Dominvrt.si
Kar zadeva minerale, sta pri psih najpomembnejša kalcij in fosfor, saj med drugim sodelujeta pri tvorbi in razvoju kosti.

Pes jih še kako potrebuje

S.C.
26. 01. 2017 08.32
2

Pasja hrana mora biti sestavljena iz kakovostnih beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in vode, zelo pomembni pa so tudi vitamini in minerali. Hrana odlične kakovosti vsebuje pravilno kombinacijo vitaminov in mineralov, psi, ki jedo le doma pripravljeno hrano, pa skoraj zagotovo trpijo za pomanjkanjem teh, zato jim je priporočljivo dodajati ustrezne vitaminske pripravke.

Psi najpogosteje trpijo zaradi pomanjkanja vitamina A in biotina.
Psi najpogosteje trpijo zaradi pomanjkanja vitamina A in biotina. FOTO: Thinkstock

Tako kot ljudje tudi naši štirinožni prijatelji za zdravo in pravilno delovanje organizma poleg ustrezne kombinacije beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in vode potrebujejo tudi zadostno količino vitaminov in mineralov. Če torej želite imeti zdravega psa s sijočo dlako, ki kar prekipeva od energije, je zelo pomembno, s čim ga hranite. Pomanjkanje nujno potrebnih hranil se namreč hitro začne odražati na videzu, zdravju in vedenju psa.

Pomanjkanje vitaminov

Psi najpogosteje trpijo zaradi pomanjkanja vitamina A in biotina. Vitamin A vpliva na vid, rast, imunsko sposobnost in celične spremembe, če pa ga psu v telesu primanjkuje – največkrat je to zaradi prehrane z nizko vsebnostjo maščob – to opazimo po izgubi teže, suhi in otrdeli koži, dlaki brez leska in izpadanju dlake, vnetju oči, psi pa so tudi bolj dovzetni za infekcije, lahko dehidrirajo ali zapadejo v depresijo.

Biotin je eden izmed B-vitaminov, ki je zaslužen za lepo kožo in dlako, rast, dobro prebavo in pravilno delovanje mišic. V primeru pomanjkanja pri psu opazimo, da ima slabo, nesijočo dlako, kožne spremembe, izcedek iz oči, drisko, manj mladičev kot običajno, dolgoročno pa lahko pride celo do paralize udov. Ker encim avidin, ki je v beljaku surovih jajc, uničuje biotin, psa nikar ne hranite s surovimi jajci, temveč mu ponudite hrano, bogato z biotinom; ker je pes večinoma mesojedec, so odlična izbira goveja jetra, ki veljajo za pravo zakladnico tega vitamina, velike količine biotina pa vsebujeta tudi koruza in soja.

Sicer pa so za psi pomembni tudi preostali vitamini. Vitamin D služi za vzdrževanje mineralnega stanja, če ga v prehrani psa primanjkuje, to privede do otekanja in upogibanja kosti, suhe in lomljive dlake, dehidracije, mišične atrofije in številnih drugih nevšečnosti. Vitamin C je sicer v jetrih in je potreben za vezivno tkivo ter pomaga preprečevati in zdraviti bolezni, povezane s staranjem.
Pomanjkanje nujno potrebnih hranil se hitro začne odražati na videzu, zdravju in obnašanju psa.

Vitamin E je potreben za pravilno delovanje mišic in notranjih organov, pomanjkanje tega pa sčasoma lahko privede do degeneracije skeletnih mišic in očesne mrene. Vitamin K je potreben za strjevanje krvi, za presnovo energije in ogljikovih hidratov pa je zaslužen vitamin B1 (tiamin). Pomembno funkcijo ima tudi vitamin B6, in sicer je potreben za delovanje eritrocitov in živčnega sistema, imunsko sposobnost ter uravnavanje hormonov, če ga v telesu psa primanjkuje, pa ta lahko zboli za anoreksijo, mučijo ga krči in mišični trzljaji, postane slabokrven, poslabšajo se mu motorične sposobnosti in ravnotežje, mišice postanejo slabotne.

Pomanjkanje mineralov

Kar zadeva minerale, sta pri psih najpomembnejša kalcij in fosfor, saj sta med drugim zaslužna za tvorbo in razvoj kosti. Kalcij vpliva tudi na imunsko sposobnost in vid, če ga psu primanjkuje, lahko ta nenadoma izgubi težo, se mu poškoduje koža in je bolj dovzeten za infekcije, nepravilno se mu oblikujejo kosti, pride pa tudi do degeneracije ven in arterij ter dehidracije. Fosfor je pomemben tudi za vzdrževanje mineralnega ravnovesja, posledice pomanjkanja pa se kažejo v otekanju in upogibanju kosti, slabosti, driski, mišični atrofiji ter suhi in lomljivi dlaki. Poleg glavnih dveh je pomemben mineral tudi železo, ki zagotavlja zdravo kri, varuje pred utrujenostjo in anemijo, če ga primanjkuje, pes postane slaboten, bruha in ima drisko, dolgoročno pa so možne celo poškodbe organov in tkiv. Baker vpliva na moč kosti in preprečuje slabokrvnost, zato je v primeru pomanjkanja pes slabokrven, pri mladičih pa je opaziti izgubo pigmentacije dlak. Kalij služi za presnovo energije in ogljikovih hidratov, poškodbe živčnega sistema in srca pa so lahko posledice pomanjkanja. Magnezij zagotavlja odpornost proti oksidacijskim poškodbam in preprečuje krče, v primeru pomanjkanja lahko pride do krčev ter degeneracije skeletnih mišic in očesne mrene. Ostali minerali, ki jih pes potrebuje za normalno rast in razvoj so še natrij, klor, kobalt in cink.

Kdaj pes potrebuje dodatke vitaminov in mineralov?

Največkrat za pomanjkanjem določenih vitaminov in mineralov trpijo psi, ki jedo le doma pripravljeno hrano, saj kuhanje, pečenje in druge oblike toplotne obdelave vitamine in minerale, ki so naravno prisotni v hrani, večinoma uničijo. Če torej psu hrano pripravljate sami, je priporočljivo v trgovini za male živali kupiti vitaminske in mineralne dodatke, še najboljši so tisti, ki vsebujejo pravilno odmerjeno mešanico snovi, s čimer se izognete predoziranju vitaminov in mineralov, ki je prav tako lahko škodljivo kot pomanjkanje. Tisti, ki svojega ljubljenčka hranite s kupljeno pasjo hrano, ste na boljšem, saj je ta idealno uravnotežena in vsebuje pravilno količino in kombinacijo vitaminov in mineralov, ki preprečujejo pomanjkanje in pokrivajo potrebe psa. Res pa je, da so te potrebe odvisne od številnih dejavnikov, med drugim od pasme, starosti in velikosti našega štirinožnega prijatelja. Zato pa se je o potrebah vsake pasme posebej priporočljivo posvetovati z veterinarjem.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702