Dominvrt.si
Bela plesen

Kaj storiti, če vašo sobno rastlino napade plesen?

L.M.
10. 05. 2023 05.00
0

Večina ljubiteljev sobnih rastlin ve, kako ravnati takrat, ko na svoji najljubši lončnici opazimo karkoli nenavadnega, kot so denimo uveli in porumeneli listi. Največkrat gre za preveč ali premalo vode, kar je razmeroma enostavno ugotoviti. Toda kaj storiti, ko imamo opravka z bolj zapleteno težavo, kot je pojav plesni? Katie Dubow, strokovnjakinja za rastline in lastnica Garden Media Group, pojasnjuje, kako ukrepati v tem primeru!

Ste na svoji najljubši lončnici opazili plesen? Čeprav se ta težava na prvi pogled morda ne zdi tako grozna, lahko plesen na rastlinah predstavlja nevarnost tako za ljudi kot tudi za druge rastline in hišne ljubljenčke v vašem domu.

V prvem koraku se morate znebiti plesni!

Postopek odstranjevanja plesni začnite tako, da najprej izolirate okuženo rastlino od drugih rastlin, saj se lahko plesen zelo hitro razširi iz ene posode v drugo. Nato v dobro prezračenem prostoru postrgajte zgornjih nekaj centimetrov zemlje. Plesen, ki je nastala pred kratkim, se najverjetneje še ni razrasla globoko v zemljo, zato bi ta ukrep moral zadostovati. Če plesen prodre globlje od dveh centimetrov ali se po nekaj tednih vrne, je treba rastlino presaditi v svežo zemljo. Okuženo zemljo v celoti zavrzite.  

Plesni se je potrebno čimprej znebiti!
Plesni se je potrebno čimprej znebiti! FOTO: Adobe Stock

Preden rastlino presadite, notranjost lončka očistite z detergentom za posodo, potresite s sodo bikarbono in sperite z vodo. Soda bikarbona bo delovala kot blago abrazivno sredstvo za uničenje plesni z robov lončka.  

Z mokro papirnato brisačo obrišite liste rastline. Da preprečite širjenje bolezni, za vsak list uporabite svežo brisačko. Odrežite vse rjave ali odmrle liste in jih zavrzite. Spodnjo stran listov poškropite z organskim fungicidom.

Rastlino osamite za nekaj tednov, z zalivanjem pa počakajte, dokler se zemlja ne osuši.  

Fungicid lahko pripravite sami doma.
Fungicid lahko pripravite sami doma. FOTO: Adobe Stock

Kako lahko sami pripravite sredstvo za zatiranje plesni?

Domači fungicid je zelo enostavno pripraviti doma. Zmešajte eno žlico sode bikarbone, pol čajne žličke milnice, eno žlico olja za škropljenje rastlin in tri litre vode. Mešanico nalijte v razpršilko in z njo poškropite liste rastline. Nato rastlino pustite izolirano nekaj tednov, da preprečite vrnitev plesni.

Preprečite ponovno rast plesni!

Da bi preprečili ponovni pojav nadležne plesni, sobnim rastlinam zagotovite dobre pogoje za rast, ki se začnejo z visokokakovostno zemljo, včasih je namreč ravno neustrezna ali nekakovostna zemlja razlog za pojav plesni. Presadite jo takoj, ko jo prinesete domov, ne pozabite pa preveriti tudi ostalih dejavnikov, kot so svetloba, vlaga in temperatura zraka. Po zemlji lahko preventivno potresete tudi nekaj cimeta, saj ta deluje kot naravni fungicid.

Cimet deluje kot naravni fungicid.
Cimet deluje kot naravni fungicid. FOTO: Adobe Stock

Plesen se pogosto pojavi v preveč vlažnem okolju, zato zalivajte zemljo le takrat, ko je ta suha na otip, izogibajte pa se močenju listov. Poleg tega mora cvetlični lonec na dnu imeti luknje, skozi katere lahko voda odteče. Postavite ga na krožnik ali podstavek, po zalivanju pustite 30 minut, nato pa vodo odlijte. Poskrbite tudi za kroženje zraka in rastlinam, ki dobro prenašajo sonce, zagotovite dovolj neposredne sončne svetlobe.  

Sestavina iz kuhinje, ki lahko reši vašo orhidejo
Preberi še
Sestavina iz kuhinje, ki lahko reši vašo orhidejo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698