Dominvrt.si
Monstera

Na pomoč! Moja monstera izloča vodo!

M. A.
22. 07. 2020 08.04
0

Monstera je rastlina, ki je v zadnjih letih ponovno prevzela krono med priljubljenimi hišnimi rastlinami, prav tako pa je postala kraljica na Instagramu, kjer številni mladi, ki opremljajo svoje prvo domovanje, svoj dom okrasijo prav s to tropsko rastlino. Čeprav rastlina sama po sebi ni prezahtevna, pa morate vseeno slediti nekaterim zapovedim, da vam bo zrasla v lepotico, ki jih vidimo na spletu.

Monstera se bo najbolje počutila, če bo njena prst vedno rahlo vlažna, a vseeno moramo biti pozorni, da je ne zalivamo preveč. Še posebej moramo biti na to pozorni pozimi, ko jo marsikdo zaliva pretirano, čeprav v tem obdobju rastline rastejo počasneje, zato potrebujejo manj vode. Najboljše je, če pred zalivanjem vedno preverite stanje prsti nekaj centimetrov pod površino. Četudi je morda na vrhu prst suha, je zelo verjetno, da je malce globlje vlažna, v tem primeru pa rastlina še ne potrebuje zalivanja. Če bo dlje časa v res mokri prsti, ji lahko celo začnejo gniti korenine, tako da bo bolje, če bo kakšen dan njena prst suha. Zalivajte jo z vodo sobne temperature, saj jih lahko prehladna povzroči stres. Takšne in podobne namige o negi monstere lahko sicer najdete TUKAJ.

Kako skrbeti za eno najbolj priljubljenih sobnih rastlin?
Preberi še
Kako skrbeti za eno najbolj priljubljenih sobnih rastlin?

Številni novi lastniki monstere pa se ustrašijo, ko na listih rastline opazijo drobne kapljice vode, a skrb je popolnoma odveč. Tu gre zgolj za proces, ki ga strokovno imenujemo gutacija, pojavlja pa se tudi pri nekaterih drugih rastlinah. Tako kot ljudje izločamo pot in urin, gre tudi pri gutaciji za izločanje vode iz posebnih rež na listih nekaterih rastlin, med katere sodi tudi priljubljena monstera. Številni se sicer ustrašijo predvsem zato, ker pazijo, da rastline ne zalivajo preveč, te kapljice pa marsikdo vidi kot indikacijo, da se dogaja prav to.

Gutacija na monsteri
Gutacija na monsteri FOTO: Matej Arh

Tekočina, ki jo vidite na monsteri, pa v bistvu ni voda, temveč rastlinski ksilni sok, mešanica vode in mineralov, ki jih je rastlina izločila, ker jih ne potrebuje. Ko rastlina srka vodo, namreč ne ve, kdaj ima dovolj, zato prav s procesom gutacije izloči odvečno tekočino. Zanimivo je, da boste pri monsteri ta pojav veliko pogosteje opazili ob večerih in ponoči, ne pa čez dan.

Top 9 sobnih rastlin, ki bodo popestrile vaš Instagram
Preberi še
Top 9 sobnih rastlin, ki bodo popestrile vaš Instagram

Ponosni novi lastniki monstere, brez skrbi! Gutacija sama po sebi ni razlog za skrb, a kljub vsemu je rastlino dobro opazovati, saj boste prav na tak način najlaže ugotovili, kaj ji prija in kaj ne. Bodite pozorni, ali do gutacije prihaja samo takrat, ko rastlino zalijete ali tudi nekaj dni pozneje, kajti če je ne zalivate preveč, je težava morebiti v postopku odtekanja vode ali pa v prsti. Težava je lahko tudi v gnojilu, ki ga uporabljate, zato lahko poskusite tudi z drugim.

VIDEO: Vse, kar morate vedeti o monsteri!
Preberi še
VIDEO: Vse, kar morate vedeti o monsteri!
Svojo monstero redno spremljajte in opazujte, saj boste na tak način najlaže ugotovili, kaj potrebuje in česa ne.
Svojo monstero redno spremljajte in opazujte, saj boste na tak način najlaže ugotovili, kaj potrebuje in česa ne. FOTO: Matej Arh
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702