Če drevje ustrezno in pravočasno obrezujemo, spodbujamo k zdravi rasti, tvorbi cvetov in plodov. Drevesu omogočamo, da iz hranil, ki jih črpa iz zemlje, energijo usmerja v tvorbo plodov, namesto v poganjke in tako poskrbimo za boljšo letino.
Preden se lotimo obrezovanja, moramo razmisliti, kako želimo oblikovati drevo na dolgi rok in se tega nato tudi držimo. Čas, primeren za obrezovanje tako jablan kot hrušk, je načeloma konec februarja, če vremenske razmere to dopuščajo.
Kdaj sadimo?
Mlada drevesa sadimo jeseni in pozimi, dokler tla niso zamrznjena. Prosto rastoče jablane in hruške pri sajenju tudi prvič obrežemo.
Sadimo lahko tudi zgodaj spomladi, marca. Poškodovane korenine odstranimo in porežemo vse do svetlejšega dela korenin, torej do zdravega lesa. Tiste korenine, ki so debelejše od 0,5 cm, lahko skrajšamo za približno 1 cm, s čimer spodbudimo njihovo rast. Porezana korenina bo lažje vsrkavala hranila iz zemlje. Druge korenine pustimo pri miru.
Konec februarja obrežemo krošnjo. Če drevo sadimo komaj marca, to opravimo kmalu po sajenju.
Obrezovanje ob saditvi
Izberemo 3 vodilne poganjke. Vsak naj raste v svojo smer (navzgor, levo in desno, po možnosti pod kotom okoli 45 stopinj), iz debla pa naj ne izraščajo na istem mestu. To bodo glavni poganjki, ki bodo osnova krošnje. Če ni jasnih vodilnih poganjkov, pustimo več močnejših in vodilne tri bomo izbrali po 1 letu.
Vodilne poganjke skrajšamo za tretjino do polovico, pri čemer upoštevamo, da napravimo rez nad popkom. Kako dolge poganjke pustimo, je odvisno od tega, v kakšnem stanju so korenine. Bolj kot so bile poškodovane, krajši naj ostanejo poganjki, saj jih korenine sicer ne bodo mogle oskrbovati z ustrezno količino hranil. Bolj, kot jih skrajšamo, hitreje bodo poganjki rasli in hitreje se bodo tvorili novi poganjki.
Med preostalimi poganjki pustimo nekaj tistih, ki ne ogrožajo rasti glavnih treh. Tu bo drevje tvorilo listje in tako zagotavljalo dovolj hranil za rast. Te poganjke upognemo navzdol in jih privežemo, tako da so postavljeni pravokotno na deblo.
Vzgojno obrezovanje
Od saditve, pa vse do prvega cvetenja, kar lahko traja tudi do 8 let, drevo obrezujemo tako, da oblikujemo močno krošnjo, s tem pa drevo pripravljamo na to, da bo lahko bogato obrodilo.
Če tega nismo storili ob sajenju, zdaj izberemo vodilne 3 poganjke in ostale, ki bi te tri lahko ogrožali, odstranimo. Vodilne tri nekoliko skrajšamo (intenzivneje kot rastejo, manj skrajšamo). To počnemo tudi prihodnja leta. Vselej pazimo, da poganjki ne rastejo preveč na gosto, rastejo naj iz glavnega poganjka vodoravno, teh stranskih poganjkov, ki rastejo iz vodilnega, pa načeloma ne krajšamo.
Odstranjujemo vse mlade poganjke, ki rastejo iz stranskih poganjkov, pa tudi vrhnje mlade poganjke.
Obrezovanje rodnih dreves
Ko se krošnja izoblikuje, drevo začne roditi in od tedaj obrezujemo tako, da ohranjamo obliko krošnje, da ohranjamo dovolj rodnega lesa in da se cvetovi razvijajo na dvoletnih rodnih poganjkih. Pri jablani in hruški namreč poganjki po komaj 2 letih postanejo rodni in tako obrodijo v tretjem letu rasti.
Odstranjujemo poganjke, ki so predolgi, moteči za okolico (rastejo čez mejo h sosedom, silijo proti hiši …), odstranjujemo vse navpično hitro rastoče 'divje' poganjke. Odstranjujemo tudi vse tiste veje, ki rastejo navznoter proti sredini krošnje. Da se ne bi rodni poganjki preveč povesili, sproti odstranjujemo odvečne zgornje mlade poganjke na rodnem lesu.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV