S prehodom v hladnejši del leta je čas, da uredimo svojo omaro in na plano privlečemo toplejša oblačila, med katerimi so tudi zimski plašči, jakne in bunde. Poletna in jesenska oblačila smo tako pospravili in ker je zimski mraz še posebno ob jutrih in večerih lahko precej neusmiljen, je debela bunda nepogrešljiva. Morda ste opazili, da je ta od pretekle sezone pridelala nekaj madežev. Če ste jo pravilno shranili, je teh manj, a vseeno je po določeni uporabi nujno, da jo očistimo. Kako se tega lotiti brez zapravljanja časa in denarja v čistilnicah preberite v spodnjih vrsticah.
Kar zadeva zimske plašče in jakne, različne tkanine zahtevajo različno nego. Pred pranjem zato vedno preverite navodila proizvajalca. Ker boste etiketo z nove bunde ali plašča najverjetneje odstranili ali pa bo ta čez čas zbledela, je priporočljivo, da jo pred tem fotografirate.
V pralni stroj – tudi na najnižjo temperaturo in najbolj občutljiv program – nikakor ne želite dati jakne ali plašča, če proizvajalec priporoča le profesionalno kemično čiščenje. Ta napaka, ki je nikakor ne želite narediti, vas lahko drago stane – kakovostna zimska oblačila, kot vemo, niso prav poceni.
Način shranjevanja je prav tako pomemben kot samo čiščenje
Plašč obesite na kakovosten lesen obešalnik, da teža plašča ne razteguje ramenskega dela.
Po vsakem nošenju popolnoma izpraznite žepe, saj bi teža v njih povzročila, da se strgajo ali izgubijo obliko.
Plašča ne gubajte ali mečkajte, saj lahko nekatere tkanine ustvarijo gube, ki jih je nemogoče poravnati.
Ne tlačite plaščev v tesno omaro z drugimi stvarmi – dobro kroženje zraka v omari bo pripomoglo k daljši obstojnosti materiala.
Manjše madeže na plašču ali jakni odstranite tako, da površino popivnate z bombažno krpo ali papirnato brisačo, namočeno v hladno vodo. Ne drgnite agresivno, saj lahko ta postopek uniči material.
Puhovke
Puhovko operite enkrat ali dvakrat v sezoni. Pogostejše pranje lahko povzroči, da perje začne razpadati in izgubljati volumen. Vedno perite v hladni vodi na programu za občutljivo perilo in s tekočim milom za perilo, ki ne vsebuje agresivnih kemikalij. Pazite tudi, da boben pralnega stroja ni prenatrpan in perite le eno bundo naenkrat.Posušite jo na zraku ali v sušilnem stroju skupaj s tremi teniškimi žogicami, ki bodo poskrbele, da se bo perje razporedilo po celotni površini bunde. Iz sušilnega stroja vzemite šele, ko je ta popolnoma suha.
Jakna iz flisa
Pri pranju flisa oblačilo obrnite navzven in operite na običajen način. Če je treba, zaženite dodatni cikel izpiranja, da odstranite vse ostanke detergenta, in posušite na zraku.
Volneni plašč
Volnenih plaščev ni priporočljivo prati več kot enkrat na sezono. Ker gre za precej občutljiv material, je občasno nujno kemično čiščenje. Suho umazanijo na površini materiala lahko odstranite s trdo krtačo, vendar pazite, da z njo ne poškodujete tkanine. Z vlažno krpo očistite ovratnik in gumbe, za dodatno osvežitev pa dodajte manjšo količino blagega mila.
Usnje in semiš
Da bi vaše usnje čim dlje ohranili v svojem prvotnem stanju, enkrat letno prepustite delo profesionalcu. Usnjenih oblačil ni priporočljivo močiti z vodo. Madeže, ki nastanejo sproti, zdrgnite z losjonom za usnje, s čimer material ohranite mehek in gladek. Semiš je treba pogosto krtačiti, da ostane v vrhunskem stanju.
Maščobne madeže na rokavih in ovratniku lahko obrišete z raztopino medicinskega alkohola in vode, kisa in vode ali limoninega soka in vode, nato pa namažete z raztopino glicerina, ki bo usnje zmehčala in mu podaljšala obstojnost.
Umetno usnje
Preverite na etiketi, ali je vaše oblačilo varno položiti v pralni stroj. V tem primeru plašč ali jakno obrnite navzven in nastavite program za volno s temperaturo vode 30 stopinj Celzija. Dodajte manjšo količino sredstva za pranje perila, operite in pustite, da se jakna posuši na zraku. Nato umetno krzno nežno skrtačite s krtačo iz naravnih ščetin.
Pranje v pralnem stroju
Preden vaše zimsko oblačilo vržete v pralni stroj, preverite vse žepe in se prepričajte, da ste odstranili vse predmete, ki bi lahko poškodovali plašč. Različna pisala, ključi, kovanci, robčki, tablete in podobno ne sodijo v pralni stroj. Nato zapnite vse zaponke, gumbe in zadrge.