Pod pojmom "ulična umetnost" (street art) ponavadi razumemo umetnine, ki nastajajo in živijo zunaj galerij, muzejev, razstavišč in drugih institucionaliziranih prostorov umetnosti.
Prav tako zanjo velja, da nastaja spontano, brez podpore države ali institucij (pogosto celo skrivaj). Najpogostejša oblika so grafiti, poleg njih pa se vse bolj uveljavljajo tudi šabloniranje (stencling), nalepkanje, plakatiranje ter tudi tako imenovane gverilske javne intervencije.
Vsem oblikam ulične umetnosti je skupno to, da gre praviloma za "site-specific" posege. Kar v prevodu nekako pomeni, da samo umetniško delo izhaja iz oziroma je močno vezano na okolje, v katerem se pojavlja.
Dandanes se je priljubljenost ulične umetnosti tako razširila, da so si nekateri najbolj priznani ulični umetniki (na primer Basquiat, Banksy, Swoon in številni drugi) z ulično umetnostjo celo utrli pot v "prave" umetniške inštitucije, posnemanje ulične in gverilske umetnosti pa s pridom izkorišča tudi oglaševalski svet.
Ulične umetnine - od najmanjših, na primer komaj nekaj kvadratnih centimetrov velikih sličic ali nalepk, do več metrov visokih slikarij - najdemo po vsem svetu, med najbolj "bogatimi" mesti pa so brez dvoma Berlin, New York, London, Bristol, Buenos Aires, Melbourne in Pariz.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV