Dominvrt.si
Pred zimo je pametno zaščititi rastline pred mrazom.

Ni še prepozno!

S.C.
16. 11. 2015 09.44
0

Čeprav je v teh dneh vreme še skoraj preveč kičasto, jutra niso več najtoplejša in le še vprašanje časa je, kdaj bodo temperature padle krepko pod ničlo. In če še niste poskrbeli za svoj vrtiček, je sedaj skrajni čas, preden mraz pokaže zobe in uniči preostanek pridelka.

Pred zimo je pametno zaščititi rastline pred mrazom.
Pred zimo je pametno zaščititi rastline pred mrazom. FOTO: Profimedia

Letos je vreme za nas vrtičkarje kot naročeno, saj smo se na vrhuncu vrtnarske sezone razveselili bogatega pridelka, ki ga še vedno pridno pobiramo z vrta. A zima se nezadržno približuje in četudi sneg še ne bo tako kmalu pobelil poljan, nas nizke temperature, ki nas kljub lepemu vremenu zjutraj prisilijo, da oblečemo zimske jakne, opozarjajo, da je treba čim prej zaščititi vrtiček in ga pripraviti na ’zimsko spanje’.

Žalostno je gledati še do nedavnega pokončne rastline z razprtimi listi kako zaradi mraza ’umirajo’. Nekatere rastline, med drugim zimska solata, motovilec, por in radič, sicer uspešno kljubujejo mrazu in jih lahko pustimo, ostale pa moramo odstraniti in vrt pripraviti tako, da spomladi ne bomo imeli težav. Najbolje je, da rastline, ki niso več primerne za uživanje, odnesemo na kompostnik, razen semenk; iz teh prej odstranimo semena, ki jih bomo potrebovali spomladi. Ko gredice izpraznimo, jih plitko obdelamo ter seveda odstranimo tudi plevel.

Topla greda je pozimi še kako dobrodošla.
Topla greda je pozimi še kako dobrodošla. FOTO: Profimedia

Pravi vrtnarji vedo, da je najbolj priporočljivo voditi vrtnarski dnevnik, kamor si sproti zapisujemo, na katerih gredicah smo gojili katero zelenjavo, kar nam prav pride pri kolobarjenju, kateri škodljivci so uničevali določene rastline ter vsa ostala opravila, ki smo jih izvajali. Pred zimo tako že načrtujemo spomladanski vrtiček, ga po potrebi ali željah povečamo ter ustrezno pognojimo. A previdno, ravno nepravilno gnojenje je lahko krivo za pogostejše pojavljanje bolezni in škodljivcev. Najlažje bi bilo, da bi gredice prelopatili in v zemljo zadelali hlevski gnoj, žal pa to še ni zagotovilo, da bodo želene vrtnine tu dobro uspevale. S hlevskim gnojem raje pognojimo le gredice, kjer nameravamo imeti okopavine in plodovke, sicer pa je veliko boljše gnojilo in tudi daleč najcenejše domači kompost. Če nimate kompostnika, preverite, kako ga narediti!

Potrebno je poskrbeti tudi za zelenjavo, ki uspeva tudi v zimskih mesecih. Za boljše prezimovanje in oskrbo le-te je smiselno postaviti tako imenovane tunele ali rastlinjak. V zavarovanem prostoru so temperature namreč višje, hkrati pa je zelenjava zaščitena tudi pred drugimi vremenskimi vplivi. Za ’prvo silo’ bo dovolj že nekaj plastičnih ali kovinskih lokov, ki jih postavimo nad gredice ter prekrijemo s prozorno folijo. Če se odločimo za presajanje, rastline izkopljemo skupaj z grudo zemlje in jo premestimo v želeno gredico ter zalijemo.

 

Preden zemlja pomrzne, okoli mladih rastlin nasujmo nekaj centimetrov zastirke - lesnih okruškov, lubja ali slame. To bo mlade, občutljive korenine zavarovalo pred zmrzovanjem in hkrati uravnavalo odtekanje vode in spiranje prsti.

Ne smemo pozabiti na namakalni sistem: Najbrž ni treba posebej poudarjati, da zmrzovanje vode v ceveh lahko povzroči veliko škodo na vašem namakalnem sistemu ali vodnem motivu. Če želimo vodo za okras ali zalivanje v vrtu ohraniti tudi prihodnje leto, je zdaj čas, da izpraznimo in pospravimo cevi, odklopimo dotok vode in zavarujmo črpalko pred zamrzovanjem. Pri večjih namakalnih sistemih je priporočljivo vodo iz cevi, če bodo te ostale razpeljane po vrtu tudi pozimi, spihati z zrakom iz kompresorja.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698