ekologija

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja
Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Veste, čemu je namenjena druga tipka na splakovalniku stranišča?
Razen če vaš WC kotliček deluje na poteg ali pa imate takega z ročajem, potem veste, da sta za splakovanje na voljo dve tipki. Pa poznate razliko med njima? Zakaj pravzaprav sploh sta tam in kdaj uporabiti katero?

Kakšne prednosti in slabosti ima vinil?
Glavna prednost vinila je trpežnost, kar ni zanemarljiva lastnost za del domovanja, kot so tla. Dandanes lahko za povrh talne obloge iz tega materiala dokaj prepričljivo posnemajo videz drugih, pogosto dražjih materialov – od lesa in keramičnih ploščic do kamna ali celo marmorja.

To je resnica o kompostiranju pomarančnih olupkov
Če ste pri kompostiranju zelo dosledni, se verjetno držite tudi pravila, da vanj ne sodijo olupki citrusov. A čeprav je prepričanje, da teh vrst odpadkov nikakor ne bi smeli metati na kompost, precej razširjeno, je morda čas, da to ovržemo.

Zato kavne usedline nikoli ne bi smeli zlivati v stranišče
Vsak izmed nas je kavno usedlino že kdaj zlil v straniščno školjko, misleč, da to ne more povzročiti nobenih težav. Pravzaprav nekateri to počnejo na dnevni ravni, saj verjamejo celo, da je lahko koristna kot nevtralizator vonjav. Preberite, zakaj to ne drži in zakaj bi morali za kavno usedlino vsekakor najti drugo odlagališče.

To lahko letos odnesete na grob namesto sveče
Čeprav že dolga leta velja, da na grobovih, sploh za 1. november, ne smejo manjkati, so opozarjanja na onesnaževanje z enormnimi količinami sveč, ko te postanejo odpadek, vedno glasnejša. Izvirne ideje, kako se upreti temu običaju, zato zadnja leta kar dežujejo, ena izmed teh pa je lahko tudi doma narejena svečka.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?
Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Huda suša razkrila potopljeno vas
Zaradi visokih temperatur in dolgotrajne suše v Grčiji se je po več desetletjih znova pokazala potopljena vas Kallio.

Z ograjo odgnali nadležne turiste
Prebivalci japonskega mesta, kamor so se dnevno zgrinjale množice turistov, da bi se fotografirale s slavno goro Fuji, so se uprli množičnemu turizmu in pogled na najvišjo japonsko goro zastrli z ograjo. Ukrep je deloval, saj je pritisk turistov na mesto precej manjši, zato so se lokalne oblasti odločile, da začasno umaknejo ograjo.

To na dopustu počne vedno več znanih Slovencev
Ljudje se vse bolj zavedamo, kako zelo pomembno je, da naravo poskušamo ohraniti takšno, kot je. Ena izmed precej perečih tem so tudi odpadki. Če pustimo ob strani, da jih pridelamo preveč, smo lahko nekoliko bolj obzirni vsaj do tega, kam jih odvržemo. Nekateri posamezniki, med njimi so tudi nekateri znani Slovenci, pa gredo še korak dlje, tako da se lotijo čiščenja plaže, kjer dopustujejo.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice
Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

Trajnost v notranjem oblikovanju: Kako ustvariti okolju prijazen dom
V današnjem svetu, kjer je trajnost postala ključna vrednota, tudi pri oblikovanju doma iščemo načine, kako zmanjšati ekološki odtis in hkrati ustvariti prostor, ki je estetsko privlačen in udoben. Trajnost v notranjem oblikovanju pomeni izbiro materialov, barv in elementov, ki ne obremenjujejo okolja, temveč ga ohranjajo.

7 navad, s katerimi lahko prihranimo večje količine vode
Voda je vir življenja in je takoj za kisikom najpomembnejša stvar, ki jo naše telo potrebuje za normalno delovanje. V tem času, ko nas pesti suša in se soočamo s številnimi požari ter nam grozi resno pomanjkanje vode, je zato še posebej pomembno, da vsak posameznik z nekaj preprostimi navadami omeji porabo vode.

Zakaj je mestno e-kolo boljša izbira kot avtomobil?
Električno mestno kolo bo popolnoma spremenilo vaš način premikanja po mestu. Predstavljamo nekaj dobrih razlogov, zakaj je čas za spremembo.Poleg okoljske ozaveščenosti je eden pomembnejših razlogov zagotovo tudi možnost subvencije, ki je na voljo od 31. maja. A pozor, sredstva so omejena, zato velja pohiteti!

Odpadno vodo iz klime lahko koristno porabite
Če ste eni izmed srečnežev, ki imajo v svojem domu klimo, potem veste, da je bilo ob montaži potrebno razmisliti tudi o tem, kam se bo stekala odvečna voda ali bolj natančno rečeno kondenz, ki nastane ob stiku toplega in hladnega zraka. Morda pa ob tem niste razmišljali, a bi to vodo lahko koristno porabili?

Aktivisti napadli letalo Taylor Swift, a pri tem niso bili najbolj uspešni
Protestniki po vsem svetu se proti podnebnim spremembam borijo na različne načine. Včeraj je v javnost prišel posnetek dveh okoljskih aktivistov, ki sta si privoščila znamenito skulpturo Stonehenge, danes pa je ista skupina z oranžno barvo pobarvala letalo Taylor Swift - vsaj takšen je bil njihov namen.

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji
Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

Znana slovenka nam je zaupala, kam se najraje odpravi s kolesom
Zeleni prehod, okoli katerega v tem času potekajo številne razprave, vključuje tudi premagovanje izzivov na področju trajnostne mobilnosti. In le katero vozilo je bolj trajnostni kot kolo? Nizozemska nam je v tem oziru lahko vzgled, saj je ena izmed redkih držav, ki ima več koles kot prebivalcev. Kot poroča BBC v mestih kot so Utrecht,Amsterdam in Haag opravijo več kot 70 % vseh premikov s kolesi. Poglejmo, kako jim je v praksi uspelo uresničiti to, kar si želi večina mest in držav – ter kako daleč je Slovenija. O slednjem smo se pogovarjali tudi z znanim parom, ki vekrat kot v avtomobil, sede na kolo.

Vplivnež razkril, kako iz odpadnih plastenk ustvariti pripomoček za nego sobnih rastlin
Plastenke polnijo odlagališča in škodujejo okolju, zato je super, da jih poskušate ponovno uporabiti. Odlaganje v zabojnik za plastiko je sicer vedno možnost, ki obstaja, a še bolje je, če odsluženi plastenki ustvarite novo vrednost. Poglejte, kako plastenko spremenite v mini toplo gredo, zalivalko ali iz nje celo ustvarite 'samodejen' namakalni sistem.

To je 6 najbolj zdravih mest
Naše zdravje ni le stranski produkt tega, kaj jemo in kako pogosto se gibljemo. Velik pomen imata tudi kraj in okolje, v katerem živimo. V nadaljevanju predstavljamo mesta, ki so se uvrstila na seznam najbolj zdravih za življenje.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?
Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla
V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.

V Sloveniji vse več onesnaženega sadja in zelenjave
Zdrav življenjski slog vključuje veliko zelenjave in sadja, toda večinoma si ga ne pridelujemo sami, ampak ga kupujemo, pa naj si bo to v velikih trgovskih centrih, na tržnici, pri kmetih ali v lokalni trgovini. Ob tem se danes pogosteje vprašamo, ali je res neoporečno?

Bomo z uporabo prhe res zmanjšali strošek za vodo?
Vas skrbi, da preživite preveč časa pod tušem ali porabite preveč vode za kopanje v banji? Seveda je razmislek o tem, kako prihraniti vodo, smiseln tako z vidika skrbi za okolje kot tudi iz čisto praktičnega razloga, da račun za toplo vodo ob koncu meseca ne bo previsok. Morda ste bili prepričani, da s prhanjem prihranite veliko denarja, ampak ali to zares drži?

To je razlog za smrt več kot 250 tisoč Evropejcev v letu 2021
Zaradi onesnaženega zraka v enem letu umre več kot 250 tisoč ljudi, poroča Evropska agencija za okolje. Zadnji, nedavno objavljeni rezultati za leto 2021 so sicer glede na prejšnja leta nekoliko boljši, a so številke še vedno daleč od vzpodbudnih.

Kakšne prednosti ima zelena streha?
Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Tako bi podnebno krizo rešil Bill Gates
Znanstveniki že desetletja poskušajo najti načine, kako ustaviti podnebne spremembe ali vsaj omiliti njene negativne posledice – med drugim tudi s črpanjem ogljikovega dioksida iz ozračja in shranjevanjem pod zemljo. Nekdanji lastnik in ustanovitelj podjetja Microsoft pa naj bi dobil zamisel, ki jo je navdihnila ena najbolj popularnih igrač na svetu – Lego kocke.

Pot do uspeha ni bila lahka, a mlademu Slovencu je uspelo
Janez Rakovec je mlad pridelovalec, ki sta ga vedno zanimala inovativno in tehnološko napredno pridelovanje in kmetijstvo. Že kot srednješolec se je navdušil nad svetom alg in od takrat vse svoje znanje in trud posveča le temu. Po trnovi poti je oblikoval ekološki izdelek, ki ga predstavlja tudi v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.