Čeprav se morda lahko pohvalimo z največjimi kumarami v ulici ali glavami solate, ki nasitijo vso družino, smo v primerjavi s tistimi, ki postavljajo svetovne rekorde, precejšnji amaterji. Pred kratkim je svet presenetila ogromna buča, ki je zrasla na vrtu 53-letnih dvojčkov in je tehtala osupljivih 725 kilogramov. Ian in Stuart Paton sta tako postala ’lastnika’ ene izmed najtežjih buč na svetu. Svetovnega rekorda si nista podrla, je pa njuna buča velikanka vsekakor vredna občudovanja.
Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na vsakem slovenskem vrtu.
Prave požrešnice
Bučke in buče na prosto sejemo v mesecu maju, izbiramo pa bogato zemljo. Najbolje je, da rastejo v bližini komposta, oziroma da zemljo gnojimo z dobro uležanim hlevskim gnojem. Buče veljajo za prave požrešnice, saj potrebujejo bogato zemljo, prav tako pa za obilen pridelek potrebujejo veliko namakanja. Dobro se bodo počutile blizu vseh vrtnin, najboljše sosede pa jim predstavljajo bazilika, čebula, fižol, paradižnik, črna redkev, redkvica, solata in meta.
Zastirka za čiste plodove in vlažno zemljo
Buče, ki rasejo v bližini komposta ali kar na njem, bodo bogato rodile, njihove plodove pa lahko zaščitite z naravno zastirko. Ta bo preprečevala izsuševanje zemlje, poleg tega pa bodo velike buče ostale čiste, če jih boste podložili s slamo ali drugo naravno zastirko. Ker potrebujejo veliko sonca, vlage in s hranili bogato zemljo, vam bodo najbolj hvaležne, če kot zastirko uporabite preperel kompost.
Nekatere skladiščimo vso zimo
Majhne zelene bučke (cukini) bodo prve rodile že sredi poletja. Njihove plodove obiramo redno, saj bomo tako spodbudili njihovo rast.
Načinov priprave je nešteto …
Buče s svojim nevtralnim okusom omogočajo nešteto možnosti priprave, nekatere pa so s svojim sladkim mesom, ki včasih po okusu spominja na lešnike ali orehe, postale prava kulinarična specialiteta. Tudi v slovenski kuhinji je mogoče najti veliko načinov njihove priprave: od cvrtja cvetov in plodov, polnjenja, pečenja v pečici, do vlaganja v obliki džemov in kompotov.
Tudi načinov, kako jih spraviti v ozimnico, je veliko. Lahko jih zamrznemo v obliki juhe ali v koščkih, jih vložimo kot marmelado, nekatere med njimi, kot je recimo sorta patišon, pa vložimo na enak način kot kisle kumarice.
Koristi za zdravje
Buče s svojo visoko vsebnostjo hranil veljajo za izjemno zdravo hrano. Nekateri na njih gledajo kot na pravo zdravilo, saj naj bi njihovo uživanje koristilo kot preventiva pred boleznimi srca, varovale naj bi pred rakom, ker so lahko prebavljive, pa naj bi bile primerne tudi za tiste s težavami s prebavo. Strokovnjaki jih zaradi njihovih z vlakninami, minerali in vitamini bogatih plodov uvrščajo med živila, ki zagotavljajo zdravo življenje.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV