Glodavci so majhni, tihi, ne potrebujejo veliko prostora, hrane in pozornosti, ni jih potrebno peljati na sprehod; z eno besedo torej lahko rečemo, da so nezahtevni, zaradi česar so izjemno priljubljeni hišni ljubljenčki predvsem med tistimi, ki živijo bloku ali nimajo veliko prostega časa. Med glodavce prištevamo tako miške, kunce in činčile, a najbolj razširjeni in tudi najbolj priljubljeni so zagotovo hrčki in morski prašički. A ne glede na to, da z njimi ni veliko dela, jim je potrebno omogočiti udobno bivanje, česar se zaveda tudi Eva Koderman iz Ljubljane, ki se je pred kratkim odločila za nakup morskega prašička, da pa bi se v njenem domu kar najbolje počutil, se je odpravila v trgovino za male živali, kjer ji je strokovnjak iz Tukana Peter Krebs predstavil, kakšna vse domovanja za glodavce so na voljo.
Primerna bivališča za glodavce
Najbolj klasične kletke, namenjene morskim prašičkom, imajo plastično dno in kovinske rešetke, na voljo pa so v različnih dimenzijah. "Morski prašiček potrebuje dolžino kletke vsaj 80 centimetrov, a če le imate prostor, je bolje, da si omislite večjo, da bo imel vaš ljubljenček več prostora za gibanje," priporoča g. Krebs. "Tako za v stanovanje kot za na vrtu je primerno domovanje tudi ograda." Ograda je sestavljena iz šestih elementov in omogoča prosto gibanje, ki ga živalca potrebuje. Je zelo dobra izbira, ker je neobčutljiva za ostre zobe glodavcev, a če jo imate zunaj, jo je dobro pokriti s posebno mrežo za ograjo za zaščito pred mačkami, pticami in drugimi zunanjimi nevarnostmi. V vsakem primeru pa je priporočljivo imeti še eno manjšo prenosno kletko, če ste veliko zdoma in svojega ljubljenčka prevažate naokoli.
"Za stalno bivališče morskega prašička pa tudi hrčka je prav tako primeren zajčnik iz lesa, ki je na voljo v različnih oblikah in velikostih. Možno ga je imeti zunaj tudi čez zimo, a v tem primeru ga je potrebno dodatno zaščititi pred mrazom," pojasni strokovnjak. "Na voljo so tudi tako imenovani stekleni terariji, a so ti bolj primerni za skakače, ki veliko glodajo in ponavadi poglodajo vso plastiko, ki jim je na dosegu." Če imate torej doma skakača in ste mu namenili steklen terarij, je dobro kupiti še posebno leseno hiško ali pa jo izdelate sami, ki jo lahko gloda in si na ta način brusi oziroma krajša zobe.
Za hrčke so primerne tudi manjše
Načeloma lahko brez težav hrčki prebivajo v kletki, namenjeni morskim prašičkom, a ker so manjši, jim lahko kupite manjše bivališče. "Na voljo so manjše kletke, v katerih bi se morski prašiček počutil malce utesnjeno, za hrčke pa so ravno pravšnje," pove g. Krebs. "Nekatere plastične so popolnoma zaprte in so primerne za manjše hrčke, ki veliko kopljejo, recimo po mivki, če jo imajo, in v primeru, da takšnega hrčka zaprete v kletko z rešetkami, mivka lahko pada ven. No, kletka z rešetkami pa je recimo primerna za sirskega hrčka. Zelo zanimiva pa je tudi kletka, pri kateri imate možnost dograjevanja do stropa, je torej sestavljena iz nekakšnih nadstropij, iz enega v drugega pa hrček pride po cevkah."
Oprema za v kletko
V kletko namestite nastil, ki pa ga morate redno menjavati, napajalnik, posodo za hrano in kakšno hiško ali skrivališče, kamor se bo vaš glodavec zatekel in se tako počutil bolj varno. Za morskega prašička, ki večinoma ne skače in ne pleza, bo to dovolj, za hrčka, ki pa je za razliko od morskega prašička nenehno v gibanju, je priporočljivo, da mu v kletko namestite čim več igral, da se bo v njen bolje počutil in se tudi razgibal. Na voljo so recimo kolo, različne lestve, plezala, tuneli ...
Kot rečeno je najbolj pomembno, da se bo hrček, morski prašiček ali kater drug glodavec v vašem domu počuti udobno, saj bo le tako zadovoljen, zdrav in vam bo v veliko veselje. Tudi Eva je prepričana, da je kletka, ki jo je izbrala za svojega ljubljenčka, ravno pravšnja ter da se bo v njej počutil več kot odlično.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV