Če ste opazili na več oblačilih drobne luknjice, potem obstaja velika verjetnost, da so se v vaših omarah naselili molji. Kako ukrepati, da jih uspešno preženemo, in kaj storiti, da sploh preprečimo njihov prihod v naš dom?
Molji naredijo lahko veliko škode tako v omarah z oblačili oziroma drugimi tkaninami, kot tudi v kuhinji in shrambi. Seveda gre za dve različni vrsti - prvi so tekstilni, drugi pa kuhinjski molji. Obe vrsti sta dobro prilagojeni življenju v bližini človeka, najraje pa imajo okolja, kjer se temperature gibljejo nad 18 C. Kljub temu, da odrasle osebke prej opazimo, saj pogosto letajo predvsem v večernih urah, škodo povzročajo njihove ličinke. Slednje se prehranjujejo z moko, suhim sadjem in drugimi živili, ličinke tekstilnih moljev pa z volno in volnenimi izdelki. Kljub temu, da smo pazljivi, se je treba zavedati, da lahko molje prinesemo v naš dom tudi z izdelki iz trgovine. Se zelo hitro razmnožujejo. Ena sama samica molja lahko recimo izleže tudi do 400 jajčec, iz katerih se kasneje razvijejo ličinke.
Kuhinjski molji
V moki, kosmičih in drugi hrani lahko ličinke opazite kot nekakšne nitke, ki se vlečejo. Takšen izdelek nemudoma zavrzite, zavrzite pa tudi vsa druga odprta živila oziroma tista, ki niso v neprodušno zaprti embalaži. Sicer je metanje hrane v smeti velika škoda, a v primeru, da imate doma molje, ne bodite skopuški - raje vrzite en izdelek več kot premalo, saj če boste pustili v omari en sam izdelek, v katerem so molji izlegli ličinke, bo vse vaše delo in trud zaman.
Po tem, ko izločite vso 'okuženo' hrano, temeljito očistite omare, police. Živila, kot so moka, kosmiči, žitarice, testenine in druga, ki so 'čista', pretresite v steklene kozarce in jih dobro zaprite, nanje pa nalepite listke in označite rok trajanja posameznega živila.
Kuhinjski molji se pri vas najverjetneje ne bodo naselili, če boste upoštevali naslednje napotke:
redno čistite kuhinjske omare, police v shrambi;
redno pregledujte zalogo hrane in zavrzite živila, ki jim je potekel rok;
odprta živila shranjujte v steklenih kozarcih, ki jih je mogoče neprodušno zapreti;
bolje je, da živila nakupujete sproti in v ne prevelikih količinah, tako da jih lahko sproti porabite.
Tekstilni molji
Če ste na vaših oblačilih, tudi tistih novejših, opazili drobne luknjice, potem imate zelo verjetno na obisku molje. Če ste kakšnega celo že zasledili, potem svetujemo, da čim prej stopite v akcijo. Kako?
1. Izpraznite omaro z oblačili.
2. Vsa oblačila operite in jih zlikajte, da s toploto uničite še tista jajčeca, ki so morda preživela pranje. Ličinke so lahko tudi dobro skrite za robovi tkanin in v gubah.
3. Temeljito očistite vse police, predale, posebno pozornost pa namenite vsem režam med policami in stranicami omare in najbolj skritim kotičkom, saj se lahko prav tam skrivajo ličinke.
4. Preglejte tudi omare s posteljnino in brisačami ter volnenimi oblačili. Molji imajo raje naravne materiale kot sintetične. Če jih imate tudi med temi kosi, vse operite na visoki temperaturi. Brisače in posteljnino večinoma lahko tudi prekuhate.
5. Ker se molji najraje naselijo na oblačilih, ki so že bila nošena (vonj po hrani, znoj, urin ...), takšnih oblačil ne vračajte nazaj v omaro do naslednjega pranja.
6. Omaro sicer prezračite vsak dan, a je nikar ne puščajte ves dan odprte, saj boste tako še hitreje ed svoje priljubljene kose oblačil privabili te drobne škodljive 'metuljčke'.
7. Če za določene kose veste, da jih dalj časa ne boste uporabljali (recimo zimska oblačila preko poletja oziroma poletna preko zime, razne vzglavnike, odeje, kopalne brisače ...), jih pospravite v vakuumske vreče za shranjevanje oblačil. Ne le, da tako molji ne bodo imeli dostopa do njih, imeli boste tudi več prostora za shranjevanje, saj tako zapakirana oblačila zavzamejo manj prostora.
Pripomočki
Po tem, ko ste ves tekstil zložili nazaj v omare oziroma živila v kuhinjske omare ali v shrambo, na vsako poličko pa lahko postavite tudi vrečko s sivko. Stanovanje redno zračite, saj jih poleg višjih temperatur lahko v stanovanje privabi tudi vlaga.
Uporabite lahko tudi feromonske vabe. Te so v veliko pomoč pri pregonu tako kuhinjskih kot tudi tekstilnih moljev. V hišico, ki ima notranjost premazano z lepilom, postavimo listič s feromonom oziroma vonjem, ki ga za privabljanje samcev izločajo samice. Vonja ljudje ne zaznamo, samce moljev pa v celoti obsede. Ko mu 'zaljubljeno' sledijo, se nehote prilepijo na notranjost hišice. Tako lahko že po nekaj dneh v vabi opazimo na desetino sivih moljev, ker samice nimajo več partnerjev za razmnoževanje, pa tudi ni nevarnosti za nastanek ličink in nadaljevanje zaroda.
Vabo postavimo v omare med živila in oblačila, ko so polne metuljčkov, pa jih zavržemo in nastavimo novo. Ta bo učinkovala tudi več kot tri mesece, saj se feromon sprošča postopoma. Pomembno je, da uporabimo vabo, ki je prilagojena posamezni vrsti molja, saj imata tekstilni in kuhinjski molj različne feromone in je vaba temu tudi prilagojena.