Brin za vtis urejenosti
Iglavci predstavljajo ogrodje vrta. V večje vrtove zasadimo smreke, jelke, paciprese, klek, tiso in druge večje iglavce, v manjših vrtovih pa z brini pričaramo čudovito osnovo vrta, ki zagotavlja, da tudi vse drugo postane bolj opazno.
Prav zanimivo zimzeleno zasaditev pa lahko predstavljajo tudi sami brini različnih barv in oblik. Ker ohranijo svojo barvo tudi pozimi, krasijo vrt tudi v tem letnem času.
Če želimo vrt, s katerim ne bo veliko dela in bo vedno deloval urejeno, je brin odlična izbira. Potrebuje sončno in odprto lego, na vrsto tal pa ni občutljiv. Najbolje uspeva v lahkih in prepustnih tleh, ne bo pa zameril, če mu namenimo tudi malo težja tla. Nekoliko slabše prenaša le zastajanje vode v tleh, vseeno pa trpežnejše sorte tudi v takih razmerah le redko propadejo.
Najbolj opazni brini
Tisti, ki imamo radi bolj slikovite in vpadljive oblike, bodo navdušeni nad višje rastočim brinom Juniperus chinensis »Old gold«. Predvsem v njegovi mladosti ga odlikujejo lepe rumeno-zelene barve. Raste razmeroma hitro in je primeren za zasaditev prostora ob zaključku zemljišča ali trate, v manjših vrtovih pa je lahko tudi prav v središču kot solitarna rastlina.
Zelo opazen je tudi razprostrt brin s potlačenim vrhom in sivo zelenimi listi Juniperus x media »Pfitzeriana«, ki ga sadimo večinoma kot okras, lahko pa tudi za prekrivanje brežin. Grmiček kaj kmalu preraste dva metra višine in se razprostre tudi do treh metrov široko. Zelo zanimiva je tudi njegova različica »Pfitzeriana aurea«, ki ima konice poganjkov obarvane zlato.
Sajenje in oskrba brinov
Brine lahko sadimo praktično vse leto, saj sadike prodajajo v posodah, najbolj pravilno pa je, da se tega opravila lotimo spomladi ali zgodaj jeseni - takrat so razmere v tleh najbolj ugodne za utrditev sadike.
Pred sajenjem izkopljemo jamo, ki naj bo nekaj centimetrov večja od posode. Sadiko previdno potegnemo iz posode in jo v jamo položimo tako visoko, kot je rasla v drevesnici. Zasujemo z zemljo in dodamo pametno membransko gnojilo za iglavce, ki je primerno tudi za borovce, brine, macesne, tise, smreke, paciprse, ameriške kleke in drugih iglavce.
Sadiko tudi dobro zalijemo, nato pa nam, če brine sadimo jeseni, za vlažnost ni potrebno več pretirano skrbeti. Nekoliko več pozornosti ji namenimo le prve tedne po sajenju, zlasti če sta jesen in zima zelo sušni. Če rastlino sadimo v pozni pomladi, mlado sadiko dobro zalijemo vsaj enkrat na teden. Na splošno brini dobro prenašajo sušo, največkrat se odlično držijo celo v zelo vročem in sušnem poletju. Zelo redko jih napadajo tudi bolezni ali škodljivci.
Zelenkast okras tudi na balkonu ali terasi
Brini se izredno dobro obnesejo tudi v posodah ali koritih. Takrat sicer potrebujejo nekaj več pozornosti pri oskrbi z vodo, a kljub temu sušo prenašajo bolje kot večina drugih rastlin v posodah. Pri njihovem sajenju uporabimo visokokakovostno vrtno zemljo, ki ji primešamo specialno gnojilo za iglavce.
Terase in balkoni, ki jih krasijo zimzelena brinova korita, bodo lepa tudi pozimi, zlasti če kombiniramo sorte, ki so različnih barv in se razraščajo na različne načine. Čudovito zasaditev bomo dobili, če bomo visok, ozek in zelen brin kombinirali z rumeno in razprostrto sorto.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV