Dominvrt.si
Izdelava fasade in vremenske razmere

Kakšne so idealne vremenske razmere za izdelavo fasade

Dominvrt.si
24. 10. 2022 09.07
0

Izdelavo fasade je s pomočjo aditivov in senčenja sicer mogoče izvesti praktično v vseh vremenskih pogojih. A to na eni strani pomeni določeno tveganje, po drugi pa višjo ceno za naročnika. Izdelava fasade pri ekstremno nizkih ali visokih temperaturah tako ni najboljša ideja, je pa možna. Vprašanje pa je, kakšni vremenski pogoji so optimalni za izdelavo fasade.

Vremenski pogoji močno vplivajo na sušenje

Vremenski pogoji so pomembni pri izbiri fasadnega sistema, prav tako pa skupaj s trenutnimi vremenskimi razmerami bolje ali slabše vplivajo na izdelavo fasade. Bistveno je, da so v času aplikacije fasadnega sistema vremenske razmere primerne. Dobro pa je tudi, da so ti stabilni in enakomerni tudi nekaj dni po tem, saj se material takrat suši. Poglejmo si, kdaj se lahko izvaja dela na fasadi in kateri je idealen čas za izdelavo fasade.

Izdelava fasade pri nizkih temperaturah

Velja pravilo, da se izdelave fasade ne izvaja pri temperaturah pod pet stopinj Celzija. Prav tako ne, če se nizke temperature pričakujejo v času sušenja. V primeru prenizkih temperatur se namreč material ne suši in ne strjuje oz. se to dogaja bistveno počasneje. Proces sicer lahko pohitrimo z aditivi. Tako je mogoče fasado izdelati tudi pri nižjih temperaturah. Sicer pa je smiselno, da se v primeru prenizkih temperatur proces začasno ustavi in počaka na boljše vremenske pogoje. 

Izdelava fasade in vremenske razmere
Izdelava fasade in vremenske razmere FOTO: Arhiv naročnika

Izdelava fasade pri visokih temperaturah

Obratno kot pri nizkih temperaturah velja pri visokih. Čas sušenja je pri visokih temperaturah krajši. Dodatno nevarnost predstavlja sonce, saj moramo v primeru neposrednega sevanja fasado zasenčiti v času izvedbe in sušenja. Kot navaja proizvajalec fasadnega sistema: "V času trajnega vročega vremena je podlago potrebno ohladiti z enakomernim pršenjem čiste vode pred aplikacijo zaključnega sloja. Pri tem moramo paziti, da podlage ne navlažimo preveč in prehitro, ker bi s tem lahko povzročili razpoke."

Izdelava fasade in vlažnost

Izdelave fasade ne smemo izvajati v času deževja, da bodo kaplje padale na material, ki še ni posušen. Prav tako moramo zagotoviti suho podlago. V primeru, da je ta vlažna, ko nanašamo zaključni sloj, tvegamo nastanek lis, do katerih pride zaradi neenakomernega sušenja. Vlažen material namreč nima absorpcijskih sposobnosti in se tako ne veže dobro z drugimi sloji. V kolikor obstaja nevarnost, da je podlaga preveč vlažna, je možno opraviti teste na različnih delih fasade in tako ugotoviti, ali je podlaga primerna ali ne in zagotoviti, da so pogoji za izdelavo fasade primerni.

Optimalni pogoji za izdelavo fasade

Vsaka faza zahteva svoj čas sušenja. To je dva do tri dni, v kolikor imamo temperaturo okoli 20 stopinj Celzija. V kolikor je temperatura nižja, je ta čas daljši in obratno.

Za zaključni sloj fasade morata podlaga in zrak imeti vsaj pet stopinj Celzija, v kolikor ne uporabljamo aditivov. Zgornja priporočena meja je okoli 25  stopinj Celzija. Pri višjih temperaturah moramo poskrbeti, da fasada ni izpostavljena direktnemu UV sevanju.

Preberite več o tem, kateri je optimalni letni čas za izdelavo fasade.

Sponzorirana vsebina 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702