Kraljeva rezidenca se ponaša z osupljivimi vrtovi, ki obsegajo vse od domačega podeželskega vrtička do travnikov s čudovitimi cvetlicami in raznolikim izborom rož in dreves, ki so vse gojene na ekološki in trajnostni način – znano je namreč, da je kralj Karel velik zagovornik takšnega načina vrtnarjenja.
V ekskluzivnem klepetu z britanskim novinarjem je kraljevi vrtnar Jack Stooks delil šest bistvenih nasvetov, ki lahko pomagajo tudi domačim vrtičkarjem.
Vsak vrt potrebuje živahne barve
Prvič, Stooks predlaga, da za poživitev vrta uporabite rastline, kot so dalije, gladiole, begonije, dišeči grahor in ostrožnik. Še posebej dalije vašemu vrtu dodajo čudovito barvitost. V poletnem cvetočem vrtu se čudovito obnese tudi kozmeja.
"Ko načrtujete svoj vrt, pomislite na barvo, dolgoživost rastline in ali jo želite uporabiti kot rezano cvetje v hiši."
Postavite past za polže
Jack se je v svojih dolgoletnih izkušnjah skrbi za kraljeve vrtove soočal tudi z najrazličnejšimi škodljivci, med drugim tudi polži. Kot pojasnjuje, bo že preprost list brstičnega ohrovta ali solate, obtežen s kamnom, privabil polže, vrtnar pa se jih na ta način lažje znebi.
Če želite pripraviti takšno past, preprosto vkopljite kozarec z ravnimi stranicami v zemljo, tako da približno 1 cm gleda iz zemlje, ga do četrtine napolnite s pivom in nato nanj položite list zelja, ohrovta, solate ali druge podobne zelenjave ter ga delno prekrijte s kamnom.
Ponoči bodo polži postali lačni, zato bodo želeli pojesti, kar ste jim nastavili in se tako ujeli v past.
Poznavanje sort vrtnic vam lahko pomaga pri obrezovanju
Jack pravi, da bi se moral vsakdo, ki na svoj vrt sadi vrtnice, prepričati, odkod te prihajajo. Poleg tega poda nekaj nasvetov za obrezovanje. Medtem ko večina ljudi pravi, da odrežite stebla do prvega 'solistja' s petimi listi, jih sam obreže še nekoliko nižje.
Poskrbite za svojo trato
Vzdrževanje popolne trate je lahko težko. Stooks priznava, da med dvema košnjama navadno počaka nekaj tednov, če je le mogoče. Po njegovem je eden izmed nasvetov za čudovito zelenico visoka košnja spomladi, nato pa postopoma vedno nižja. Svetuje tudi, da ne pozabite na redno odstranjevanje odmrlega listja, gnojenje pa naj bi izvajali vsake tri mesece.
Redno odstranjujte plevel
Pri zatiranju plevela bi se, kot pravi, morali držati pristopa 'malo po malo'. Plevela se sam najraje loti takrat, ko je zemlja suha, pri čemer se namesto za škodljive pesticide odloči za polurno ročno pletje vsak dan.
"Resnično pomaga sprotno odstranjevanje, ker potem ne vzklijejo in se ne razširijo. Izpulite jih skupaj s koreninami, da ne zrastejo ponovno."
Jack Stooks svetuje še, da se plevelov, pri čemer izpostavi regačico, ki je zelo razširjena invazivna rastlina, lotimo, še preden zacvetijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV