Znanstvenik Raúl A. Baragiola z univerze v ameriški Virginiji (University of Virginia School of Engineering) je s kolegi dosegel velik napredek v raziskavah za pravočasno napovedovanje seizmične aktivnosti in grozečih potresov.
Povod za njihovo raziskavo je bilo dejstvo, da se živali pred večjimi naravnimi katastrofami nenavadno obnašajo, mnogo preden se začnejo uničujoče posledice. Zato so se vprašali, ali gre morda za spremembe v plinih. Raziskave so dale na njihovo vprašanje pritrdilen odgovor.
Ugotovili so namreč, da se zaradi lomljenja kamnin v zrak spuščajo nezanemarljive količine ozona.
Izvedli so obširno raziskavo, v kakšnem okolju in pri katerih kamninah se ustvari največ tega plina. Ugotovili so, da je ozon v največji meri prisoten pri vulkanskih kamninah, v okolju, kjer so že prisotni kisik, ogljikov dioksid in dušik.

Nekaj časa pred potresom se začne pod zemljo ustvarjati pritisk, zaradi katerega se lomijo kamni in se posledično poveča količina ozona v zraku.
Znanstvenik Baragiola trdi, da bi lahko z merilci ozona na krajih, kjer so ga v zemlji majhne količine, uspešno napovedovali potrese.
Tak sistem bi bil lahko koristen tudi za napovedovanje nevarnosti plazov in preprečevanje nesreč pri kopanju predorov.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV