Dominvrt.si
Trajnice

Ne pozabite na zaščito

Dominvrt.si
25. 11. 2015 09.29
0

Za večino okrasnih rastlin na vrtu lahko rečemo, da dobro prenašajo zimske razmere, vseeno pa je vsaj tiste občutljive med njimi potrebno zaščititi. Na kakšen način in katere rastline potrebujejo največ zaščite, si preberite v našem članku.

Trajnice
Trajnice FOTO: iStockphoto

Zaščita trajnic

Ko jeseni trajnice na vrtu odcvetijo, večinoma porežemo odmrle liste in poganjke do tal. Nekatere trajnice v našem podnebju niso popolnoma prezimno trdne in so občutljive na zimski mraz. Pri teh rastlinah gornje dele pustimo in jih ne odrežemo, da zaščitijo podzemne dele rastlin pred zmrzaljo.

Odmrle gornje dele rastlin odstranimo šele spomladi. Večino takih trajnic tudi zavarujemo pred mrazom s šoto, grobim peskom ali praprotjo.

Med trajnicami so občutljive na mraz zlasti kresničevje, anemone, rman, plahtica, knifofija, lupina, penstemon in še nekatere manj pogoste trajnice.

vrt s trajnicami
vrt s trajnicami FOTO: iStockphoto

Zastirka

Pred zimo z zastirko zaščitimo tudi nekatere trajnice za skalnjak, zlasti alpske rastline. Pravzaprav je precej nenavadno, da moramo zaščititi tiste rastline, ki sicer uspevajo visoko na mrzlih pobočjih, vendar se moramo zavedati, da je pozimi v gorah precej snega, ki tovrstne rastline zelo učinkovito zaščiti v obdobju mirovanja.

V dolinah snega pogosto sploh ni ali pa ga je malo, zato so rastline izpostavljene neposrednemu delovanju ostrih celinskih zim. Jeseni v skalnjaku tudi vestno odstranjujemo listje, ki vzdržuje preveliko vlažnost za rastline, navajene sonca in zračnih leg.

Okrasne grmovnice pokrijemo

Občutljive grmičke pri osnovi debla pokrijemo z zimsko agrokopreno, slamo ali šoto. Še bolj učinkovito je, če okoli rastline postavimo žično mrežo v dveh plasteh, vmes pa natlačimo suho listje ali slamo.

Zelo pozorni bodimo tudi na zimzelene rastline, saj so bolj občutljive na mraz. Zelo pogosto namreč spomladi opazimo, da so njihovi listi porjaveli, marsikatera rastlina pa tudi v celoti propade.

Vrtnice ne prenašajo mrzlih rastišč

Ko listje na vrtnicah odpade, ga pograbimo in zažgemo, saj je v večini primerov okuženo z različnimi glivičnimi boleznimi. Tudi vrtnice ne prenašajo najbolje posebej izpostavljenih leg in mrzlih rastišč. Tako na takih legah skrajšamo dolge poganjke, da se rastline zaradi zimskega vetra ne razrahljajo. Vrtnicam dodamo še kakšnih deset centimetrov navadne zemlje ali zastirke. Zemlja bo pozimi nekoliko posedla, ostanek pa bomo spomladi odstranili.

Rastline lahko zavarujemo tudi s slamo ali smrečjem. Visokodebelne vrtnice previdno upognemo do tal, kjer smo skopali jamo. Steblo v tem položaju učvrstimo s klini. Samo krošnjo obdamo s slamo, senom ali smrečjem in obsujemo s prstjo.

Vrtnice vzpenjavke je potrebno zavarovati pred mrazom le prvo leto po sajenju, to pa naredimo tako, da jih obsujemo z zemljo in smrečjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854