
Za začetek ga dobro očistimo
Najprej odstranimo vse odmrle in poškodovane dele rastlin, mulj ter listje, ki je morda odpadlo iz bližnjih dreves, pri čemer si lahko pomagamo s posebno mrežo ali sesalcem, ki ga prodajajo ravno v te namene. Manjše ribnike lahko že pred začetkom jeseni zavarujemo z zaščitno mrežo, da preprečimo nabiranje odpadlega listja. V kolikor listja in odmrlih delov rastlin ne odstranimo, lahko porušijo ravnovesje v ribniku ter obremenjujejo ribniške organizme.

Kakšen list sicer ne bo naredil nobene škode, morda bo prebivalcem ribnika celo nudil zavetje, vse ostalo pa le odstranimo. Nato rastline, predvsem tiste s cevastim steblom, obrežemo, in sicer nad vodno gladino, saj ravno te rastline ribam tudi pozimi zagotavljajo dovolj kisika za preživetje.
Lahko tudi določeno količine vode zamenjamo, saj bo ta brez filtracije ostala v ribniku vse do spomladi. Če pa se odločimo menjati vodo, je dobro, da še kakšen teden pustimo delovati filter, ker se voda ob menjavi pogosto skali. Ko ga odstranimo, ga pospravimo na toplo, saj v nasprotnem primeru voda v njem lahko zamrzne in filter poči.
Ribe so lahko v ribniku
Če je ribnik globok vsaj 80 cm, lahko ribe brez težav prezimijo v njem, sicer je bolje, če jih do spomladi prestavimo v akvarij, v katerem naj se temperatura vode giblje me 14 in 18 stopinj celzija. V kolikor pa bodo ribe ostale zunaj, moramo paziti, da voda v ribniku popolnoma ne zamrzne, pri čemer nam bodo v pomoč preprečevalci zamrznitve, ki so na voljo v trgovini za male živali, še bolje pa bodo delovali v kombinaciji z zračnimi črpalkami, ki ribnik dodatno prezračujejo. Nekateri črpalke pustijo delovati vso zimo, drugi jih raje izključijo, izbira je odvisna od vsakega posameznika, v vsakem primeru pa preberite v navodilih za uporabo, kako se črpalka obnese v zimskih razmerah. Če voda vendarle zamrzne, ledu ne smemo razbijati, da ne prestrašimo rib. Priporočljivo je v ribnik preden zamrzne namestiti tudi tako imenovan pokrov iz stiroporja, da se bodo ribe počutile varne, saj jim bo nudil zavetje. Skozi napeljemo cev, ki bo poskrbela za odvajanje strupenih plinov iz ribnika.
Kaj pa prehrana?
Ker so poletne razmere v ribniku bistveno drugačne od zimskih, ko je ribnik v mirovanju, morami ribam prilagoditi tudi prehrano in jih tako pripraviti na hladnejše okolje. V trgovinah za male živali so na voljo posebna prehranska dopolnila, ki okrepijo imunsko odpornost rib, prav tako pa moramo jeseni osnovni hrani dodajati še močnejšo, ki bo ribam zagotovila maščobno oblogo, katera jim bo pomagala prebroditi zimo. Ko temperatura vode pade pod 17 stopinj celzija, strokovnjaki priporočajo tako imenovano jesensko hrano za ribe, ko pa zima že pokaže zobe in pade temperatura vode pod 12 stopinj celzija, je čas za zimsko hrano, posebej odmerjeno za ekstremne razmere. Seveda pa so količine obrokov miniaturne, ko temperatura vode pade pod ledišče, ribe namreč delujejo le z 10 odstotki energije, takrat naj bi hranjenje celo prekinili.
Ne pozabite, da ribnik pozimi počiva in če boste zanj dobro poskrbeli jeseni, ne boste imeli vse do spomladi nobenih skrbi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV