Dominvrt.si
Polonice - 2

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače

S.C.
22. 10. 2014 09.26
3

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.

Polonice - 2
Polonice - 2 FOTO: Bralec Anže
Naši vrtički predstavljajo življenjski prostor številnim živim bitjem, seveda pod pogojem, da pridelujemo naravi prijazno. Če želimo privabiti čim več koristnih živali, moramo poskrbeti za ustrezno zasaditev, torej za njihovo hrano in za prostor, kjer bodo lahko bivale.

Na vrtovih najdemo preko 3.000 različnih živalskih vrst. Seveda imajo vrtovi, ki so zelo urejeni, morda celo malo sterilni, teh živalic veliko manj. Kot pravi Metka, je njun vrt na pogled morda malce kaotičen, a zato nudi varen dom številnim živim bitjem. In ravno zaradi vseh teh prebivalcev je pomembno, da ne zastrupljamo narave, naših pridelkov in da ne uničujemo oziroma pobijamo živalice, ki jih najdemo na naših vrtovih. Sprejmimo jih za sosede, tako kot so one sprejele nas.
Od sedaj naprej boste na živalice gledali z drugačnimi očmi

Metulj - 14
Metulj - 14 FOTO: Reuters

Žuželke

Koristne živali nam pomagajo pri naravnem varstvu naših rastlin. Lahko rečemo, da škodljivce obvladujemo z njihovimi naravnimi sovražniki. V naravi ima vsaka, še tako majhna rastlina ali žival svojo vlogo. Vse je med seboj povezano. Da se rastline ne razrastejo preveč, poskrbijo listne uši, pršice ali kaparji. Da se ti škodljivci ne razmnožijo preveč, pa bodo poskrbele pikapolonice, najezdniki ali tenčičarice, njih pa bodo pojedle ptice. S pticami se bodo prehranjevali različni plenilci, na primer kune ali mačke. Narava je namreč vedno v ravnovesju, če ji le dovolimo.

Zelo zanimive so listne uši in pikapolonice. Na dobro uravnoteženem vrtu bodo pikapolonice kar zame poskrbele za red na tem področju, saj se prehranjujejo z ušmi. Sicer pa ni dobro, da uničimo vse uši, saj so tudi one na svoj način pomembne. Izločajo namreč sladko medeno roso, ki jo zbirajo čebele in jo odnašajo v čebelnjak. Čebele, čmrlji pa tudi muhe poskrbijo za opraševanje. Strah pred žuželkami je torej povsem odveč, saj ima vsaka vrsta tri naravne sovražnike.

Privabimo žuželke

Naštete vrtne žuželke torej skrbijo za naravno ravnovesje. Če jim dovolimo, da ga vzpostavijo same, se proti škodljivcem ne bo treba boriti s kemičnimi sredstvi. Zato je treba na vrt pritegniti čim več koristnih žuželk, kar se doseže z določenimi zasaditvami in tudi s hišicami. Mogoče niti niste vedeli, da je tudi skladovnica drv lahko območje, ki nudi žuželkam zavetišče in prostor za zimsko prezimovanje.

Žuželke lahko privabimo tako, da jim naredimo dom - pri tem lahko uporabimo kakšen odpadni material ali leseno ogrodje. Znotraj njega naredimo razdelke, nato pa samo naložimo veje, slamo, mogoče kakšen košček opeke ali kamen. Ker gre za idealno zatočišče, bodo žuželke v njem poiskale zatočišče pred mrazom in spomladi pokukale na plano ter začele opravljati svoje delo.

Drug način pa je, da v vrtu posadite rastline, ki privabljajo koristne žuželke - to so timijan, kamilica, šetraj ... Pikapolonice bodo še posebej razveselile koprive! Zato v kakšnem senčnem delu vrta pustite, naj zraste ta ’huda’ rastlina.

Jež

Ena izmed živali, ki si jih vsak vrtičkar želi na svojem vrtu, je tudi jež. V Sloveniji poznamo dve vrsti ježev in obe sta zaščiteni. To sat beloprsi in rjavoprsi jež. Sicer po ježi vsejedi in zelo pomagajo na naših vrtičkih. Jedo polže, žabe, različne žuželke, manjše miši in celo plazilce. Od rastlinske hrane pa se prehranjujejo z jagodičevjem, gobicami in koreninami. Ena izmed večjih zmot je, da ježe hranimo z mlekom in kruhom.

Metulji

Le kdo se ne razveseli ob pogledu na lepega, pisanega metulja? Privabite jih čim več! S pomočjo nektarja, s katerim se hranijo, jih boste privabili v tolikšni meri, da bodo postali redni obiskovalci (in prebivalci) vašega vrta. Zato je dobro imeti na vrtu spominčice, španski bezeg, marjetice, sivko in podobne rastline, ki vsebujejo veliko omenjenega žlahtnega napoja.

Vsi metulji pa niso vrtu prijazni in koristni. Vrsta škodljivcev se imenuje kapusov belin, ’napadajo’ pa kapusnice (zelje, ohrovt, brokoli). Ti metulji odlagajo jajčeca, iz katerih se razvijejo gosenice. Učinkovito jih lahko preženemo s pomočjo pelinovega prevretka. Pripravimo ga tako, da v 10 litrov vode namočimo 400 gramov pelinovih listov. To tekočino še dodatno razredčimo z vodo, nato pa zjutraj ali zvečer poškropimo liste kapusnic. Podoben učinek bomo dosegli, če blizu kapusnic posadimo timijan, žajbelj ali pelin. Gosenice jih ne marajo preveč.

OSVOJITE NAGRADO!

V tedenski nagradni igri VRTIČKANJE bomo TREM srečnežem podelili tablico za imena rastlin IN eno vrečko ekoloških semen. V kolikor vas mika nagrada, odgovorite na nagrado vprašanje, ki se glasi: Eden izmed zdravilnih učinkov fižola je tudi:

A – pripomore k hitrejšemu celjenju ran
B – zmanjšuje tveganje za rakava obolenja in bolezni srca
C – je učinkovit proti izpadanju las

Pravilen odgovor nam s svojimi podatki (IME, PRIIMEK in NASLOV) pošljite do petka 24. 10. do 9. ure zjutraj na elektronski naslov nagradna.dom@pop-tv.si. Nagrajenci bodo znani v petek, splošne pogoje sodelovanja pa si lahko preberete TUKAJ!

Mravlje na vrtu
Mravlje na vrtu FOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854