Dominvrt.si
lubenica počena

Lubenica počena? Zavrzite jo!

N.J.
26. 07. 2018 14.52
3

Si sploh predstavljate poletje brez lubenice, tega sočnega sadeža, ki vsebuje veliko vode in hranljivih snovi? Kako izbrati najboljšo in zakaj morate lubenico, ki je v notranjosti razpokana, zavreči?

 

Lubenice vsebujejo kar 92 odstotkov vode. Poleg tega je odličen vir vitamina C, likopena in betakarotena, ki se v telesu spremeni v vitamin A. To so trije izjemno močni antioksidanti, ki po zaužitju v telesu uničujejo proste radikale. Ti lahko sicer povzročijo nemalo nevšečnosti. Niso namreč povezani le s staranjem, temveč tudi s pojavom raka in kapi ter s poslabšanjem astme in artritisa. Ta osvežujoč sadež pa si lahko brez slabe vesti privoščite, tudi kadar hujšate. Čeprav je sladko, vsebuje namreč zelo malo kalorij. Ker se lahko lubenica pohvali še z obiljem vitaminov B-kompleksa, vam bo za povrh med hujšanjem povečala zalogo energije.
Številni ne vedo, da je lubenica užitna v celoti, zato ni prav nič narobe, če pojemo tudi pečke in skorjo. Zaradi vseh pozitivnih lastnosti bi se morala lubenica znajti v prehrani vsakogar.

Razpokana v notranjosti? Zavrzite jo!

Razpoke v notranjosti lubenice kažejo na to, de je lubenica dozorela na umeten način, s pomočjo kemikalij in zato v ni najprimernejša za uživanje. Gensko spremenjena hrana naj bi povečevala tveganje za razvoj raka, tumorjev in nevroloških težav. Če torej pri razrezu lubenice vidite, da je ta v notranjosti popokana, jo raje zavrzite.

Kako izbrati pravo?

Izbirajte lubenice običajnih velikosti, ne pretirano velikih in niti premajhnih. Naj bo lepe ovalne oblike. Svetla lisa na skorji lubenica kaže na rast v naravnih pogojih, na naraven način, saj lisa nastane tam, kjer je bila lubenica naslonjena na tla.

Ali je lubenica zrela, lahko vidite tudi po peclju. Če pri češnjah, jabolkih in drugem sadju izbirate tiste plodove, ki imajo bolj sveže zelene peclje, je pri lubenici bolje, če je rjav. Pecelj namreč začne rjaveti, ko začne lubenica zoreti. Ko dozori, je pecelj popolnoma rjav in suh.

► RECEPT: Lučke iz lubenice
► RECEPT: Lubenična pijača
► RECEPT: Pica iz lubenice in fete
► RECEPT: Sladko-kisla solata iz lubenica 

Tudi s trkanjem lahko preverite, ali je lubenica zrela. A ta način terja nekoliko več poznavanja. Zrela lubenica mora zazveneti votlo, medtem ko lubenica, pri kateri je zvok zamolkel, še ni zrela.

Kako jo shranjujemo?

Zaradi likopena, ki ga nizke temperature (5-13 stopinj Celzija) uničujejo, je lubenice najbolje shranjevati pri sobni temperaturi.  Na sobni temperaturi se vsebnost likopena celo zvišuje. Ko je lubenica enkrat razrezana, jo shranjujemo v hladilniku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860