Božični in novoletni prazniki že trkajo na vrata. Praznično vzdušje bo tako kot vsako leto tudi letos pomagalo pričarati na tisoče okrasnih drevesc, večinoma smrek, dišečih in svetleče okrašenih.
Naravi prijazna in zakonita sečnja
Poglejmo najprej naravovarstveno plat sekanja dreves za okras. Kaj pravzaprav pomeni posek tisočih in tisočih drevesc za gozdni ekosistem? Če so bila drevesa izbrana strokovno, v okviru nege mladega gozda, to za gozd ni škodljivo, ampak celo koristno.
Drevesca za praznični okras je mogoče gojiti tudi na presekah daljnovodov in zaraščujočih se površinah. Izjema so jelke, ki jih zaradi ogroženosti ne pridobivamo za okrasna drevesa oziroma jih je dovoljeno pridobivati za okrasna drevesa iz gozda le tam, kjer se masovno pomlajujejo. Tisa je zaščitena, zato je pridobivanje tovrstnih dreves kaznivo!
Če smo se odločili za nakup okrasnega drevesca na tržnici, v drevesnici ali pred trgovskim centrom, bodimo pozorni, saj morajo imeti vsa drevesca, ki so naprodaj, tako imenovano »plombo«.

Lastniki gozdov lahko pridobivajo okrasna drevesa iz svojih gozdov le na podlagi odločbe, ki jo izda Zavod za gozdove Slovenije. Skupaj z odločbo jim Zavod za gozdove Slovenije izda tako imenovane "plombe" - nalepke za označevanje okrasnih dreves.
Te so letos rumene barve. Na njih je letnica 2010, ob njej pa je napis Zavoda za gozdove Slovenije skupaj z imenom območne enote zavoda, iz katere drevo izvira. Cena za posamezno plombo je 0,26 eura (z DDV). Lastniki gozdov, ki želijo največ 25 plomb, jih lahko dobijo brezplačno, tisti, ki jih želijo več, pa plačajo plombe z gotovino ob prevzemu na krajevnih enotah Zavoda za gozdove Slovenije. Lastniki gozdov se lahko za podrobnejše informacije o pridobivanju okrasnih dreves oglasijo po telefonu na krajevno enoto oziroma revirnemu gozdarju revirja, kamor sodi njihov gozd.
Vsa okrasna drevesa, tudi tista, ki so pridobljena v drevesnicah in na drugih namenskih površinah, morajo biti pri prevozu in prodaji označena s plombo na vidnem mestu. Označi se jih najkasneje na kamionski cesti oziroma v drevesnici ali na drugi namesnki površini. Prodajalci okrasnih dreves na trgu morajo imeti izdane odločbe ali potrdilo, da so drevesa pridobljena na namenskih površinah.
"Divje lovce" čakajo kazni
Upamo, da je odveč poudarjati, da je prepovedano in kaznivo brez plomb oditi v gozd, izbrati košato smrečico ali dve, ga posekati in veselo odnesti domov. Posameznik, ki seka okrasna dreves brez odločbe ali v nasprotju z njo, pa čeprav gre za sečnjo v manjšem obsegu, je lahko kaznovan z denarno kaznijo od 150 eurov do 400 eurov, pravno osebo oziroma samostojnega podjetnika posameznika pa se za tak prekršek kaznuje z globo od 800 do 15.000 eurov (81.a člen Zakona o gozdovih).
Pa dovolj o kaznovanju, naj bodo naše misli raje spodbudne, vesele, praznične!
Previdni in zmerni nakupi
Ko bomo kupovali dišeči zeleni okras na trgu, se pozanimajmo, od kod prihaja! Kupimo raje taka drevesca, ki prihajajo iz drevesnic ali s presek daljnovodov. Posebej tista iz drevesnic bodo še bolj košata kot če bi prišla iz gozda.
Kupimo majhna drevesa ali pa le lepo vejo, saj mora dvometrska smreka rasti kar kakšnih deset, petnajst let, da se bo nato štirinajst dni sušila v našem stanovanju! Kupimo smrečico s koreninami, v loncu, da jo bomo kasneje preselili v naravo, vendar jo imejmo na balkonu ali vrtu, ker sicer spremembe okolja ne bo prenesla! Še bolje in lepše bo, če bomo okrasili kar lepo drevo pred hišo, lahko tudi listavec!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV