Dominvrt.si
Izparilnik

Kakšna je razlika med izparilnikom in vlažilnikom zraka?

L.M.
16. 02. 2023 07.41
0

Naprave, ki sproščajo paro in tako pomagajo zmanjšati nelagodje pri dihanju ter preprečujejo izsuševanje kože, so pozimi praktično nepogrešljive. Pri vračanje vlage v zrak vam lahko pomaga tako vlažilec kot izparilnik, med katerima pa obstajajo določene razlike.

Tako vlažilec kot izparilnik zagotavljata primerno vlažnost v  prostoru

Poznavanje razlik med uparjalnikom ali izparilnikom in vlažilcem zraka je bistvenega pomena pred nakupom enega ali drugega. Čeprav zdravniki priporočajo oba, saj pomagata lajšati simptome bolezni, kot so prehlad in gripa ter težave, povezane z dihanjem (astma in alergije), se je glede na lastne potrebe smiselno odločiti za eno napravo.

Ko raven vlažnosti pade pod 30 odstotkov, kar je že precej kritično, se pogosto pojavijo simptomi, kot so suha koža, krvavitve iz nosu, statična elektrika in nelagodje pri dihanju. Zato je koristno vedeti, kako te naprave pomagajo in katero možnost izbrati glede na vaše potrebe.  

Suh zrak je pogosto posledica ogrevanja notranjih prostorov.
Suh zrak je pogosto posledica ogrevanja notranjih prostorov. FOTO: Shutterstock

Za kaj se uporabljajo izparilniki in vlažilniki?

Strokovnjaki Univerze v Colimi pojasnjujejo vlažnost v ozračju kot vodno paro, raztopljeno v zraku. Čeprav to ni nekaj, kar bi lahko videli, pa lahko visoko ali nizko vlažnost v prostoru precej hitro zaznamo. Pomanjkanje vlage preko bolezenskih simptomov, previsok delež vlage v zraku pa z neprijetnim vonjem, včasih celo plesnijo in glivami, ki se pojavijo na stenah.  

Uravnavanje ravni vlažnosti je nujno, še posebej, če so v gospodinjstvu tudi otroci, starejši in bolniki z oslabljenim imunskim sistemom, ki so bolj dovzetni za okužbe in motnje, povezane z vlago v prostorih.

Vlažilniki in uparjalniki zraku dodajo potrebno vlažnost. V primeru vlažilnikov gre za vnašanje vlage v prostor in posledično v dihalne poti in odpravljanje suhosti v prostorih. Z zdravstvenega vidika jih povezujemo z raztapljanjem sluzi.  

Po drugi strani uparjalniki oddajajo hlape, ki se ohladijo, preden jih naprava izloči. Uporabni so pri astmi, gripi, alergijah in suhem grlu.

Razlike med izparilnikom in vlažilcem zraka

Na prvi pogled se morda zdi, da med uparjalnikom in vlažilcem zraka ni razlik. Vendar pa imata oba določene prednosti, ki jih ne gre prezreti.

Kako deluje vlažilec zraka?

Nekateri vlažilniki uporabljajo ultrazvočne vibracije za razpršitev hladne vodne meglice v zrak. Drugi uporabljajo vrteči se disk. Ko se ta premika, razbije vodo na drobne delce, in jo razprši v zrak. Razlika med izparilnikom in vlažilcem je v tem, da vlažilnik deluje na 'hladen' način, medtem ko izparilnik vodo segreva.  

vlažilec zraka
vlažilec zraka FOTO: Adobe Stock

Prednosti vlažilcev zraka

- varni za družine z majhnimi otroki in hišnimi ljubljenčki,

- dostopna in nizka cena električne energije.

Slabosti vlažilcev zraka

- umazan in moker filter lahko prispeva k razvoju plesni,

- preveč vlažen zrak lahko dejansko sproži alergije in povzroči plesen.

Kako deluje izparilnik?

Izparilnik s toplo meglo uporablja električno energijo za napajanje grelnega elementa. Ali drugače povedano, vrela voda, ki izhlapeva, se v zraku ohladi in tako z dihanjem pride v naše telo. Nekateri menijo, da je takšen način bolj higieničen, ker zrak prevre, preden se spremeni v paro.

Hlapi, ki jih proizvajajo parni izparilniki, ne vsebujejo toliko onesnaževalcev, zaradi česar so morda boljša izbira za tiste, ki so nagnjeni k alergijami v zaprtih prostorih.

Izparilniku lahko dodate tudi inhalante, čeprav tega ne smete storiti, če so v prostoru tudi dojenčki ali majhni otroci.

vlažilec zraka
vlažilec zraka FOTO: Adobe Stock

Prednosti izparilnikov

- v vodo lahko dodate kapljico eteričnega olja,

- voda se ob izhlapevanju očisti in destilira.

Slabosti izparilnikov

- vroča voda ni varna za uporabo v bližini otrok ali hišnih ljubljenčkov.

Kakšna voda je primerna za izparilnik in kakšna za vlažilnik zraka?

Vlažilniki za delovanje potrebujejo destilirano vodo. Ker de delujejo na način segrevanja vode, je pomembno, da vzdržujete strogo higieno, da preprečite širjenje gliv in bakterij.

V izparilnikih lahko uporabite vodo iz pipe, saj zavre do 100 stopinj, kar je dovolj, da se odstranijo mikrobi. Poleg tega omogočajo dodajanje eteričnih olj, ki odpirajo dihalne poti.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698