Artičoke pa so tudi zelo zdrave, saj predstavljajo pravo bogastvo vitaminov, železa in magnezija. Pomagajo razstrupljati jetra in zmanjšujejo količino sladkorja ter raven trigliceridov v krvi. Znane so tudi po tem, da spodbujajo izločanje žolča ter s tem preprečujejo nastanek žolčnih kamnov, odpravljajo pa tudi prebavne motnje, kot sta napihnjenost in siljenje na bruhanje. Z njihovo pomočjo odpravljamo slab zadah, zaspanost po obroku, napenjanje in bolečine v trebuhu.
Artičoke izvirajo iz sredozemskih dežel, kot afrodiziak pa so jih uživali že stari Grki in Rimljani. Priljubljene so bile predvsem pri višjih slojih, ki so jih pripravljali s kumino in kisom. V srednjem veku niso bile cenjene, zanimanje zanje pa je ponovno obudila Katarina Medičejska, ki jih je v 16. stol. prinesla v Francijo, kjer so kmalu začeli nastajati izvirni recepti za njihovo pripravo.
Artičoke lahko kuhamo, vlagamo, dušimo, na hitro popražimo, cvremo, serviramo z različnimi omakami in prelivi ali polnimo z nadevi; steblo glavice pa blanširamo v juhah in enolončnicah. Mlade artičoke lahko jemo tudi surove. Lahko jih pripravimo kot samostojno jed ali pa jih dodamo drugim jedem. Nekaj izvirnih receptov za pripravo artičok najdete TUKAJ!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV