Kaj pa sonce?
Medtem ko velja, da je hosta rastlina sence, določene vrste cenijo nekoliko večjo izpostavljenost soncu. Posplošeno mednje spadajo tiste s svetlejšimi listi. Vendar nobena hosta ne mara prostora, kjer je izpostavljena neposrednemu močnemu soncu. Ustreza ji šibkejše dopoldansko oziroma kadar žarki do nje najdejo pot skozi kakšno oviro, denimo skozi vejevje drevesa.
Pomembno je primerno zalivanje
Hosta ne sodi med zahtevne rastline, a pri zalivanju je potrebne nekaj pozornosti. Želja vseh vrst host je, da so v prsti, ki je vedno vlažna, nikoli pa mokra. Hosta bo preživela, če bo imela občasno suho prst, vendar bo ovenela, če bo prst suha dlje časa.
Po drugi strani je treba paziti, da prst ni premokra. To lahko povzroči gnitje korenin. Pravzaprav nobena rastlina ne ceni pretiravanja. Vedno je treba paziti, da je vaša skrb ravno pravšnja. Vedeti je treba, kaj rastlina potrebuje in ji dati točno to.
Radi jo imajo polži
Pri zalivanju pazite, da ne zmočite listov. Mokri listi še bolj privabljajo polže, ki se z listi hoste že tako in tako izredno radi gostijo. Odstranjujte jih ročno. Okrog rastlin lahko za povrh posujete pesek, s čimer jim postavite oviro.
Hosta privablja še srnjad oziroma jelenjad in zajce. Če je vaš vrt na območju, kjer vas lahko obiščejo, premislite, ali lahko vrt oziroma njegov del, kjer je hosta, ogradite tako, da jim preprečite dostop. Ta rastlina je zanje namreč, kot bi jim na pot nastavili slaščico. Težko se uprejo. Zajci se pojavijo predvsem zgodaj spomladi, saj jim je všeč okus rastline, ki je šele dobro pognala.
Ščitite jo pred vetrom
Hosto postavite v zavetrno lego. Veter ji škodi tudi, ker suši prst, ki se tako lahko prehitro posuši. V primeru, da je več vetra, večkrat preverite, ali je prst še vlažna. Morali boste pogosteje zalivati.
Ko je toča
Potem ko je padala toča, preverite, ali so listi poškodovani. Tiste, ki so, obvezno odstranite. Tako si bo rastlina opomogla lažje in hitreje.
Okras vašega domovanja
Če hosto gojite kot lončnico, ji prav tako najdite prostor, kjer ni izpostavljena neposredni sončni svetlobi. Če je sonca preveč, začnejo rjaveti konci listov ali pa njihova barva pobledi. Kot pri obilici vetra se prst hitreje posuši, zato je potrebnega več zalivanja.
Hosta v cvetličnem lončku tudi sicer običajno potrebuje več vode. A preden rastlino zalijete, vedno preverite dejansko stanje prsti. Nikoli se ne zaliva "na pamet."
Pazite na liho število
Na vrtu je priporočljivo skupaj posaditi več rastlin; najbolje naj bi delovalo, če jih je na kupu liho število. Vendar ne smejo biti preveč zgoščene, saj mora med listi nemoteno krožiti zrak.
Znana zaradi listov, čeprav tudi cveti
Cvetovi se pokažejo junija in razveseljujejo nekje do konca poletja. Spomladi in jeseni ima rastlina le liste, ki nato pozimi odmrejo. Lončnico je treba takrat pospraviti v hladen prostor. Spomladi se hosta spet prebudi.
Različne velikosti
Hoste so zelo različnih velikosti – velike in male, zato pred izbiro in nakupom preverite, kakšna je končna velikost rastline, ki vam je padla v oči. To je res zanimiva rastlina, za katero ni težko skrbeti, ko razumete nekaj njenih potreb.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV