Pujska sta Teja in Jani dobila v dar od prijateljev, poimenovala sta ga Vlado. "Vlado je res prisrčen pujsek göttinger pasme in je bil zelo čist. Potrebo je opravljal na svojem stranišču, lepo je jedel enkrat na dan in rad se je crkljal." Kljub dejstvu, da sta z njim uživala, pa sta na prvo mesto postavila Vladove potrebe. Pri novi družini ima tako družbo, dovolj prostora in ustrezno skrb. "Pujsek je zdaj veliko bolj srečen, midva pa lahko svoj čas posvečava poslu in tako smo vsi zadovoljni,“ še dodata.
Prašički v Sloveniji vse bolj 'in'
Sicer so prašički tudi v Sloveniji že pred časom prestopili mejo iz hleva v domove in postali vse bolj priljubljeni ljubljenčki. Med tujimi in domačimi znanimi se najde marsikdo, ki ga že ima. Jana Morelj in Branko Đurić sta le dva znana Slovenca, ki sta se odločila za prašička kot domačo žival. Simpatična vremenarka ima v lasti mini ameriškega prašička, družina Đurić pa vietnamskega. Tem sta se za nekaj časa pridružila tudi Jani Jugovic in Teja Perjet, ki pa sta glede pujska morala sprejeti odgovorno in nesebično odločitev, da mu poiščeta družino, ki bo imela zanj več časa.
Teja in Jani sta te dni gotovo zelo zaposlena, saj že odštevata dneve do otvoritve njunega izvirnega in še vedno nekoliko v skrivnost zavitega poslovnega načrta, ki bo deloval pod imenom Tejani. Zato sta se morala odločiti, da to ni pravi čas za ljubljenčka in da zanj ne bi mogla ustrezno skrbeti. Njuna odločitev je zelo odgovorna, saj veliko živali živi v neprimernih pogojih ali pa jih lastniki v določenem trenutku, ko več ne morejo skrbeti za njih, preprosto zapustijo.
Skrb za prašička
Prašički so primerni za ljubljenčke predvsem zato, ker so izjemno pametne in presenetljivo čiste živali. Ko se navadijo na svoj dom in na lastnike, so zelo igrivi in jih je z ustreznim potrpljenjem, prav tako kot druge domače živali, mogoče marsičesa naučiti.
Tisti, ki imajo prašičke v stanovanju, so jih naučili, da svojo „potrebo“ opravijo v pesku, ravno tako kot mačke. Vendar pa kljub temu ni primerno, da bi bili prašiči ves čas v stanovanju. Za njih je najbolje, da imajo nekaj prostora tudi na prostem, da lahko s smrčkom rijejo po zemlji, se povaljajo po blatu in zadremajo v senci.
Večina pasem prašičev je nagnjenih k debelosti, zato morajo biti njihovi lastniki še posebej pozorni pri hranjenju. Manjše pasme uživajo podobno hrano kot domači prašiči in njihova prehrana sestoji predvsem iz zelenjave, žit, krompirja, repe in podobnega.
Če se odločate, da boste postali lastnik majhnega prašička, poiščite rejca, ki vam bo tudi po prodaji prašička še pripravljen svetovati in pomagati z nasveti glede hrane in oskrbe. Pozanimajte se tudi o posebnostih različnih pasem, saj jih je na voljo vse več. Rejci so priljubljenega vietnamskega prašička zamenjali s prašički vrste kunekune z Nove Zelandije, med najmanjšimi vrstami pa je mogoče med drugimi zaslediti tudi ameriškega mini prašička, britanskega mini prašička in göttinger mini prašička, kot sta ga imela Teja in Jani.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV