Kristjanov balkon v Kranju
Kristijana Šuštarja, nagrajenca naše akcije VAŠ BALKON JE LAHKO ČAROBNI VRT, v kateri smo ob sodelovanju bralk in bralcev portala Dominvrt.si zbirali in izbirali kandidate, ki si želijo polepšati in ozeleniti svoj mestni balkon, smo ponovno obiskali na njegovem domu v Kranju.
Na ozki ulici v soseski stanovanjskih blokov smo bili tokrat prava atrakcija, saj je z nami poleg snemalne ekipe in strokovnjakinj Kluba Gaia prispel tudi dostavni tovornjak, do vrha založen s številnimi rastlinami, ki bodo odslej krasile Kristijanov balkon.

Podrobnosti o izboru, razporeditvi in zasaditvi ter negi izbranih rastlin nam je zaupala strokovnjakinja Kluba Gaia Loreta Vlahovič, ki je zasnovala in izvedla zasaditev balkona:
Priprave na sajenje
Pri vsakem sajenju rastlin je poleg kakovostnega sadilnega materiala – izbire kakovostne zemlje in zdravih rastlin - zelo pomembna priprava.
Najprej smo na dno korita položili navaden vrtni flis, ki bo preprečil mašenje odtočnih cevi ter delno zadrževal vlago ob dnu korita. Za drenažo smo na dno korita nasuli okoli 3 cm glinopora.
Tega smo ponovno pokrili z vrtnim flisom in nanj nasuli zemljo skoraj do vrha korita. Uporabili smo posebno zemljo za okrasne rastline.

Gnojilo za popotnico
Da bodo trajne rastline imele dovolj hranil vse leto, smo med zemljo že ob pripravi zamešali dolgo delujoče gnojilo za okrasne rastline. To gnojilo je v membranah, ki ob ustrezni temperaturi in vlagi postopoma sproščajo hranila in tako rastlinam vedno zagotavljajo pravšnjo količino hranil.
Skladno z zasaditvenim načrtom smo razporedili in posadili rastline.
Nekatere rastline so imele zelo veliko korenin, zato smo jih delno porezali, da pospešimo tvorbo drobnih koreninskih laskov, ki srkajo vlago in hranila.

Po sajenju smo rastline zalili z vitaminskim kompleksom iz morskih alg, ki povečuje odpornost rastlin na stres in spodbudi boljšo tvorbo korenin. Rastline smo iz optimalnih pogojev v rastlinjaku in rasti v lončkih presadili na izpostavljeno sončno lego, kar dejansko predstavlja veliko spremembo.
Izbira pravih rastlin zagotavlja dolgotrajno lepoto
Ob robovih, na težje dostopnih lokacijah za sajenje, smo zasadili vedno zelene rastline, ki potrebujejo le malo oskrbe. V nadaljevanju smo posadili drobnolistne trdoleske, ki se bodo razvile v mini grmičke in so lepe v vseh letnih časih.

V sredinskem delu, ki je ves čas odprt, smo posadili meto, žajbelj in prezimno sivko. Tako bo Kristijanu in njegovi partnerki, s katero si delita dom, že pri manjšem stiku z rastlinami prijetno zadišalo, rastline pa so trajne in bodo krasile korito tudi pozimi. V njem so zasajena tudi iglasta drevesa - pokončna pacipresa ter miniaturni bor.
Zagotovo najbolj atraktivna izbira pa je ginko sorte ''Mariken', ki je miniaturna izvedba, primerna tudi za gojenje kot bonsaj. Vrhunec svoje lepote bo ginko pokazal v jesenskem času, s čudovito rumeno obarvanimi listi.
Ognjene begonije, obešanke in še kaj!

Bolivijska begonija 'Bonfire' s čudovitimi zvončastimi cvetovi rdeče oranžne barve z bogatim cvetenjem in skromno oskrbo prinese pravi ogenj v zasaditev.
Kot protiutež smo posadili še oranžno cvetočo begonijo z velikimi cvetovi. Rahlo umiritev živahne kombinacije in povezavo z notranjim delom balkona smo dosegli z dodatkom belo cvetoče salvije in mlečka.

V kotu ob bivalnem delu balkona smo v visok lonec posadili žametno rdeče velikocvetne dipladenije, ki bodo ob ustrezni zaščiti na balkonu tudi prezimile.

Lonec z dišavnicami
Pot do trgovine je v času priprave kosila vedno odveč, svežina zelišč pa tudi vselej sporna, sploh če potrebujemo le malo teh nepogrešljivih rastlinic.
Zato smo v velik lonec, ki stoji na omari na balkonu, v vrtno zemljo posadili dišavnice, ki so vsak dan uporabne v kuhinji: origano, timijan, šetraj, žajbelj, peteršilj, baziliko in listnati česen, ki sploh v solatah odlično nadomesti pravi česen.
Tej zasaditvi smo dodali tudi azteško zel 'Colada'. Listke lahko uporabimo za čaje in napitke namesto sladkorja, lahko pa služi le kot dekoracija pri pripravi posladkov.

Oskrba rastlin
Izbrane rastline niso zahtevne za nego, potrebno je le redno in dosledno zalivanje in gnojenje. Za bogatejše cvetenje in kompaktnejšo rast cvetoče rastline gnojimo s tekočim gnojilom, ki so mu dodani vitamini.
Če se pojavijo škodljivci ali bolezni, uporabimo bio sredstva za varstvo, predvsem pa je pomembno, da z ustrezno nego rastlinam zagotovimo optimalne pogoje za rast, ker bodo s tem bolj odporne tudi za druge vplive. Če se rastline preveč razrastejo, odvečne veje odrežemo s škarjami.
Tako ustvarjena zasaditev bo krasila balkon skozi vse letne čase. Naslednjo pomlad pa spet ustvarimo nove kombinacije z dodajanjem sezonskih rastlin, lahko tudi v drugačnih barvnih odtenkih.

Tako - na koncu Kristjanu in njegovi partnerki še zaželimo čim več prečudovitih trenutkov na njunem cvetočem, dišečem balkonu sredi mesta!
Vam, drage bralke in bralci, pa se zahvaljujemo za spremljanje naše nagradne akcije!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV