Dominvrt.si
Mačka

Da bo njihova dlaka čista in sijoča ...

S.C.
14. 09. 2016 12.53
0

Mačke so prikupna, samosvoja, nagajiva in crkljiva bitja, ki so nam, predvsem če jih imamo v stanovanju, lahko v veliko veselje. A kljub temu, da so tudi relativno nezahtevne, je treba nekaj časa in energije nameniti skrbi za njihovo zdravje in seveda negi. Občutljiv je predvsem kožušček dolgodlakih muc, zato je treba poskrbeti, da bo ta čim bolj sijoč in mehak.

Med dolgodlake pasemske mačke uvrščamo ameriško zvitouhko, eksoto, maine coon, ragdolko, norveško gozdno mačko, sibirsko mačko, sveto birmansko mačko, turško angora mačko, turško van mačko, selkirk reks in seveda perzijko. Predvsem slednji dve se ponašata s še posebej bujnim kožuščkom, in če imate doma katero izmed njih, veste, o čem govorimo. Dolga dlaka pač zahteva nekaj več nege kot kratka, in če bomo redno skrbeli zanjo, bo naša muca prava košata lepotica in ne bo videti kot razmršen ali polizan ’cucek’.

Najpomembnejše je redno krtačenje

Največja napaka, ki jo delajo lastniki dolgodlakih mačk je, da svojih kosmatih štirinožnih prijateljic ne češejo dovolj redno, zaradi česar se dlaka, predvsem odmrla, sprime v vozle, v kožuščku se nabirata prah in ostala umazanija, kar lahko privede do alergijskih reakcij, mačka se zato praska in razdraži kožo, konec koncev pa se odmrla dlaka sprime v kepe in jo med umivanjem lahko mačka pogoltne ter si tako nakoplje še dodatne nevšečnosti.

Zato le vzemite glavnik ali krtačo v roke, ter redno, lahko tudi vsak dan, počešite svojo ljubljenko, predvsem v obdobju menjavanja dlake, torej spomladi in jeseni. S tem ne boste naredili veliko koristi samo mački; tudi sesali boste lahko redkeje.

In kako česati mačko?

Za začetek je treba izbrati ustrezni krtačo ali glavnik. V specializiranih trgovinah za male živali je na voljo pestra paleta izdelkov, zato je najbolje, da se posvetujemo s svetovalcem. Pomembno je, da je krtača kvalitetna in da ne povzroča naelektrenosti dlake, prav tako konice ne smejo biti preostre, da ne pride do poškodb in hkrati dovolj dolge (vsaj 3 cm), da sploh dosežejo kožo. Preden začnemo ’obred’, si v naročje položimo brisačo in nanjo postavimo mačko, da dlake ne bodo letele na vse strani. Začnemo lahko z krtačo ali glavnikom, ki ima redkejše ščetine in v smeri rasti dlake prečešemo povsod, kjer nam muca dovoli, torej po hrbtu, prsnem košu, trebuščku, po tačkah, glavi in repu, isti postopek ponovimo tudi s krtačo, ki ima gostejše ščetine. Ko končamo, lahko mačko počešemo še v nasprotni smeri rasti dlak. Nato še z roko odstranimo odpadlo dlako in seveda očistimo krtačo ali glavnik. Ker pa mora biti krtačenje za mačko prijetna izkušnja, je zelo pomembno, da s tem ritualom začnemo že zelo zgodaj in da nismo pregrobi, saj bomo v nasprotnem primeru kasneje imeli kopico težav; ’obred’ se namreč lahko sprevrže v pravo nočno moro za oba, torej za mačko in lastnika.

Kaj pa kopanje?

Da pa bo kožušček naše mucke zares čist in svetleč, jo moramo vsake toliko tudi okopati, kako pogosto bomo opravili ta ritual, pa je odvisno tako od same pasme mačke kot tudi od različnih situacij, recimo če je umazana, ima bolhe ali težave s kožo, vsekakor pa ne prepogosto, saj med kopanjem njena koža izgublja zaščitna eterična olja. V vsakem primeru je pomembno, da tudi na kopanje mačko navadimo čim bolj zgodaj, k stvari pa moramo pristopiti nežno in strpno, nikakor ne na silo. Kot ste zagotovo že slišali, se mačke vode bojijo ’kot hudič križa’, a tako je predvsem zaradi slabe izkušnje, če pa ji bomo kopanje predstavili v pozitivni luči, si bomo za v prihodnje prihranili prave mokre bitke.

Tako kot izbira krtače je pomembna tudi izbira ustreznega mačjega šampona in balzama. O tem se je dobro posvetovati z veterinarjem, ki bo mačko pregledal in na podlagi njene kože in dlake predlagal ustrezen produkt, bodisi tistega z naravnimi olji, morda takega proti prhljaju, za lažje razčesavanje dlake, protialergijskega ali tistega proti praskanju. Na voljo je kopica različnih sredstev, a nekateri, predvsem tisti manj kakovostni, so lahko premočni in zato preveč agresivni in lahko razdražijo kožo. Še preden se lotimo kopanja, dobro skrtačimo kožušček, nato poskrbimo, da se mačka sprosti, nakar jo čvrsto primemo za kožo na vratu, da ne bo mogla pobegniti, jo zmočimo, nato ji vmasiramo šampon, pri čemer pazimo na občutljive dele kot so oči ušesa in gobček, šampon dobro izperemo, po potrebi nanesemo še balzam in ponovno izperemo. Ko je mačka okopana, jo ovijemo v brisačo, jo nežno skušamo osušiti, nato pa jo postavimo na toplo in prijetno mesto, da se posuši do konca.

Ne smemo pozabiti, da je čist in svetleč kožušček naše ljubljenke odraz pravilne nege in zdravja, k čemur piko na i doda tudi ustrezna uravnotežena prehrana, bogata z vitamini in minerali. In če bo muca zdrava in negovana, nam bo še v večje veselje.

Mačka
Mačka FOTO: Thinkstock

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698