Dominvrt.si
odpadki

Zaradi pandemije se je povečal delež komunalnih odpadkov v gospodinjstvih

B.R.
17. 02. 2022 11.39
0

Zadnji dve leti je bilo naše življenje drugačno, kot smo navajeni, in to se pozna na različnih področjih. Ker smo več časa preživeli doma, pa se je povečala tudi količina komunalnih odpadkov.

Leta 2020 se je najbolj zmanjšala količina nastalih mešanih odpadkov.
Leta 2020 se je najbolj zmanjšala količina nastalih mešanih odpadkov. FOTO: Dreamstime

Leto 2020 je bilo zaznamovano s pandemijo covida-19. Njene posledice, kot so omejitev družabnega življenja, zmanjšanje števila potovanj, opravljanje dela in šolanje na domu ter delno zaprtje trgovin in industrije, so vplivale tudi na količino odpadkov. Tako je Statistični urad Republike Slovenije pripravil primerjavo z letom pred pandemijo.

Javil je, da se je zmanjšala količina vseh nastalih odpadkov (za 8,9 %), zmanjšala se je tudi količina odpadkov, nastalih v vseh dejavnostih (za 9,6 %), na žalost pa se je povečal delež komunalnih odpadkov, nastalih v gospodinjstvih (za 1,2 odstotne točke), povečala se je tudi količina odpadkov iz zdravstva (za 4,7 %).

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
Preberi še
Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?

Mešanih odpadkov za več kot četrtino manj

Leta 2020 se je najbolj zmanjšala količina nastalih mešanih odpadkov (za okoli 26 %), in sicer se je ta zaradi spremenjenih razmer in več časa, preživetega doma (zaradi dela in šolanja na domu, čakanja na delo ipd.), deloma prenesla h količini odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih.

Količina mineralnih odpadkov je leta 2020 znašala 5,5 mio. ton in je bila za 10 % manjša v primerjavi z letom prej. Kljub temu pa so se  količine teh odpadkov v nekaterih dejavnostih povečale.

Povečale so se tudi količine odpadkov iz kemijske priprave (za 9 %) in količine nekovinskih odpadkov (za nekaj manj kot 5 %).

Nevarni odpadki so večinoma nastali v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva.
Nevarni odpadki so večinoma nastali v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva. FOTO: Dreamstime

Količine odpadkov iz zdravstva večje

Za nekaj manj kot 5 % so se povečale količine odpadkov iz zdravstva in biološki odpadki – skupaj je tako nastalo 6.079 ton teh odpadkov, med temi pa so se najbolj (za 36 %) povečale količine nevarnih odpadkov. Ti nevarni odpadki so večinoma nastali v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter so se v primerjavi z letom prej povečali za 30 %. Medtem se je količina nenevarnih odpadkov iz zdravstva in bioloških odpadkov, ki z vidika preprečevanja okužbe ne zahtevajo posebnega ravnanja (obveze, mavčni povoji, oblačila za enkratno uporabo itd.), zmanjšala za nekaj več kot 3 %.

Kam z odpadki od samotestiranja?
Preberi še
Kam z odpadki od samotestiranja?

Več odpadne hrane v gospodinjstvih in trgovini z živili

Količina nastale odpadne hrane se je med pandemijo povečala za skoraj 2 %, največje povečanje pa je bilo zaznati v gospodinjstvih (7 %). Tudi količina odpadne hrane v trgovini z živili se je povečala za skoraj 6 %. Vendar pa je bilo zaradi izrednih razmer zaznano pomanjšanje količine odpadne hrane v proizvodnji hrane (za 10 %) in v gostinstvu ter strežbi hrane (4 %).

Manj se je recikliralo, več se je odlagalo

Količine predelanih odpadkov so se zmanjšale za 9 %, so še sporočili s Sursa in dodali, da je bilo leta 2020 skupaj recikliranih 3,2 milijona ton odpadkov ali za 7 % manj kot leto prej. Za skoraj  9 % se je zmanjšala tudi obdelava v bioplinarnah in kompostarnah. Zmanjšal se je tudi sežig odpadkov v energetske namene, in sicer za 6 %. Na žalost pa se je povečala količina odloženih odpadkov na odlagališčih, in sicer za 5 %.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Preberi še
Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748