hiš, temveč čim večje število zadovoljnih strank. Ker želijo kupcem ponuditi le najboljše, so pričeli z razvojem nove linije, tako imenovane Promles Eko Pasiv. Gre za strukturo sten, kjer je tehnologija prijazna do narave in ljudi, ki bodo v takšni hiši bivali (eko). Poleg tega pa hiša kot celota izpolnjuje vse zahteve pasivne gradnje (pasiv). Gre za tehnično rešitev izolacije zunanjih sten z vpihano celulozo, o kakovosti njihovih storitev pa priča kar 60-letna garancija na konstrukcijo hiše.
Skrbno načrtovano od prve skice naprej
Projektanti ter izvajalci del pri podjetju Promles obvladujejo tehnologijo pasivne gradnje, zato so njihove pasivne hiše resnično naravi prijazne, elementi, ki zagotavljajo njeno pasivnost, pa so nepotratni z energijo, prijazni do okolja ter stanovalcev, kar je najbolj pomembno. Njihova pasivna hiša ni nova tehnologija gradnje – je le skrbno načrtovana in izvedena nizkoenergijska hiša, zato ne preseneča, da se lahko v vsega 100 dneh od podpisa pogodbe vselite v svoje novo domovanje. Pasivna hiša mora biti skrbno načrtovana že vse od prve skice naprej, doslednost pa mora biti osnovno vodilo v vseh fazah njenega nastajanja. Le tako bo tudi dosežen končni colj po energetski učinkovitosti, torej da na letnem nivoju porabi manj kot 1,5 litra kurilnega olja na kvadratni meter stanovanjske površine. Seveda vse to ob predpostavki, da je hkrati zadovoljena tudi ostala potrebna tehnologija v smislu pravilnega izbora grelnih teles ter virov ogrevanja, prezračevanje z rekuperacijo, stavbno pohištvo in drugih pomembnih detajlov.
Prednosti montažnih hiš
Za montažne ter pasivne hiše se je ukoreninilo prepričanje, da mora na njihovo funkcionalnost ter namen kazati že njihov zunanji videz. Pa ni tako. Podoba hiše vedno izhaja samo iz okusa posameznika, potreb lastnika ter danosti parcele, na kateri jo želite postaviti. Prav tako je vse premalokrat poudarjeno, kako zelo je montažna gradnja primerna za potresna območja. Še vedno je velika večina mnenja, da montažna gradnja ni primerna za ekstremne temperature (visoke ali nizke) ob tem pa se pozablja, da je večina stanovanjskih hiš na primer v Skandinaviji ali Kanadi ravno montažnih. V okviru razvoja všečne ter moderne arhitekture želijo pri Promlesu prav zaradi tega potencialnim kupcem približati montažne hiše, poudariti njihovo energetsko učinkovitost ter opozoriti na kakovost bivanja v njih. Izpostaviti želijo svojo prilagodljivost individualnim željam, trajnost ter odpornost na nepredvidljive vplive iz okolja.
Zakaj pasivna hiša?
Gradnja pasivne hiše upošteva tehnične standarde za energijsko učinkovitost ne glede na material, iz katerega je zgrajena. Stroški ogrevanja prostorov so v pasivni hiši za 90 odstotkov nižji od klasične hiše, kakovost bivanja je zelo visoka, obremenjevanje okolja pa skoraj nično. Gre za hiše, ki imajo porabo po kvadratnem metru površine manj kot 1,5 litra kurilnega olja v kurilni sezoni ali 1,5 kubičnih metrov plina, poraba skupne primarne energije, vključno s toplo vodo in elektriko v gospodinjstvu pa je manjša od 120 kWh/m²a na leto. Značilnost pasivne hiše je v tem, da so vsi zunanji elementi, razen steklenih površin, toplotno izolirani. S takšno vrsto gradnje se s sončno energijo in z izkoriščanjem notranjih virov toplote doseže ugodna temperatura skozi vse letne čase, za kar je potreba po dodatnem ogrevanju v zimskem času in hlajenju v poletnem času minimalna.