"Slovenci vsako leto kupimo in izdelamo več adventnih venčkov," pravi cvetličarka Nataša Hren in dodaja, da okraševanje slovenskih domov z adventnimi venčki že dolgo ni več rezervirano za kristjane. "Za večino slovenskih družin je adventni venček prvi decembrski okras, nekakšen uvod v praznično krašenje doma," dodaja.
Kakšne imamo najraje?
Glede barve in stila venčkov Nataša Hren pravi, da Slovenci nimamo enotnega okusa - nekaterim so blizu tradicionalne, okrogle oblike, drugim pa modernejše, z bogatejšim in bolj svetlečim okrasjem.
Kot pravi, se tudi na modo na področju barv se ne oziramo. Bolj pomembno je, da se barva in stil venčka ujemata z opremo našega doma, predvsem jedilnice, saj venčki običajno najdejo mesto na kuhinjski mizi.
Prav zato, ker želijo, da adventni venčki kar najlepše dopolnjujejo njihov dom, se vse več Slovencev - po oceni Nataše Hren, kar okoli 20 odstotkov njenih strank - odloča za naročilo venčka "po meri", torej popolnoma prilagojenega svojim željam in okusu.
"Malce posplošeno bi lahko rekla, da se tisti, ki jim venček pomeni simbol Adventa in del krščanske tradicije, odločajo za skromnejše venčke. Tistim drugim, ki na venček gledajo predvsem kot na okras, pa sta zelo pomembna videz venčka in to, kako se poda v njihov dom".
Venčki tudi v poslovnem svetu
Vse več venčkov naj bi svoj prostor našlo tudi v pisarnah in poslovnih prostorih, v takšnih primerih pa se kupci ponavadi odločajo za manjše, bolj decentne aranžmaje z eno svečo.
Domači mojstri in šolske zadrege
"Tisti, ki imajo majhne otroke in redno službo z urejenim delovnim časom, se izdelave venčka pogosto lotijo sami, drugi pa se zaradi pomanjkanja časa raje odločijo za nakup," pravi celjska cvetličarka Nataša Hren.
Dodaja tudi, da jo v cvetličarni obiskuje vse več (pre)zaposlenih staršev. Ti največkrat iščejo sveče, okraske in smrekove veje, ki jih morajo otroci prinesti v šolo, kjer se učijo izdelovanja venčkov.

Kaj pa vzdrževanje?
Večina adventnih venčkov je narejena tako, da bodo brez kakršnega koli vzdrževanja zdržali dober mesec - vse od prve adventne nedelje do začetka januarja. Če je osnova venčka izdelana iz smrečja, zapičenega v mokro gobo, lahko venček vsakih nekaj dni poprosimo z vodo, sicer pa je najbolje, da ga postavimo na plitev krožnik in čim manj premikamo.
"Veliko venčkov, ko jih izdelamo na primer iz storžev, vej, slame ali srobota, je zelo trajnih."Po praznikih lahko z njih preprosto snamemo sveče, jih pospravimo v polivinil vrečko, da se ne bodo naprašili, in jih spravimo do prihodnjega leta, ko se bodo z novimi svečkami in kakim novim okraskom zasijali kot novi," nam je še povedala Nataša Hren iz celjske Cvetličarne In.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV