Zen v notranjem oblikovanju
Ta budistični pojem je v zahodnem svetu začel kar na splošno označevati občutek miru in sproščenosti. V notranjem oblikovanju pomeni poudarjanje harmonije, minimalizma in preprostosti.
Barve narave
Glede na to, da se v naravi verjetno vsi počutimo bolj zen, je smiselno, da je poskušamo čim več vnesti tudi med štiri stene. Zen dekoracija je vsekakor zelenje. Med barvami uporabimo tako zeleno kot modro, rjavo, sivo ... Posegamo po bolj nežnih tonih, denimo po bolj bež rjavi. Temnejši toni bolj predstavljajo akcent, in sicer raje kot črno uporabimo temno sivo ali rjavo.
Mehka tla
Tla so iz naravnih materialov. A ker je sproščujoče hoditi bos in je udobje pomembno, jih prekriva vrsta mehkih preprog. Pazimo, da se barvno ujemajo s tlemi, ki so običajno rjava ali siva. Če le lahko, vedno izberemo naravne materiale.
Kakovostne rolete
Opremljanje v zen stilu na prvo mesto postavlja naše dobro počutje v domovanju. To pomeni, da je pomembno nevtralizirati vse, kar bi lahko bilo moteče. Rolete podnevi preprečijo vstop močnemu soncu in zvečer javni razsvetljavi. Spet izberimo barvo, ki se čim bolj zlije z okolico.
Prijetna svetloba
Ko sonce ni premočno, izkoristimo vso naravno svetlobo, ki je na voljo. Eden od priporočljivih dekorativnih predmetov je ogledalo, ki svetlobo odbija in tako dela prostore še svetlejše. Poleg tega jih optično poveča, kar naredi prijetnejše manjše prostore.
Skrbno se ukvarjamo z umetno svetlobo. Vsak prostor mora imeti več virov. Absolutno svetila postavimo na mesta, kjer potrebujemo močnejšo svetlobo – denimo, kjer beremo ali pripravljamo hrano. Določena svetila poskrbijo za splošno, nekateri to imenujejo tudi ambientalno osvetljenost. A to ni dovolj. Pogledamo po prostoru in premislimo, kam bi še morali postaviti svetila, da bi imela soba prijetno vzdušje. Kakšen temen kot, denimo, podzavestno že poslabšuje naše razpoloženje, četudi se tega ne zavedamo.
Preprosto in le nujno pohištvo
Sob ne natrpamo s pohištvom. Imamo le tiste kose, ki jih res potrebujemo. Pri izbiri prisegamo na kakovost, saj želimo, da zdržijo čim dlje in ne prispevajo prehitro h količini smeti, ki se nabira na svetu. Zato izbiramo preudarno. Čakamo, da zagledamo nekaj, kar nam je res všeč. Zen interier je običajno bolj minimalističen, s čistimi linijami, brez pretiranega okrasja. Pomembni sta praktičnost in udobje, a tudi lep videz. Slednje enostavno nikoli ni najpomembnejše.
Malo dekoracije
Dekorativno lahko delujejo elementi, ki jih potrebujemo – denimo omenjena svetila in ogledala. Razpostavimo lahko še kaj, kar v nas vzbuja res prijetne občutke. Sicer je zunaj štirih sten dandanes toliko motilcev pozornosti, da slej ko prej marsikdo spozna, da se bolj mirno in sproščeno počuti v bolj praznem okolju (ki pa je še vedno funkcionalno in udobno).
Skrivanje elektronskih naprav
Te so postale tako pomemben del naših življenj, da smo prišli do točke, ko jih moramo začeti že skrivati, da si vsaj za nekaj časa oddahnemo. Televizijo lahko zapremo v omaro in jo odpremo le takrat, ko jo želimo gledati. Poskušamo najti zaprt prostor tudi za vse kable, računalnike in podobno. Če le lahko, si v domovanju uredimo eno sobo, v kateri ni prav nič elektronskega.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV