Kako ga prepoznamo?
Kivano je dolg približno 10 cm in je, preden dozori, živo zelene barve.
Zrel sadež prepoznamo po debeli lupini svetlo oranžne barve, ki je prekrita z majhnimi bodičastimi izrastki. V notranjosti se skriva mehko, svetlo zeleno želatinasto meso z užitnimi semeni. Ker je izjemno bogat z minerali in hranili, je v Afriki, Avstraliji, Novi Zelandiji in v nekaterih delih ZDA zelo priljubljen. Je zelo prijetnega okusa, in kljub temu, da je sorodnik kivija, kumar in bučk, naj bi po okusu bolj spominjal na banano.
Zakaj bi morali uživati kivano?
Kivano morda res ni sadež, ki bi ga uvrstili v košarico z domačim sadjem, vendar bi vas že njegova bogata hranilna vrednost morala prepričati, da ga poskusite. Vsebuje zdrav odmerek magnezija, vitamina C in fosforja. Je tudi odličen vir antioksidantov, vključno z vitaminom C, vitaminom A, vitaminom E, cinkom in karotenoidom, ki ga prepoznamo po značilni oranžni barvi. Ker vsebuje tudi večjo količino železa, je priporočljiv za ljudi, ki trpijo za slabokrvnostjo. Užitna je sredica ploda, ki je najboljša sveža.
Kako ga gojimo?
Kivano je enoletna rastlina, ki jo gojimo na precej podoben način kot kumare ali buče. Steblo lahko zraste do nekaj metrov v dolžino in ima močno korenino. Ima velike liste in majhne rumene cvetove, vsi deli rastline pa so prekriti z majhnimi dlačicami.
Izvorno sicer ni prilagojen našemu tipu podnebja, bolj je vajen tropskih razmer, vseeno pa bo najverjetneje prav lepo uspeval, če boste upoštevali njegove potrebe. Predvsem je pomembno, da ga takrat, ko zunanja temperatura pade pod 15 C, ustrezno zaščitite.
Čas sajenja
Rastline ni priporočljivo saditi pred pozno pomladjo, saj gre za, kot rečeno, tropsko rastlino, ki ne prenaša mraza. Že ena zmrzal je dovolj, da uniči rastlino. V rastlinjaku lahko začnemo s sajenjem tudi prej, če je dovolj toplo in če presodimo, da bo rastlina dobila dovolj sončne svetlobe.
Kivano lahko posadimo tudi v lonec
Če se odločimo za sajenje kivana v lonec, je priporočljivo, da semena najprej za 24 ur namočimo v hranilni substrat. Semena nato posadimo približno 3 cm globoko v zemljo. Pomembno je, da so tla rahla in zračna, nikakor ne smejo biti zbita. Lonec, kamor smo posadili seme, pokrijemo s stekleno posodo ali shranimo v rastlinjaku, da ga zaščitimo pred vetrom in mrazom.
Kivano lahko posadimo tudi na vrt. V tem primeru moramo med posameznimi rastlinami pustiti vsaj 1m razdalje. Po sajenju zemljo vsak dan zalivamo z večjo količino vode.
Kako ga jemo?
Popolnoma zrel kivano ima trdo oranžno lupino z izrazitimi konicami. Za uživanje izberite čvrst sadež brez vidno poškodovanih delov. Užitna je sredica ploda, ki je najboljša sveža.
Sadež prerežite na pol ter nežno stisnite eno polovico, dokler semena ne izskočijo. Pojemo lahko vse, užitna so tudi semena in celo lupina, čeprav je slednjo vseeno priporočljivo olupiti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV