Dominvrt.si
V podjetju Proen prisegajo na celovit pristop.

Zelo malo ljudi pozna ta ukrep, a prinaša velike prihranke pri ogrevanju

Sandra Cvetkovič
18. 10. 2016 08.41
0

V večstanovanjskih stavbah so šele dobro začeli kurilno sezono, pa je že slišati pritožbe stanovalcev zaradi težav pri ogrevanju, naj bodo to premrzli ali pretopli radiatorji, šumenje v radiatorjih ali skrb zaradi previsokih zneskov na položnicah. Rešitev je več, od celovite energetske prenove do delnih sanacij, ena cenejših in izjemno učinkovitih rešitev omenjenih težav pa je sicer mnogim nepoznano hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, ki prinaša ne le udobje za štirimi stenami lastnega doma, temveč tudi velike prihranke.

V Sloveniji je veliko etažnih stavb zelo energetsko potratnih. Zastarela infrastruktura zgradb, grajenih v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ima zelo slabo ali nikakršno izolacijo, zaradi česar danes veljajo za velike energijske potratneže, ogrevalni sistemi so dotrajani, ravno tako strehe … Sicer je energetska sanacija tovrstnih stavb z zastarelimi toplotnimi plašči in energetskimi sistemi predvsem zahtevna tako z organizacijskega kot finančnega vidika, vendar se ta finančna naložba povrne z zmanjšano rabo energije in tudi s prijetnejšim bivanjem. Predvsem stroški ogrevanja so za etažne lastnike in najemnike največji problem, zato je treba razmisliti o ukrepih. Ker se bliža zima, je to še toliko bolj pomembno. Zdaj je idealen čas, da se etažni lastniki v sodelovanju z upravnikom odločijo za sanacijo stavbe.
Simon Ribič, direktor podjetja Proen
Simon Ribič, direktor podjetja Proen FOTO: Aljoša Kravanja
Da je predvsem v tem času nezadovoljstvo stanovalcev največje, nam potrdijo tudi na podjetju PROEN, ki med drugim ponuja energetske rešitve za etažne zgradbe in opravlja tudi popise merilnikov porabe toplotne energije v več etažnih stavbah. "Ko se začne kurilna sezona, se ogromno strank na nas obrača, ker imajo težave pri ogrevanju njihovih domov. Najbolj pogosta razloga sta šumenje v radiatorjih in dejstvo, da vsi radiatorji v stanovanju niso enako topli – določeni so prevroči, spet drugi so prehladni, poleg tega pa jih skrbi tudi, da bodo imeli z ogrevanjem prevelike stroške," pove Aleksandra Hutinski, vodja obračunavanja porabe toplotne energije, direktor podjetja Proen Simon Ribič pa doda, da je glavni problem pri ogrevanju starejših večstanovanjskih stavb ravno v tem, da vsi radiatorji ne dobijo dovolj pretoka in se posledično neenakomerno ogrejejo. "Tako so radiatorji, ki so bolj oddaljeni od kotlovnice, hladnejši. Največkrat se ta problem rešuje na način, da kurjač poveča moč črpalke, dvigne temperaturo pretoka in s tem dejansko reši to, da imajo vsi dovolj vroče radiatorje. Problem pa je v tem, da s tem znatno poveča stroške samega ogrevanja in tudi povzroča piskanje v samih sistemih."

Težave je treba reševati celovito

Ker omenjene rešitve torej niso najboljše, je treba razmisliti o bolj celovitem pristopu. Ena najboljših rešitev je vsekakor hidravlična uravnoteženost ogrevalnega sistema. Ogrevalni sistem bo torej deloval bolje, če bo hidravlično uravnotežen. To naredijo tako, da vgradijo termostatske ventile na radiatorje, na vertikale pa vgradijo regulator pretoka in regulator tlaka. Ogrevalna voda se tako enakomerno porazdeli in do vseh radiatorjev pride v pravilnih količinah. Prednost uravnoteženega sistema je v tem, da prinaša tudi do 30 odstotkov prihranka pri ogrevanju, investicija pa se povrne že v okoli dveh letih.

Prednost uravnoteženega sistema je v tem, da prinaša tudi do 30 odstotkov prihranka pri ogrevanju, investicija pa se povrne že v okoli dveh letih.

Etažnim lastnikom ta ukrep ni najbolj poznan, ker ne gre za vidne spremembe, kot recimo pri izolaciji ovoja stavbe.
Kot nam pojasni g. Ribič, v podjetju Proen prisegajo na celovit pristop: "Le tako se prej omenjeni problemi lahko rešijo in imajo etažni lastniki največjo korist ter posledično delujoč sistem za ogrevanje. Pri hidravličnem uravnoteženju torej izvedemo vse od samega pregleda stanja, analize zgradbe, prihrankov, potem poskrbimo za potrebno dokumentacijo, z monterji nato vgradimo vse potrebno, na koncu pa izvedemo še meritve ter končno poročilo za posamezno zgradbo."

V podjetju Proen prisegajo na celovit pristop.
V podjetju Proen prisegajo na celovit pristop. FOTO: Aljoša Kravanja
Do zdaj so izvedli hidravlično uravnoteženje že v več kot 8.000 stanovanjih v Sloveniji in na Hrvaškem, pri čemer so ob analizi prihrankov ugotovili, da stanovalci v povprečju za ogrevanje plačujejo 27 odstotkov manj, finančni vložek pa se povrne v dveh do treh letih.

Zgodbe o uspehu

Želeli smo se prepričati, ali je res tako, zato smo se najprej odpravili do enega izmed stanovanjskih kompleksov v Ljubljani, kjer nam je Gregor Saje, vodja upravljanja pri SPL, zaupal, kako so tamkajšnji stanovalci rešili težave z ogrevanjem: "V stanovanjskem kompleksu Ljubljana Polje cesta V so etažni lastniki želeli odpraviti težave, ki so jih imeli pri ogrevanju, in izvesti energetsko prenovo sistema. V letu 2014 smo tako predlagali zamenjavo kotlovnice, pri čemer smo v več posameznih objektih zgradili samostojne plinske kotlovnice, v enem izmed objektov pa je prišlo tudi do vgradnje hidravličnega uravnoteženja sistema ogrevanja. Zgradba, ki se je odločila za celovit pristop, je privarčevala 55 odstotkov oziroma skoraj 19 odstotkov več, kot je bilo povprečje preostalih treh vhodov." Če povzamemo, se hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema več kot izplača ter pripomore k nižji porabi plina.

Pozitivne izkušnje s tovrstnimi ukrepi imajo tudi stanovalci stavbe na Dominkuševi 4 v Mariboru. Žiga Snoj, eden izmed stanovalcev, nam zaupa, da se je tudi v njihovem bloku ogromno sosedov pritoževalo zaradi šumov v radiatorjih, stanovalci v zgornjih nadstropjih pa so tarnali, da so njihovi radiatorji mrzli.

"Na predlog upravnika smo se soglasno odločili, da poleg prenove fasade izvedemo tudi hidravlično uravnoteženje. Ko smo izbirali izvajalca posega v sistem, je bila poleg cene glavna zadeva, na podlagi katere smo se odločili, tudi strokovnost. In tu smo dobili občutek, da lahko zaupamo podjetju Proen, saj nam je celotno analizo trenutnega stanja in opredelitev investicije pripravilo brezplačno, zatem pa so tudi potrebno dokumentacijo in samo vgradnjo izvedli profesionalno in v dogovorjenih rokih." Prvi rezultati uravnoteženja sistema so se poznali že takoj naslednjo kurilno sezono. Zgradba je namreč ob investiciji nekaj več kot 40.000 EUR ustvarila letni prihranek v višini 14.000 EUR, celotna investicija pa se bo povrnila že čez kakšno leto in pol.

Eko sklad letos ’nagrajuje’

Tiste, ki celovito pristopajo k reševanju težav, pa so letos – lahko bi rekli – 'nagradili' tudi pri Eko skladu. Pred kratkim je bil namreč objavljen javni poziv za nepovratne finančne spodbude za nove skupne naložbe večje energijske učinkovitosti starejših večstanovanjskih stavb. Za energetsko sanacijo je na voljo 10 milijonov evrov, prvič pa bodo na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove teh stavb. Do subvencije bodo poleg etažnih lastnikov, ki so fizične osebe, letos prvič upravičeni lastniki stanovanj, ki so pravne osebe, prvič pa bodo na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove večstanovanjskih stavb.

"Veseli nas, da so prednosti uravnoteženja hidravličnega sistema prepoznali tudi na Eko skladu in so pri samem razpisu umestili hidravlično uravnoteženje nekako v ospredje teh subvencij, kajti Eko sklad subvencionira tako toplotno izolacijo fasade, izolacijo strehe in tudi hidravlično uravnoteženje," pojasni g. Ribič. "V kolikor se izvede samo določen ukrep, se pridobi 20 odstotkov subvencije, če pa se izvedejo vsi trije ukrepi, pa se pridobi kar 40 odstotkov nepovratnih sredstev." Če poenostavimo, je hidravlično uravnoteženje v primeru izvedbe vseh treh ukrepov praktično brezplačno, saj je za 20 odstotkov višja subvencija pri izvedbi fasade višja, kot je sam strošek hidravličnega uravnoteženja. Če se tudi vi spopadate s težavami pri ogrevanju doma v večstanovanjskih objektih in želite zmanjšati stroške ogrevanja za 25–30 odstotkov, vam predlagamo, da tudi vi izkoristite subvencije, ki so na voljo za prenovo starejših zgradb. S celovitim pristopom boste ustvarili prihranke, ob enem pa boste doma tudi udobneje bivali.

Sponzorirana objava

Ogrevalni sistem bo deloval bolje, če bo hidravlično uravnotežen. To naredijo tako, da vgradijo termostatske ventile na radiatorje, na vertikale pa regulator pretoka in tlaka. Ogrevalna voda se tako enakomerno porazdeli in do vseh radiatorjev pride v pravilnih količinah.
Ogrevalni sistem bo deloval bolje, če bo hidravlično uravnotežen. To naredijo tako, da vgradijo termostatske ventile na radiatorje, na vertikale pa regulator pretoka in tlaka. Ogrevalna voda se tako enakomerno porazdeli in do vseh radiatorjev pride v pravilnih količinah. FOTO: Aljoša Kravanja

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698