Kamboški trgovci s pasjim mesom v tej kraljevini niso nobena redkost. Če smo v Sloveniji vajeni zakonov, ki ščitijo živali, posebej človekovega najboljšega prijatelja – psa, tam veljajo popolnoma drugačna pravila oz. teh sploh ni. Na cestah Kambodže najdemo nešteto potepuških psov, ki jih različni trgovci s pasjim mesom zlorabljajo v svoje namene. Številne svetovne organizacije za zaščito živali že dlje časa opozarjajo, da se kaj takšnega, v času, v katerem živimo, ne bi smelo dogajati, a zdi se, da se nihče ne zdrami. Natančnega podatka, koliko psov letno ubijajo tamkajšnji prebivalci in preprodajalci dejansko mučijo in ubijejo, ni znano, a številke naj bi se razrezale prek milijona!
A moralna nota ni edino, kar je tukaj spornega. Organizacije opozarjajo na trpinčenje delavcev in preprodajalcev, ki se bojda s takšnim dejanji preživljajo in pravijo, da drugače ne bi mogli nahraniti svoje družine. Delavci naj bi zakole psov opravljali po cel dan, delali pa naj bi v nemogočih pogojih. Opozarjajo tudi, da ti zakoli niso podvrženi nobenim zakonom ali pravilom, in niso urejeni pod kakršnimi koli pogoji. Pse, ki mučijo, zakoljejo in na koncu tudi pojejo, največkrat pobirajo iz ceste, posledično pa je tveganje za nastanek različnih obolenj pri človeku visoko, saj te živali s seboj nosijo številne bolezni.
Takšni dogodki po svetu odpirajo številna vprašanja, predvsem moralne narave. Za nas in večino sveta je uživanje pasjega mesa nekaj nepredstavljivega, saj so psi ljubljenčki, katere smo vajeni opazovati na svojem kavču, v varnem zavetju doma. Po drugi strani pa številne organizacije opozarjajo, da ni velike razlike med psom, kravo, prašičem ali pa kokošjo. Dejstvo je, da je človeštvo resnično že od nekdaj uživalo meso, spreminjali so se samo načini lova, priprave in uživanje tega. Kaj je sporno in kaj ni, je navsezadnje stvar posameznika, njegovih odločitev in moralnih zadržkov. A med tem, ko je denimo zakol živali v Sloveniji zakonsko urejen in podvržen inšpekcijskemu nadzoru, v številnih drugih državah temu ni tako, to pa predstavlja bistven problem za prebivalce in za samo zdravje ljudi.
Nekaj je uživanje mesa v prehranske namene, povsem drugo pa je mučenje živali, ki vsebuje davljenje, žganje, utapljanje, zbadanje in vse, kar si lahko človeški um sploh lahko predstavlja in kar se dogaja, v tej in tudi v drugih država. Opozarjamo, da so fotografije v nadaljevanju, ki predstavljajo stanje v Kambodži in uživanje mesa, realne in nekoliko presunljive.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV