
Biotska raznovrstnost je vse manjša. Divje rastoče rastline izgubljamo zaradi onesnaženja okolja, kulturne rastline izgubljamo zaradi intenzivnega, industrijsko organiziranega kmetovanja. Prizadevanja, da trend ustavimo, so nujnost. Pri kulturnih rastlinah predvsem zato, ker pri vsem znanju, ki ga človeštvo ima, novih kulturnih rastlin iz divjih rastlin ne znamo razviti, čeprav so to pred mnogimi tisočletji zmogli naši davni preprosti predniki. Zanemarjene in zaradi degeneracije izgubljene kulturne rastline so izgubljene za vedno.
Kaj bomo jedli, če izgubimo še tistih 20 odstotkov kulturnih rastlin, ki so nam do danes ostali? Se bomo lahko prehranjevali s plodovi gozda, koreninicami, divje rastočimi rastlinami? Prav gotovo ne. Se bomo prehranjevali z v genskih reaktorjih umetno narejenimi škrobi, polepšanimi z umetnimi vitamini, minerali, aromami in barvami vseh mogočih vrst? Če v prizadevanjih, da ohranimo, kar je za ohranjanje naših kulturnih rastlin in potencialov za njihovo pridelovanje potrebno, ne bomo uspešni, prav gotovo.
Ob tem spoznanju odločitev za metodo pridelovanja, ob kateri rastline ohranjajo svoje zdravje in sposobnost kaljivosti – ki posledično tudi živalim in človeku prinašajo zdravje – , ni težka. Katere metode pa so rastlinam ustrezne? Je to tisto kmetovanje kot ga starejši morda iz časov svoje mladosti le še poznajo. Je to le tisto mukotrpno delo s plugom in motiko od jutra do mraka za v znoju obraza zemlji iztrgan kos kruha, pogosto premajhen, da bi nasitil vse, ki na zemlji delajo?
Na nek način so ekološke metode premik »nazaj k naravi«. Ne pozabimo pa, da nam traktorji, kultivatorji, priključki vseh vrst ,ostajajo, ne pozabimo, da je uvajanje stročnic, okopavin in kolobarjenje po sebi omogočilo bistveno višje pridelke. Nazaj k naravi da, toda z drugačno zavestjo in drugačnim znanjem. To še posebej velja za najstarejšo ekološko metodo na svetu, ki se imenuje biološko-dinamična.
Utemeljena v napotkih filozofa in znanstvenika vodi k izvirom življenja in zdravja in uči, kako tudi pri pridelovanju hrane energije življenja in zdravja, ki v naravi tko, lahko »ulovimo« tako, da rastline rastejo bolj zdravo in so pridelki obilni. Uči celo to, kako na izbrana zdravilna zelišča lahko vežemo toliko energij življenja in zdravja, da izjemno majhne količine teh, tako imenovanih »preparatov«, ki jih dodamo kompostu, rastline krepijo in skrbijo za trdno zdravje. Metoda, ki je po vsem svetu razširjena, je tudi v Sloveniji prisotna že 20 let.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV