Pri prenovi oziroma opremljanju doma je težko nenehno slediti trendom, saj se ti ves čas spreminjajo. Zato je smiselno izbirati elemente, materiale, dizajn in barve, ki ne gredo hitro iz mode in ki imajo široko paleto možnosti kombiniranja. Tako lahko tudi v primeru, da se kakšnega kosa pohištva ali denimo barve naveličamo, z majhnimi posegi ali dekorativnimi elementi ustvarimo povsem novo podobo prostora.
Zagotovo se boste strinjali, da ima bivalno okolje izjemen vpliv tudi na naše počutje. Zato je med drugim pomembno, da v dom spustimo dovolj sončne svetlobe, ki uravnava naš cirkadiani ritem, in da poskrbimo za kakovost zraka, ki je izjemnega pomena za zdravje cele družine. Materiali in barve, v katere smo odeli naše prostore, pa za piko na i s svojimi lastnostmi in obdelavami ne ustvarjajo le vizualnega učinka, ampak vplivajo tudi na akustiko, bleščanje in prijetnost dotika.
Poudarek je na minimalizmu in trajnosti
Pomena vpliva bivalnega okolja na kakovost samega bivanja pa se zavedajo tudi arhitekti in notranji oblikovalci, ki se posledično vse bolj posvečajo raziskovanju in implementaciji zdravih in trajnostnih praks, kar se seveda odraža tudi v trendih.
Nič čudnega, da je trenutno trend številka ena na področju notranjega oblikovanja topli trajnostni minimalizem z notami mediteranskega, skandinavskega in japonskega oblikovanja, ki ustvarja prostor počasnega in čuječnega bivanja. Tako imenovan slog notranje opreme Japandi se ponaša z nežnimi teksturami, igro senc in odsevov, v ospredje pa postavlja prvinske materiale, kot so les, kamen, kovina, steklo, tekstil, apno, glina in keramika, ter njihove različne površinske obdelave. V harmoniji z nevtralnimi barvnimi odtenki pohištva, tekstila in sten pa v prostore vnaša dinamiko in toplino.
Pozabite na čisto belo in odenite dom v skoraj bele odtenke
Predvsem barve sten so tiste, ki načeloma služijo kot osnova vsakemu prostoru, hkrati pa s premišljeno izbiro stenskih barv lahko ustvarimo tudi občutek večje globine, uravnotežimo barvno paleto in pričaramo različne atmosfere. Načeloma je prva izbira večine kar klasična bela, ki se poda pravzaprav povsod in jo je najlažje kombinirati bodisi z drugimi odtenki bodisi z raznimi tapetami, pohištvom in dekorjem.
Ker pa je, kot rečeno, vedno večji poudarek na trajnosti, umirjenosti in naravnih tonih, so idealna dopolnitev trajnostnega minimalističnega sloga pigmentirani odtenki bele, ki s svojimi odsevi, sencami in subtilnimi niansami dom približajo naravnemu okolju. Najnovejši trendi pri izbiri stenskih barv so torej skoraj beli (off-white) odtenki. V tujini so skoraj beli odtenki že zelo priznani, sedaj pa so končno na voljo tudi pri nas. Zmešali vam jih bodo v vseh JUMIX mešalnih centrih.
V podjetju JUB, kjer kot najstarejši proizvajalec zidnih barv v Sloveniji že ves čas sledijo enakemu cilju – z nenehnim razvojem in prilagajanjem razmeram kupcem zagotoviti najvišjo kakovost tako izdelkov kot tudi storitev, so torej v svojo ponudbo vključili kar 16 odtenkov skoraj bele, ki so razpoložljivi v notranjih barvah višjega cenovnega razreda. Gre za nežne nianse bele barve, ki pa imajo številne prednosti pred svojo nepigmentirano sestro. Odtenke so razdelili na:
- COOL s hladnim (modrim, črnim) podtonom: Kefir, Salt, Ice Cube, Frost,
- WARM s toplim (rumenim, oker) podtonom: Jasmine, Cotton, Eggwhite, Alabaster,
- BLUSH z rožnatim (rdečim) podtonom: Riccota, Baby Powder, Marshmellow, Basmati,
- NEUTRAL z bež podtonom: Lace, Dust, Tofu, Pearl.
Na kaj paziti pri izbiri skoraj belih odtenkov?
Dobra stran vseh skoraj belih odtenkov je ta, da so prav vsi primerni za vse prostore, dopolnjujejo različne sloge opreme in jih lahko kombiniramo z vsemi barvami. Kljub temu pa lahko podtone med drugim izberete glede na orientacijo prostorov, arhitekturno zasnovo ali glede na učinek, ki ga želite doseči.
Hladni podtoni bodo denimo poudarili eleganco v prostorih z južno in zahodno orientacijo, kjer prevladuje močna in topla svetloba, saj bodo poskrbeli za uravnoteženost. Tam, kjer v notranjost prodre le malo sončne svetlobe, pa bodo topli podtoni na stenah poskrbeli za več topline. Rožnati odtenki so kot nalašč za prostore, kjer se največ zadržujemo in kjer posledično potrebujemo tudi največ topline, na primer za dnevno sobo, spalnico ali otroško sobo.
Za piko na i pa lahko z izbiro ustreznega odtenka poudarite določene elemente (na primer štukature, tapete, letve). V tem primeru se odločite za čim bolj kontrastni ton. In obratno – če bi želeli naštete elemente čim bolj skriti, stene preprosto prepleskajte s čim bolj sorodnim odtenkom.
V kolikor niste prepričani glede pravega odtenka, vam bodo strokovnjaki v JUB-ovih JUMIX mešalnicah glede na vaše želje, slog opreme in potrebe z veseljem svetovali pri izbiri in vam zmešali barve, ki bodo v vašem domu ustvarile pravo harmonijo domačnosti, umirjenosti, globine in mehkobe.
Sponzorirana vsebina