Dominvrt.si
Zelenjava s poletnega vrta

VIDEO: Kaj se dogaja na poletnem vrtu?

Andreja Tomšič
12. 07. 2012 11.22
0

Tudi letošnje poletje je vremensko kar precej muhasto. A ne glede na to, za prave vrtičkarje tudi poleti ni časa za počitek. Na kaj moramo biti vrtnarji in vrtnarke še posebej pozorni, smo vprašali Andrejo Tomšič iz Semenarne Ljubljana. Poglejte!

„Poleti je treba rastline oskrbeti z vodo, dodati prekrivko izpostavljenim talnim površinam med posevki, preverjati pa je treba tudi, ali so rastline obiskali kakšni škodljivci in jih okužile bolezni,“ nam je razložila Andreja Tomšič.

Kadar ne vemo, kaj točno je napadlo rastlino, vzamemo listek napadene rastline, na katerem je poškodba najbolj tipična. Odnesemo ga v najbližjo kmetijsko lekarno, kjer nam bodo svetovali, kako naj ukrepamo.

Oskrba z vodo

Najpomembnejše poletno opravilo je seveda zalivanje. Še posebej potrebuje stalno oskrbo z vodo korenasta zelenjava (korenček, redkvica, kolerabica, rdeča pesa …), ker v suši koreni običajno popokajo. Tudi ostala zelenjava ne sme ostati žejna, saj se na njej kaj hitro pojavijo znaki pomanjkanja – sušenje listov, odpadanje cvetov, zakrneli plodovi in končno propadanje cele rastline.

Pri poletni vročini nam pomagajo tudi različne naravne prekrivke (na primer pokošena trava, zdravo zelenje z vrta, lubje …). Prekrivamo izpostavljene dele gredic, od koder voda v vročih dneh hitreje izhlapeva, ob močnih nalivih pa se tam kvari tudi struktura tal.

Zalivamo zjutraj ali zvečer in pazimo, da pri tem ne omočimo listov, saj so mokri listi pogost vir različnih glivičnih okužb. Zato je najbolje zalivati zjutraj, saj se morebitni poškropljeni listi dopoldne hitro osušijo.
Zalivamo zjutraj ali zvečer in pazimo, da pri tem ne omočimo listov, saj so mokri listi pogost vir različnih glivičnih okužb. Zato je najbolje zalivati zjutraj, saj se morebitni poškropljeni listi dopoldne hitro osušijo. FOTO: iStockphoto

polži na solati
polži na solati FOTO: iStockphoto

Škodljivci in bolezni

Na vrtu pogosto najdemo različne škodljivce in bolezni, katerih pa se ob rednem pregledovanju in pravočasnem ukrepanju lahko hitro znebimo. Na krompirju je običajen škodljivec koloradski hrošč, ki ga v domačem vrtičku pobiramo ročno.

Na fižolu so pogoste črne fižolove uši, ki jih najdemo na spodnjih straneh listov, ki so običajno tudi zviti in nakodrani. Napadene liste odstranjujemo ročno, koristen pa je tudi mešan posevek fižola in šetraja.

Na rukoli pogosto opazimo luknjice. To so bolhači, drobne žuželke, ki skačejo, zato jih običajno niti ne opazimo. Pojavijo se v suši in skrivajo v tleh, precej pa pomaga redno zalivanje v suhih dneh. Tudi rukola z luknjicami je užitna, ko jo naberemo, pa škodljivca že davno ni več na njej.

Polži

V deževnih poletjih so velik problem vrtov polži. Pobiramo jih ročno, lahko pa jim tudi nastavimo naravne vabe – jogurtove lončke, v katere do polovice nalijemo pivo in ki jih do roba zakopljemo na različnih delih vrta.

Polžem pivo diši in kmalu se znajdejo v lončku, od koder pa ni več izhoda …

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698