
Seveda ne želimo, da bi živeli v strahu in skrbeh. A vendarle, ker verjamemo v preventivno razmišljanje in delovanje, bomo članek namenili pregledu stvari, ki jih moramo preveriti, spremljati in biti na njih doma še bolj pozorni.
1. Neprimerna električna napeljava
Priščipnjen kabel pralnega stroja, nezaščitena vtičnica na dosegu otroških ročic ali obrabljena plastična zaščita na kabli okrasnih lučk, vse te vsakdanje in na videz nepomembne nevarnosti so lahko smrtonosne in samo v ZDA vsako leto ubijejo okoli 1000 ljudi.
Zato nikar ne zanemarjajte moči elektrike – prav toliko, kot je v vašem domu uporabna, je lahko tudi nevarna. Zavarujte vse nezavarovane vtičnice, prav tako ne uporabljajte gospodinjskih aparatov, ki imajo natrgane ali načete žice.

2. Puščanje plina
Ogljikov monoksid, ki nastaja pri delovanju peči in bojlerjev, je brez vonja, zato obstaja velika nevarnost, da ga v primeru puščanja ne bomo zaznali, dokler ne bo prepozno.
Kurilnice in prostori s kurilnimi napravami naj bodo redno prezračevani, napeljava brezhibna, poleg tega pa si omislite detektor ogljikovega monoksida, ki bo vas in vašo družino v primeru puščanja pravočasno opozoril na nevarnost.
3. Razpadajoče konstrukcije
katere konstrukcija je delno ali v celoti sestavljena iz lesenih tramov, povezanih s kovinskimi stiki, obstaja velika verjetnost, da je slednje načel zob časa. Redno preverjajte konstrukcije svoje hiše, balkona ali terase in dotrajane, zarjavele kovinske dele zamenjajte z nadomestki iz nerjavečega jekla ali galvanizirane kovine. Saj ne želite, da bi se vaša veranda lepega dne sesula v kup ruševin in pod seboj po možnosti pokopala koga od vaših najdražjih?
4. Uhajanje metana
Če imate pod hišo greznico ali odtok, iz katerih pogosto smrdi, ne boste trpeli le zaradi neprijetnega vonja po kupu gnoja. Metan, ki ga vsebuje mešanica plinov iz greznice ali odtoka, je sam po sebi brez vonja, a pri ljudeh povzroča glavobole, težave s koncentracijo in nepravilnosti pri bitju srca, v večjih koncentracijah pa je visoko vnetljiv.
Pazite, da bo vaš odtok brezhibno tesnil in po potrebi zamenjajte cevi – mašenje lukenj z lepilnim trakom ali starimi cunjami nikakor ni rešitev.
5. Kombinacija vode in elektrike
Ste tudi vi med tistimi, ki med namakanjem v kadi radi poslušajo radio ali celo gledajo prenos nogometne tekme? Premislite še enkrat! Filmski padec električnega aparata v vodo je najslabši možni scenarij, dovolj je že samo menjava kanala ali radijske postaje z vlažnimi rokami, da bo električni tok preko vlage prišel na vaše prste in v telo. Enako velja za uporabo fena med tem ko si na primer umivate zobe ali se brijete, zato velja zlato pravilo, naj električne naprave ostanejo daleč od tam, kjer pogosto uporabljate vodo.
6. Skriti prebivalci
Na ptice, netopirje in druge živali, ki se brez vprašanja ugnezdijo v naših domovih, smo ponavadi jezni predvsem zaradi smrdljivih iztrebkov in nočnega rogoviljenja, premalokrat pa se zavedamo, da so zverinice lahko tudi prenašalci nevarne stekline in da plini iz njihovih gnijočih nakopičenih iztrebkov povzročajo vrsto bolezni dihal, ki so lahko, če jih ne odkrijemo in zdravimo, smrtonosne. Če nočete biti v skrbeh je zato bolje, da leteče in plazeče goste izselite na vrt.

7. Zanemarjeni dimnik
Ne le zaradi božičkovega prihoda, dimnik mora biti pravilno zgrajen in redno vzdrževan – nujen je pregled vsaj enkrat letno – tudi zato, ker sicer tvegate, da bo v njem lepega dne zagorelo. Pazljivi bodite tudi pri gradnji; predpisi o širini in višini dimnika niso tam zaradi volje in veselja inšpektorjev, ampak zaradi varnosti vas in vaše družine.
8. Zahrbtna plesen
Če v vaši hiši ves čas diši po vlažni zemlji morda za to niso krivi umazani vrtnarski čevlji v shrambi, ampak skrita plesen.
Spore plesni sicer najdemo v vsakem domu, obsežnejše plesnove kolonije ki, kot verjetno veste, obožujejo vlago in toploto, pa lahko pripeljejo do težav z dihanjem, dušenja in poslabšanja simptomov astme, še posebej pri otrocih.
Vlažnih kotov, ki jih je načela plesen, zato nikar ne skrivajte za težko pohištvo, ampak se jih nemudma lotite in težavo odpravite.
9. Nevarne barve
Vsekakor je krasno, če ste v trgovini po dolgem, napornem iskanju našli prav tak odtenek barve, ki ste ga od nekdaj želeli za svojo spalnico, a pozor, nekatere barve so potuhnjeni, počasni ubijalci, zato poleg odtenka VEDNO preverite tudi etiketo s sestavinami. Barve, ki vsebujejo veliko hlapljivih organskih sestavin, na primer benzena, povzročajo glavobole in težave z dihanjem, obstajajo pa tudi študije, ki dokazujejo, da so kancerogene. Pred nakupom in nanosom se torej informirajte o vsebini kantice, to pa vedno hranite tesno zaprto.
Za konec pa - čim manj amaterskega popravljanja električne napeljave in igranja mojstrov ter marljivo branje navodil za uporabo kemičnih sredstev in kuhinjskih aparatov
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV