Dominvrt.si
Dom

Spoznajte elemente trajnostnega oblikovanja

L.E.
05. 01. 2023 05.00
0

Postalo je jasno, da je edina pot v prihodnost takšna, ki poskuša čim bolj varovati okolje. Tega se vse bolj zavedajo tudi oblikovalci in trajnostni razvoj niti slučajno ni več le trend. Ne zajema pa le skrbi za zdravje okolja, ampak tudi ljudi.

Primorani smo se soočiti s posledicami nespametnega ravnanja, ko se je po industrijski revoluciji pozabilo na pomembnost iskanja ravnovesja z naravo. Napačno je misliti, da je trajnostno obnašanje nekaj novega. Samo nekaj generacij nazaj se stvari ni kupovalo le za nekaj let, stvari so se popravljale in našli so se načini za ponovno uporabo. Nato smo dobili idejo, da je v redu, da v trgovini vzamemo plastično vrečko, da bi domov prinesli tri jabolka, in jo nato zavržemo. 

To miselnost začenjamo menjati in tudi v notranjem oblikovanju postaja vrednota doseči čim manjši negativen vpliv na okolje, zmanjšati onesnaževanje, proizvesti čim manj odpadkov ... A kaj to lahko pomeni?

Dolgotrajnost

Elementi morajo biti zasnovani tako, da ne končajo kmalu na smetišču. Na to je treba biti posebej pozoren pri elementih, ki se veliko uporabljajo – denimo kavči, talne obloge ...

Drug vidik dolgotrajnosti je, da so stvari narejene tako, da jih čim lažje vzdržujemo, da so torej dolgo videti dobro. Tretji, da jih je možno popraviti, in še posebej, da je možno popraviti le en del – denimo le del preproge ali talne obloge. Tako ni treba zavreči tistega, kar je še povsem v redu.

Četrti vidik je, da tako pri izbiri kot pri sami zasnovi opreme razmišljamo, kako bi se naše potrebe lahko spreminjale čez leta.  Poskušamo jih predvideti in izbrati, kreirati še s tem v mislih (denimo otroci zrastejo in potrebujejo večjo mizo, morda se ta lahko razširi ...).

Dom
Dom FOTO: Adobe Stock

Bolj ekološki materiali

Les je material, ki je obnovljiv. A le, če proizvajalci tako delujejo – da torej hkrati z izkoriščanjem skrbijo, da se sproti pogozduje. Bambus je denimo rastlina, ki zelo hitro raste – a spet je ekološki material le, če ves čas skrbimo, da se sadi. 

Številni naravni materiali so lahko ekološki – od kamna do volne, plute, jute, keramike, porcelana, lana, marmorja ... A bolj ekološki so materiali, ki so dostopni lokalno in jih ni treba prevažati čez pol sveta. Takšni so tudi materiali, ki jih je mogoče reciklirati – denimo kovino je mogoče reciklirati vedno znova. 

Če je le mogoče, je dobro izbrati reciklirane materiale (recimo les, steklo, pluto, tkanine ...). Plastika ni idealna, v redu izbira pa je reciklirana plastika. Seveda je bistveno še, kako na okolje vpliva sama proizvodnja stvari. Dandanes proizvajalci vse pogosteje navedejo, na kakšne vse načine so delovali ekološko, saj se zavedajo, da so to informacije, ki potrošnike zanimajo.

Naravna svetloba

Ekološki pristop se seveda začne že na ravni gradnje. Od orientiranja stavbe je odvisno, ali bo imelo domovanje več ali manj naravne svetlobe, in v prvem primeru to pomeni manj potrebe po prižiganju luči. Slednje je mogoče doseči še z uporabo svetlih barv in refleksnih površin v notranji opremi.

Manj potrebe po ogrevanju ali hlajenju

Tudi tu ima velik vpliv gradnja, pa tudi uporaba senčil in zaves ter drugih tkanin – denimo preprog. Slednje vsekakor ohranjajo prostor toplejši.

Ponovna uporaba

Bistveno je, da ustvarimo čim manj smeti. To pomeni, da je treba iskati načine za ponovno uporabo tega, kar na svetu že obstaja, in tako boste našli notranjo opremo, ki je proizvedena celo iz starih ribiških mrež, gasilskih cevi, pametnih telefonov, zamaškov iz plute ... 

Poleg tega oblikovalci iščejo načine, kako vdahniti novo življenje starim kosom. Priljubljeno je popravljanje in obnavljanje starega pohištva in dekoracije. Marsikaj je treba le pobrusiti, ponovno pobarvati, tapecirati ...

Če uživate v opremljanju in dekoriranju, bi seveda verjetno radi večkrat kaj zamenjali, si tako popestrili okolje. A naredite to trajnostno. Ne zavrzite v smeti, ampak podarite ali prodajte komu drugemu. Dekoracijo lahko shranite, da pozabite nanjo in tako spet postane zanimiva.

Dom
Dom FOTO: Adobe Stock

Zdravo okolje

Vrednota ni več le videz, temveč tudi, da je bivanjsko okolje zdravo, da denimo v pohištvu ali barvah za stene ni kemičnih snovi, ki bi lahko negativno vplivale na stanovalce. Dandanes je življenjski slog tak, da večina ljudi preživi v zaprtih prostorih zelo veliko časa – mnogi se bolj ali manj selijo iz domovanja v pisarno in nazaj. 

Arhitektura in notranja oprema lahko resnično izboljšata kakovost življenja. Seveda tudi z estetskim vidikom, a danes res ni treba, da na njegov račun trpijo ostali ravno tako pomembni. 

Vsaj nekaj narave je dobro prinesti noter – od naravnih materialov do seveda rastlinja, ki za povrh izboljšuje zrak. A tako pomaga denimo tudi izbira preprog in drugih tkanin, saj zadržujejo prah, dokler ga ne posesamo (oziroma dokler tkanin ne operemo).

Mantra bi morala biti – skrb za kakovost življenja in za zdravje okolja. Kupite kakovostno, kupite manjkrat, morda celo enkrat samkrat (in naj idealno še otroci podedujejo). 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698