V preteklosti je bilo objavljeno nešteto število člankov na temo, kako imajo rastline sposobnost, da čistijo zrak v naših prostorih, odstranjujejo toksine, s tem pa imajo možnost vplivanja na naše zdravje. Nova študija pravi drugače. Razen, če imamo v določenem prostoru nekje od 10 do 1000 rastlin na vsak kvadratnih meter, rastline nimajo, vsaj ne vsaka sama po sebi, sposobnosti, da bi lahko bistveno vplivale na kvaliteto zraka v prostoru.
Omenjena študija zajema trideset let raziskovanja, številne vrste rastlin, pravi pa, da bi denimo hiša, ki je velika 140 kvadratnih metrov, morala imeti okoli 680 sobnih rastlin, da bi lahko trdili, da bistveno vplivajo, če sploh, na naše zdravje. Kot si verjetno predstavljate, če bi se tega dejansko lotili, ne bi v našem domu ostalo prostora za nič drugega kot rastline.
Michael Waring z Univerze Drexel pravi, da so rastline odlične, in da gledano s psihološkega vidika, ljudi dejansko delajo srečnejše, a zgolj z vidika, ker se človek z njimi dejansko ukvarja, mora zanje skrbeti, jih zalivati in negovati. Nimajo pa sposobnosti, da bi same po sebi čistile zrak dovolj hitro ali pa sploh s kakšnim vplivom na naše prostore.
Mit menda izvira iz leta 1989, ko je NASA objavila študijo, v kateri so se spraševali, ali lahko rastline filtrirajo karcinogene kemikalije v postajah. Postaje so bile velike kubični meter, posledično pa so dejansko dokazali, da so rastline filtrirale kar 70 odstotkov toksinov iz zraka. V letih, ki so sledila, je veliko avtorjev, novinarjev in raziskovalcev napačno interpretiralo podatke in dobljene rezultate, zato so prišli do napačnih zaključkov. Kot pravijo raziskovalci, se kubičnega metra ne da primerjati z običajno bivanjsko površino ljudi.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV