Ni vedno lahko povsem spremeniti življenjskega sloga in med drugim denimo močno zmanjšati količino embalaže za enkratno uporabo, ki konča v naših smeteh. Vendar se je mogoče navaditi, da smo na ta problem bolj pozorni in naredimo vsaj nekaj v smeri, da ga zmanjšamo. Nekatere spremembe lahko uvedemo postopno. Veliko ljudi se je tako že povsem navadilo, da s seboj nosijo steklenico za večkratno uporabo.
Kaj je mogoče narediti?
Če le lahko, se seveda odločamo za nakup tistega, kar lahko dobimo brez embalaže. To se lahko zgodi pri nakupih iz druge roke (torej rabljenega). Marsikaj nam lahko zapakirajo v embalažo, ki jo prinesemo sami – to so lahko stekleni kozarci, plastične posode in vrečke za večkratno uporabo.
Manj embalaže
Včasih nimamo izbire in bomo domov prinesli tudi embalažo, a lahko se odločimo za proizvod, ki je pakiran v manj embalaže. S tem sama podjetja spodbujamo, da še to uvrščajo med načine, kako privabiti kupce in s tem delujejo bolj ekološko.
Bolj ekološka embalaža
Nekatera embalaža je boljša kot druga. Papir in steklo je denimo mogoče reciklirati. Težje je reciklirati embalažo, ki je sestavljena iz več materialov, razen če jih je mogoče enostavno ločiti (denimo papir od plastike). Nekatero plastiko je mogoče reciklirati, nekatero pa ne (tudi denimo če je umazana).
Kuhanje doma
Naročilo hrane na dom lahko pomeni, da zraven dobimo še kopico embalaže, ki jo je treba zavreči. Da bi se temu izognili, lahko kuhamo doma ali ob naročilu vsaj ne vzamemo prtičkov in plastičnega pribora, če bomo pojedli v lastni kuhinji. Če naročilo opravimo v bližnji restavraciji, lahko po obrok morda pridemo s svojo posodo.
Svoja skodelica za kavo
V torbi lahko s seboj nosimo skodelico za večkratno uporabo in prosimo, naj nam kavo ali čaj za s seboj postrežejo v njej. Na steklenice za vodo za večkratno uporabo smo se že zelo navadili.
Kupujemo toliko kot potrebujemo
Če bomo kupili preveč mleka v embalaži za enkratno uporabo in se bo to pokvarilo, preden ga bomo lahko spili, ne bo šlo v nič le mleko, temveč tudi embalaža. Načrtujmo nakupe.
Lokalni nakupi
Prevoz ravno tako obremenjuje okolje. Včasih je treba presoditi, ali je pametneje kupiti denimo zapakirano sadje ali tisto, ki ni, a je prepotovalo dolgo pot. Najbolje je seveda kupiti lokalno in še brez embalaže.
Recikliranje ni vedno rešitev
Včasih nam možnost recikliranja daje potuho. Tolažimo se, da je povsem v redu, da je v naših smeteh toliko embalaže, saj jo bomo odvrgli v koš, ki je namenjen recikliranju. A vsega ni mogoče reciklirati, za povrh recikliranje ravno tako pomeni določeno obremenitev za okolje. Najbolje je porabiti manj embalaže.
Večkratna uporaba
Če je le mogoče, poskušajmo vse uporabiti večkrat, preden konča v smeteh. Če so nam denimo kruh ali sadje prodali v papirnati vrečki, bo ta morda dovolj ohranjena, da jo naslednjič (in morda še kdaj, če bomo pazili) prinesemo s seboj. Vsaj še kdaj lahko za shranjevanje velikokrat uporabimo tudi kakšne steklene kozarce in plastične posode.
Trajnostni pristop
Kar kupujemo, ima vpliv na okolje, naše zdravje in družbo. Trudimo se lahko, da po svojih najboljših močeh izbiramo, kar bo imelo čim manj negativnega vpliva in čim več pozitivnega.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV