Dominvrt.si
mozirski gaj

Poznate skrivnosti japonskega vrta?

B.R.
04. 04. 2021 07.00
0

Veste, kakšni so japonski vrtovi? Oddaja Dom in vrt se je namreč odpravila v iskanje odgovorov, kaj pravzaprav je japonski vrt ter kakšna filozofija se skriva za njim. V pogovoru z arhitektko so razmišljali tudi o tem, kako lahko takšen vrt prenesemo v naš dom. Poglejte, kakšne so zakonitosti tega vrta.

"Poglej v naravo, ne posnemaj, povzemi bistvo," v pogovoru z voditeljem oddaje Dom in vrt razloži bistvo japonskega vrta Alenka Polutnik, arhitektka in magistra krajinske arhitekture.

Japonski vrt nas navda z mirom, notranjim ravnovesjem in harmonijo. Če so naši evropski vrtovi polni bujnih barv in kipečega življenja, pa so japonski vrtovi na prvi pogled malce bolj zadržani - toda le na prvi pogled, naravne linije in oblike, zavijajoče poti ter skriti kotički nas potegnejo vase in razkrijejo bogastvo narave.

Na Japonskem se je načrten razvoj parkov in vrtov začel že v 7. stoletju s prihodom Kitajcev. Oblikovanje vrtov je bilo neposredno povezano z razvojem religije in njenimi spremembami. Tako so nastali vrtovi pod vplivi daoizma in kasneje pod vplivi budizma, ki je vrtno oblikovanje prilagodil razmišljanju. Pojav zen budizma v zasnovi vrta išče preprostost in abstraktnost, ki omogoča razmišljanje ter meditacijo.

Vrtna umetnost Japonske ves čas zasleduje naravo, spoštovanje naravnih sil in išče rešitve, kjer je človek povezan z naravo in s seboj. Razvoj kompozicije japonskega vrta kaže nenehno težnjo in stopnjevanje k abstrakciji. Pri japonskem vrtu zasledimo kontinuiteto in tisočletno spoštovanje narave, spremembe skozi čas so mehke, medtem ko se principi evropske vrtne umetnosti v času skokovito preoblikujejo.

Ta skrivnostni vrt tako posnema oziroma prenaša naraven oblike v naše bivalno okolje - les, kamen, voda ... pomemben je pravilen izbor rastlin, pravilna razporeditev potk ter vodnih elementov. Medtem, ko smo navajeni, da naši vrtovi hitro dobijo svojo 'končno' podobo, pa se japonski vrtovi oblikujejo skozi leta - kakor raste vrt, rastemo mi z njim.

Japonski vrt je tako počasi nastajajoča umetnost, ki nas tiho in intimno prevzame. Pravilna postavitev skal, kamnov, potočkov ali ribnikov, lantern ter natančen izbor rastlin je zelo nevsiljiv, a v našem spominu ostane za vedno. 

Veste, zakaj je v japonskem vrtu pomemben lesen mostiček? Poglejte si prispevek iz oddaje Dom in vrt, ki vas bo navdahnil, da tudi v svojem vrtu ustvarite zen kotiček.

Strokovnjaki v oddaji Dom in vrt vsak teden pomagajo in zagotavljajo nasvete za učinkovitejše vrtičkarstvo, ne manjk niti malih nasvetov za velike mojstre, saj se pri dnevnih domačih opravilih neprestano soočamo z raznolikimi težavami. Na prvi pogled neobvladljive težave bodo kmalu postale rešljive. Predstavili pa vam bodo tudi slovenske inovativne in zanimive arhitekturne bisere. 

Oddaja Dom in vrt je na sporedu vsako soboto ob 18.25 na POP TV. Oddaje si je moč ogledati tudi na VOYO.

Preberite še:

  Tanja Žagar: sinček je nor na domač balkonski paradižnik
Preberi še
Tanja Žagar: sinček je nor na domač balkonski paradižnik
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698