Dominvrt.si
Gradnja

Prenavljate dom? Preverite, če vam pripada subvencija.

Aleš Šoško
22. 08. 2023 05.00
0

Prenova stanovanjske hiše je za večino nas, smrtnikov, velik finančni zalogaj. Še posebno če se prenove lotimo temeljito. Na srečo si lahko zadevo finančno olajšamo z nekaj nujno potrebne administracije in prilagajanja pri načrtovanju prenove.

Verjetno ste že slišali za EKO sklad. Mnogokrat ga omenjajo tudi ponudniki storitev, ki jih boste potrebovali pri prenovi. Tu govorimo predvsem o prenovi toplotnega ovoja (fasade), vgradnji ogrevalne tehnike, ki zmanjšuje vpliv na okolje, zamenjavi oken ali izgradnji solarne elektrarne, ni pa omejeno le na to. So pa omenjeni med najbolj finančno zajetnimi projekti pri prenovi hiše, kjer vam lahko EKO sklad pomaga v obliki nepovratnih sredstev ali pa ugodnih kreditov.

Prenova stanovanja ali hiše je lahko velik finančni zalogaj.
Prenova stanovanja ali hiše je lahko velik finančni zalogaj. FOTO: Shutterstock

Kaj sploh je je Eko sklad?

To je sklad, ki je bil ustanovljen z namenom varstva okolja in trajnostnega razvoja, pri tem pa zajema široko področje pomoči, namenjene podjetjem, podjetnikom, javnemu sektorju in fizičnim osebam. Ta pomoč sega vse od prenove objektov, nakupa ekološko sprejemljivih vozil, trajnostne mobilnosti, ogrevanja in prezračevanja, varstva in oskrbe z vodo, ravnanja z odpadki, električno samooskrbo itd. A morate vedeti, da je sklad finančno omejen. Zato se spodbude objavljajo vsako leto na njihovi strani sproti in jih je treba redno spremljati. Ko namreč prijave dosežejo mejo podeljenih finančnih sredstev, se ta zapre in je treba počakati novo objavo. 

Vse objave za prebivalstvo lahko spremljate na spletni strani sklada: Subvencije in ugodni krediti Eko sklada za fizične osebe. Za nasvet, kako čimbolj učinkovito izkoristiti spodbude pri prenovi, lahko obiščete tudi katero od njihovih svetovalnih pisarn: Ensvet pisarne | Eko sklad

Višina subvencij

Koliko bo znašala subvencija, se razlikuje glede na področje in pa na poziv, ki je v veljavi. Poglejmo višino subvencij zadnjega poziva ( 99SUB-OB22 ), ki pridejo v poštev pri obnovi hiše:

Toplotna izolacija fasade starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe (do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 12 evrov na m2 toplotne izolacije fasade).

Vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stavbe (do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2500 evrov za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali zemlja/voda;  1000 evrov za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda. To velja za prvo vgradnjo toplotne črpalke. Če gre za zamenjavo stare kurilne naprave z novo, je subvencija do 40 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4000 evrov za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali zemlja/voda; 2500 evrov za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda. V občinah, kjer je sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka, pa znaša višina nepovratne finančne spodbude do 50 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot  5000 evrov za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali zemlja/voda; 3200 evrov za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda).

- Vgradnja energijsko učinkovitih lesenih oken v starejši stavbi (do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 150 evrov na m2 zamenjanih oken).

- Vgradnja solarnega ogrevalnega sistema v stavbi (do 30 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 300 evrov na m2 površine apreturnih sprejemnikov sončne energije, oziroma 600 evrov za kVA instalirane nazivne električne moči fotonapetostnih modulov).

Pred prenovo se pozanimajte, ali vam pripada kakršna koli subvencija.
Pred prenovo se pozanimajte, ali vam pripada kakršna koli subvencija. FOTO: Shutterstock

- Vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stavbi oz. rekuperacija (do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2000 evrov za izvedbo centralnega prezračevalnega sistema v posameznem stanovanju; 300 evrov na prezračevalno napravo, namenjeno lokalnemu prezračevanju).

- Toplotna izolacija ravne strehe, poševne strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru/podstrešju v starejši stavbi (do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 12 evrov na m2 toplotne izolacije ravne strehe, poševne strehe ali stropa proti neogrevanem prostoru/podstrešju).

Pri tem pa ne spreglejte še dodatne ugodnosti, ko se hkrati lotevate treh ali več ukrepov. V tem primeru ste upravičeni do višje nepovratne finančne spodbude. Pogoj je ta, da morajo biti vsi ukrepi izvedeni v isti stavbi (objektu), ni pa višja kot 30 odstotkov že priznanih stroškov naložbe.

Postopek pridobitve subvencije EKO sklada

Tu pride na vrsto na začetku omenjena administracija. Pri tem se morate lotiti nekaterih postopkov že pred pričetkom investicije. Natančen potek se razlikuje glede na to, za kaj je podeljena subvencija. Pozor, potek obvezno preverite na strani EKO sklada, saj se pri nekaterih subvencijah vloga odda pred, pri nekaterih pa po izvedbi investicije. 

Za subvencije poziva 99SUB pa je postopek sledeč:

Najprej je treba pridobiti predračun za vašo investicijo. Ker se višina subvencije določi na osnovi predračuna, morebitne kasnejše spremembe ne bodo upoštevane. Zato si vzemite čas in naj predračun zajema vse potrebno.

Za tem izvedete naložbo, med njo pa zbirate vso potrebno dokumentacijo in slikovni material, ki ga boste morali predložiti vlogi. 

Po izvedeni in plačani naložbi oddate vlogo z vso potrebno dokumentacijo na EKO sklad.

V roku sedmih mesecev prejmete odločbo o sofinanciranju, nakazilo pa v roku 60 dni od vročene odločbe.

Mogoče se subvencioniranje 20- do 30-odstotne vrednosti prenove ne sliši veliko, a pri omenjenih projektih govorimo o več deset tisoč evrih investicije. Pri takih zneskih to nanese kar nekaj denarja, zato je vredno vložiti malo truda. Pri tem še eno opozorilo. Vse, kar je omenjeno v članku, velja za trenutno situacijo in pozive, zato se pred vsako investicijo pozanimajte o aktualnih ''pravilih igre'', da ne bo potem kakšnih presenečenj. Saj veste, kako pravijo, edina stalnica so spremembe.

Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
Preberi še
Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
Zdaj je čas, da legalizirate svojo črno gradnjo
Preberi še
Zdaj je čas, da legalizirate svojo črno gradnjo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702